Yağ yakmalı mı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve berk1905 tarafından 20 Mart 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    boy: 1.77
    kilo: 84
    bel: 85

intten çözdüğümde yağ oranı %15 dese de teferruatlı şekilde salonda ölçtüğümde %20 çıktı. büyük ihtimal 2.si doğru ancak bel ölçüm 88 idi 85e indirdim kardiyosuz.

şimdi 1 aydır gereksiz şekerden uzak sadece yer fıstığı gibi sağlıklı yağlar tüketiyorum ve belim 3 cm inceldi. belki yanlış hesaplamışımdır ama kemerde çentik azaldı. ama böyle çok yavaş ilerlediğimi düşünüyorum ve yağ oranım fazla. şu adımda ne yapmalıyım? basit şekerden uzak durarak kalori açığı yapmalı mıyım yoksa tam tersi clean bulk veya normal kas koruma üzerine mi kalori alımı yapmalıyım? ki öyle olsa amacım %12 yağ oranı civarı. kardiyo ile bu yağ oranına ne kadar sürede ulaşılabilir. mayısta başlar isem. şu an deneme yanılma yöntemlerinden ziyade ortalama yapılabileni merak ediyorum. ona göre kendime yol çizicem.

düşünceleriniz neler? çok araştıran biriyim şu konuda cidden takıldım. biri der kardiyoya gerek yok. biri der var. ama kimse yağ oranın kaç ona göre konuşalım demez.

2. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    önce bi fotoğraf yükleyin bence

berk1905 bunu beğendi.
  3. DEVİL06angel

DEVİL06angel Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar arkadaşım ; Aslında sorduğun soruların cevaplarını kendin vermişsin? Sadece senin belirtmiş olduklarına ekleme yapılabilir bence. Nasıl dersen ;

Şekerden uzak durmak ; KESİNLİKLE.

1 Ay gibi kısa bir sürede 3 cm az gelebilir ama bunu birde şöyle ele alırsan aslında hiç de azımsanacak bir değer olmadığını net anlarsın. Bicepsin diyelim ki 32 cm, sen bunu 35 cm yaptığında inanılmaz bir görüntü farkı olur.Diğer bir örnek; (Abesle iştigal olarak düşünme bu verdiğim örneği) İnsanlar penis büyütme ameliyatlarında penislerini en fazla 2-5 cm aralığında ekleme yaptırabiliyorlar. Fazlası mümkün olmuyor. Bu 2-5 cm arasındaki fark çocuk yapabilmesinden tut da , görselliğe kadar herşeyi değiştiriyor. Yani bir uzuvun büyümesi , kalınlaşması , küçülmesi gibi nesnel ve görsel olaylarda 3 cm hiç de azımsanacak bir değer değildir bence.

Diğer bahsetmiş olduğun yer fıstığı gibi sağlıklı yağ tüketimi zaten bilimsel olarak kanıtlanmış durumda ; Yağ yemeden yağ yakamazsın tamamen doğru ve kanıtlanmış bir gerçektir. Benim nacizane önerim; yer fıstıgı ezmesi ye, ama bunu kendin yap. (internetde fıstık ezmesi yapım videoları var). Sabah kahvaltılarında 15-20 gr kadar yemelisin bence. Diğer bir yağ Omega-3 ; Günde 3 öğün balık yiyorsan bu ek besin takviyesine ihtiyacın yok. Ama yok yemiyorum diyorsan akşamları yemek ile birlikte 1000mg lık EPa değeri yüksek DHA düşük omega-3 balık yağı hapı takviyesini almanı özellikle öneririm. Her yemeğinde az da olsa 1 çorba kaşığı; yumurta omlet yıyeceksen 1 cay kasığ gibi oranlarda SADECE ZEYTİNYAĞI ile yapmanı öneririm. Tabiki bunun yanında makrolarına göre sebze (sadece haslanmış olarak) yemenide öneririm.

Ve son olarak; kendi tecrübelerimden yola çıkarak şunu net ifade etmek ısterım. Yağ yakma işi cardiyosuz olmaz. AMA nasıl bir cardio. Ben yağ yakma döneminde ,şiddetli bir ağırlık antremanı sonrası 30 dakikayı geçmeyen ama 15 dakikanın altında olmayan ınvertal bir cardio yaptım.( Hoş halada yapıyorum ya:) Cardio ile cardiovaskuler arasındaki farkı önce anlaman lazım arkadaşım. Cardio ile yağ yakarsın ; cardiovaskuler ile nefes acar, nabzını kontrol altında tutmayı öğrenirsin. Amacın yağ yakmak ise doğru nabızda yağ yakma oranını öğrenmelisin. Nabza göre yağ yakım hesaplama diye yezarsan google da bulursun. Koşu bandının üstüne ya da eliptigin üstüne çıkıp nefesin kesilene kadar kosmak bir çare değil. Yağ yakım nabzında cardio yapmayı kendine hedef edinmeli ve ağırlık antreman programının arkasına bunu yapmalısın. Bu arada ; Bacak günleri kendini kasma sakın; ertesi güne kalkamazsın. Kısaca ; şiddetli bir ağırlık antremanı + nabız yağ yakma oranında cardio. - cardiyo vaskuler değil!

berk1905 bunu beğendi.
  4. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    galiba yukarıda uyamadığım tek şey yer fıstığı:) günde 50 gram yiyeceğimi hesap etsem de son 2-3 haftadır 100-200 gram arası tüketiyorum. ki 100 gramında 50ye yakın yağ var. ama ona rağmen yağlanmadığımı düşünüyorum emin değilim.
    diğer dediklerinizi araştırıcam hele cardio olayını. teşekkürler ilgin için

Sayfayı Paylaş