[YARDIM] Beslenme Sorularım

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve chunnerocky tarafından 14 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. chunnerocky

chunnerocky Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaşlar. Ben 17 yaşındayım. 4 aydır fitness ve body building ile uğraşıyorum. İlk başladığımda 54 kiloydum %12 yağ oranım vardı yalnız yağlarım göbek bölgesinde yoğunlaştığı için rahatsızdım. Karın konusunda fazla hassasımdır. 4 aydır beslenmeme aşırı şekilde dikkat ediyorum zararlı hiçbir şey tüketmiyorum, yağdan kaçınıyorum. Düşündüm ki; ilk yağ oranımı düşüreyim güzel bir karına sahip olayım daha sonra protein ağırlıklı beslenerek kas yaparım, kilo alırım.

Yaklaşık iki üç hafta önce 51 kiloya düştüm göbeğim nerdeyse sıfırlanmış gibiydi fakat bu sefer de omuzlarım göğsüm çöktü, kollarım daraldı. Protein ağırlıklı beslenerek kilo almaya çalıştım, başaramadım. Bundan rahatsızlık duydum ve nerdeyse 1 hafta içinde karbonhidrat dahil tüketerek 55 kiloya çıktım ve yine hafif göbeğim çıktı malesef. Six-packlerde üst 4lü var fakat alttaki 2li yağdan dolayı sıkıntılı ve bu durum 3 aydır böyle uzun süre emek verdikten sonra böyle olmasına üzülüyorum.

Şuan 2-3 ay içinde hem alttaki 2 six-packi çıkarmak istiyorum hem de en az 60 kilo olarak biraz daha kalıplı olmak istiyorum. Bilgisi olan herkesin tavsiyesine açığım. Günlük proteinimi aldığımı düşünüyorum fakat yanılıyor muyum bilmiyorum çünkü az karbonhidrat tüketerek yağsız kilo alamadım. Protein tozu kullanmıyorum fakat kullanma imkanım var önerir misiniz ? Antremandan ancak 1 saat sonra eve gidip yumurta peynir vs. tüketebiliyorum. Gittiğim salonda fitness shake var 25g protein içeren fakat o da 10 lira olduğu için sürekli almam söz konusu değil ve mantıklı da değil.

Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleme: 14 Mart 2015
  2. clanchef

clanchef Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Bu konuda çok fazla bir bilgim olmamasına rağmen definasyon için yani Protein ağırlık beslenme olayını hedefinden 1 ay önce başlaman gerektiğini düşünüyorum.Sen 3 ay kala hem definasyona giricem diyorsun hem ölçülerim artsın istiyorsun.Şahsi fikrim 2 ay bulkta kal son 1 ay definasyona gir.İlla alltaki 2 karın kasını çıkartacam diyorsan hemde hacimden düşmek istemiyorsan bulkta olmakla beraber hedef bölge üzerine yoğun antremanı yapmalısın.

3. chunnerocky

chunnerocky Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yanıtın için teşekkür ederim.

İlk önce yağları eritip sonra protein tozuna mı başvurmalıyım yağsız kilo almak için yoksa ilk karbonhidrat dahil olmak üzere tüketerek kilomu yükseltip daha sonra yağ mı yakmalıyım ?

Son düzenleme: 15 Mart 2015
  4. BamBam16

BamBam16 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Bursa/Ankara
    Bence bu yaza yetişmekten vazgeç. Beslenmeye dair şart diye bildiğimiz hiçbir şey şart değilmiş nerdeyse dün bunu öğrendim requ nun carb backloadundan ki çok da mantıklı geldi. Belli başlı temel prensiplere sadık kalarak hızlıca ilerle ancak bu yıllar sürecek bir yol. Aynı senin gibi başladım spora ve kafandakileri çok iyi anlıyorum. 2-3 saatte bir protein tüket 20-30 gram arası 11-8 arası uyu mümkünse suyu hiç aksatma oturarak su iç. Gündüz aldığın proteinleri hızlı sindirilenlerden seç protein olarak her öğün farklı besin al gece yatmadan 3 saat önce ton balığı ye. Balık yağı b12 ve c vitamini devamlı al. Antrenmana giderken kafein vs. Al performansın artsın. Kilonun 1,5 2 katı kadar gram olarak protein al. Somon uskumru (ucuz olması da çok hoş) kırmızı et yumurta tavuk yulaf yoğurt her daim hazır olsun. Göbeği umursama gerçek anlamda yemek ye. Yediklerin temiz, sağlıklı ve ölçülü olduğu şartta hedeflerine ulaşacaksın. Ben çalışmayı sevmem ancak karın kası istiyorsan karın kasını seneyeye kadar geliştir göbeğin altına sakla cevheri yoksa bu ikisi rasında kalırsan sonuç alamayacaksın. Ben bu durumdan ötürü ne yiyeceğimi bilememekten 6 ay kaybettim. Bence antrenman sonrası 3 saat sürede glisemik indeksi yüksek gıdaları al (sağlıklı olanlardan pirinç lapası vs.) sonra antrenmana kadar yağ ve protein (bkz. Ketojenik diyet). Dene yani bugün itibariyle ben de bunu deneyeceğim ama bana kalırsa önceliğin bulk olsun. Sorduğun soru genel ve çok karmaşık bir soru. Allah kolaylık versin.

5. chunnerocky

chunnerocky Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    İlgilendiğin için çok teşekkür ederim.

Hedefim 65 kilo olmak ama daha sonra yakıcağım yağlarla kilomun düşüceğini hesaba katarak 3 ekleyerek 68 olarak belirliyorum. Şuan 55 kiloyum yani son 1 ay düşük karbonhidrat diyetine girerek göbek eritip six-packe yoğunlaşacağımı düşünürsek 2 ayda 13 kilo almam gerekiyor. Bu da günde 210g almam demek oluyor. Daha önce pirinç, makarna dahil tüketerek günde 1,5 kilo aldığım dahi oldu yani karbonhidrat tükettikten sonra gerçekten hızlı kilo alan biriyim. İradem de güçlüdür aynı şekilde hızlı kilo veririm. Ne diyorsunuz mantıklı mı sizce ? Beni korkutan 1 ayda göbeği 0 layabilir miyim onu bilmiyorum çünkü dediğim gibi 4 aydır dengeli besleniyorum ve sixpacklerin alttaki 2 si için sonuç alamadım.

Aslında bu yaza yetişsem de bir şey olmayacak çünkü 11. sınıfım ve sınava şimdiden hazırlanıyorum yazın da dolu geçiricem seneye zaten daha az vaktim olucak. Başkasına güzel görünmeye çalışmak gibi bir niyetim yok zaten yapıcağım tatil 1 ay olucak bu yaz. Sadece kendimi daha iyi hissedicem. Karbonhidrat tüketerek 2 ayda hedeflediğim kiloya ulaşabilecekken 15 aya yaydırmak pek cazip gelmedi bana çünkü cidden takıntılıyım göbek konusuna :)

6. BamBam16

BamBam16 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Bursa/Ankara
    Ben de sana onu önerdim zaten ye. TEMİZ bulkla ölçülü olarak beslen karbo da al iş zamana bırak basit örnek vereyim. 120 kilodan 80 kiloya indim Hacettepede öğrenciyim geçen sene 83 e inip spora başlamıştım farabi öğrenci değişim programıyla(erasmusun yurtiçi versiyonu) memleketim bursaya döndüm yani hazirandan marta kadar görüşmedik bir kısmıyla; ben 95 kilo olarak Hacetttepeyi ziyarete gittim geçen hafta insanlar sen kaç kilosun kaç kiloya düştğn çok zayıflamışsın tarzı tepkiler verdiler sırtım genşşlediği için muhtemelen illizyona kandılar ve kas kütlesi ağır bastı sanıyorum. O açıdan nacizane diyorum ki ye ve çalış. Rich Piananın videolarını izle demek istediğim daha iyi snlaşılır sanırım. Umarım istediğine ulaşırsın.

7. chunnerocky

chunnerocky Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    tamamdır öyle yapıcam o zaman yavaş yavaş alıcam her gün 200 g. teşekkür ederim ben de Bursalıyım bu arada ama Ankara istemiyorum İstanbul İzmir tercihim :)

8. BamBam16

BamBam16 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Bursa/Ankara
    Ankara isteme zaten ama üniversiteye şehir için değil okul için bölüm için git. Ben hukuk istiyordum Ankara İstanbul hukuk 1000 er kişilik sınıflarıyla bana hitap etmediler Hacettepe yeni açılmıştı sınıfımız 50 kişi mesela ne bileyim burs filan verdiler. Hacettepe Hacettepe dir diyerek yazdım çok memnunum. İyi üniversite ne demektir yemekhanesinden şenliğine hocaların makalelerinin sayısına ders seimine kadar çokkk fark eder. Bin pişmanım bursaya uludağa geldiğime. Bunu bilerek yaz gidince annlayacaksın dediğimi. Özeller asla köklü devlet üniversiteleri gibi olamaz. İstediğin bölümü bilmem ama üni olarak ilk odtü ve boğaziçidir istediğin bölümde ilk hedefin onlar olsun sonra galatasaray itü hacettepe yıldız vs diye sıralanır hepsinde arkadaşlar var oradan biliyorum. Güzel içki içilecek yere gideyim olmasın gayen şehir değil okul yaz. Asıl önemli konu bu bunu da aradan çıkarayım dedim:D

Sayfayı Paylaş