Yaş 35!!! Artık değişim zamanı, daha geç olmadan.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve _Emir_ tarafından 25 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. _Emir_

_Emir_ Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Herkese merhaba,
    Bir müddettir forumu takip ediyorum ve bugün üye olarak gerçek anlamda spora ilk adımımı atmaya karar verdim.
    Kısaca spor geçmişimden ve hedeflerimden bahsedeyim.
    Hayatımın uzun bir süresini kilolu bir insan olarak geçirdim. Çocukluk ve ilk gençlik yılları için pek çok olumsuzluğunu yaşadım bu durumun. Ama genetiğinde ötesine geçmek kolay değil, özellikle küçük yaşlarda.
    2004 senesinde 115kg'ya kadar dayandım. Boyum 1.82. Takım elbise alırken 58 beden elbise alır, pantolonu da terziye götürüp belini açtırırdım, ceketin düğmeleri ise ancak iliklenirdi. Artık bir adım sonrası özel dikim büyük beden kıyafetler giymekti ve yaşım henüz sadece 25 idi.
    Ani bir kararla diete başladım, doktor kontrolü olmadan kendime göre liste hazırladım ve çok sıkı uyguladım. Bu sırada hayatımda ilk kez bir spor salonuna üye oldum ve düzenli antremana başladım. Spor konusunda hiçbir bilgim yoktu, yetersiz antrenörün (adam resmen göbekliydi) yazdığı programla çalıştım. 7 ay sonunda 35 kg verip 80kg'ya düştüm.
    Beni uzun zaman görmeyen arkadaşlarım tanıyamayacak hale gelmişti.
    Bu arada kas, yağ ölçümüm hiç yapılmadı.
    O zamanki tek hedefim kg vermekti, ama kas durumum hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ne kadar zayıf o kadar iyi mantığıyla hareket ediyordum. Ve kg vermek takıntı haline gelmişti ben de. Böylece tartıda 77.7'yi dahi gördüm ancak o aralarda tutunamadım.
    Bu arada 1.82 boy 80kg çok zayıf olmamakla birlikte salonda beni görenler 80kg değil daha hafif olduğumu düşünürlerdi hep, Oradan hareketle kemik yapımın kalın olduğunu düşünürüm.
    Gel zaman git zaman beslenme düzenindeki kaçamaklarla düzensiz yaşamla, kg aldım ve uzun zaman 90 kg civarlarında dolaştım. Fazla olmasına rağmen sosyal yaşamımı etkileyen bir kg fazlası değildi. Bu sıralarda yıl sanırım 2009 falandı bir dietisyende yağ ölçümüm yapıldı ve oranı hatırlamıyorum ama kas oranımın yüksek olduğu söylendi. Bunu spora ilk başladığım zamanlara (zaten düzenli olarak 7-8 ay yaptım) borçlu olduğumu düşünüyorum.
    Hayatımı bu şekilde sürdürürken geçen sene sonlarına doğru stresli bir döneme girdim ve beslenmeyi hepten sapıttım. Doğal olarak kg almaya başladım ki zaten vücudum buna çok yatkın- 100kg civarına ulaştım.
    Hemen kendime çeki düzen verdim, doktor kontrolünde zayıflamaya başladım ve ciddi spor desteği olmadan 11 kg verip 3 ayda 89 kg'ya indim.
    Şu an 1.82 boy ve 89 kg. civarıyım.
    Şimdiki hedefim ise sadece kg vermek değil. Fit ve sağlıklı bir bedenin sadece boy kg endeksiyle yakalanamayacağını geç de olsa anladım. Bu forumda görüyorumki benden 20 yaş genç kardeşlerim bunu görmüşler ve sağlıkları sosyallikleri için emek vermeye başlamışlar.
    Ben de geç olmadığını düşünüyorum ve startı verdim.
    Cafcaflı bir spor kulübüne kaydolup antreman yapabilirim ama kendimi biliyorum ki daha çok havuz ve saunada vakit geçiririm :)
    O yüzden kişisel antrenör eşliğinde ayda bir ya da iki kez program oluşturmak için birlikte çalışıp daha sonra onun yönlendirmeleriyle çalıştığım işyerinin spor salonunda programı uygulamaya başlayacağım.
    Hedefim kas oranımı arttırarak 75kg civarına inmek ve ölçülerimi düzenlemek.
    Açıkçası ölçülerin nasıl alınacağı konusunda bildim yok ancak kendi ölçümüme göre durum şöyle :
    Omuz : 109
    Göğüs : 104
    Göbek deliği hizası :97
    Basen : 100
    Kol bacak falan bilmiyorum açıkçası.
    Kas anlamında hedefim omuzlarımı genişletmek, duruş bozukluğundan kurtulmak, karın bölgesini yağdan arındırmak, göğüs ve kolları da vücudun geneline göre belirgin hale getirebilmek.
    Her ne kadar sırttan bakınca omuzlar geniş görünse de (Cekette 52 beden 6 drop giyiyorum, kot pantalon bel ölçüsü 33 ya da 34) önden bakınca dar. Bunun aşılabileceğini düşünüyor ve umut ediyorum.
    Umarım en kısa zamanda günlük şeklinde önce-sonra fotoğraflarıyla kendime göre bir başarı hikayesini sizlerle paylaşırım.
    Herkese iyi sporlar ve sağlıklı günler.

doxux bunu beğendi.
  2. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    sağlıklı bir spor hayatı dilerim

3. _Emir_

_Emir_ Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkür ederim, umarım hem sağlık hem görsel anlamda daha iyi bir bedene sahip olabilirim.

Sayfayı Paylaş