Yağ yakarken kas kaybetmeme konusu

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve furkan1234 tarafından 6 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. furkan1234

furkan1234 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Herkese merhaba,
    Başlıkta belirttiğim konuyla alakalı birkaç sorum olacak forumda aramama rağmen tam cevabını bulamadığım için bu konuyu açıyorum. Öncelikle yaşım 21 boy 1.78 kilo 83. Spor salonundaki tanita tartıya göre yağ oranı %16. 100 kiloyken diyet ve spora başladım ve ilk başta yapılan ağırlık çalışmadan kardiyo ve çok düşük kalorili diyet yaparak 90a indim sonrasında ise spora başladım. İlk başladığımda 24 yağ oranım vardı ve spora yeni başladığım için bu sürede düşük kaloriye rağmen hem yağ yakıp hem kas kütlesi arttırabildim ancak son ölçümlerden sonra öğrendiğim kadarıyla kas kaybı olmuş bir miktar. Bunu yine bilinçsiz biçimde yetersiz protein almaya bağlıyorum. Şimdi sorum şu olacak:
    Ölçüme göre günlük yaktığım kalori 2100 kaloriymiş. Günlük protein ihtiyacımı protein tozu ve bcaa gibi supplementler yardımıyla karşılasam ve mesela 1000 kalori gibi bir kalori alsam (dediğim gibi yüksek proteinli) üzerine bir de günlük yaklaşık attığım bir 20k adım var (bu da 800-900 kaloriye falan denk geliyor) kas kaybı yaşamama sebep olur mu? Bu arada antrenman esnasında ve hafif yürüyüş cardiolarım esnasında enerjiyi yağlardan sağlamayı bir nebze arttırmak amacıyla l-carnitine de kullanıyorum. Eğer sorumu cevaplarsanız çok memnun olurum. Okuyan herkese çok teşekkürler,
    Iyi forumlar

2. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    kardiyo haftada 1,5-2 saat arası olmalı. Senin yaptığın günlük 20k yürüyüş bu oranı aşar. Tahmin ediyorum 20k adım 1,5 saat filan sürer.Sadece 3 gün 40-45 dakika yürüyüş yeter. Fazlası kas kaybına sebep olur.

3. furkan1234

furkan1234 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yanıtınız için teşekkür ederim ama minimum 12 13 bin adımı mecburen atmam gerek. Bu açığı karbonhidratla mı doldurmak gerek?

4. palaz0101

palaz0101 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Elbet karbonhidratta olacak bu açığı doldurman için sağlıklı yağlar ara öğünlerlede ayarlayabilirsin

5. furkan1234

furkan1234 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam peki tavsiye ettiğiniz bir yiyecek var mı özellikle şu çok iyidir dediğiniz?

6. palaz0101

palaz0101 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Sabah kahvaltına lif kaynağı olarak yulaf ekleyebilirsin
    Kahvaltıdan sonra 3-4 adet ceviz ekleyebilirsin(abartmadan)
    Normal öğünlerdeki porsiyonlarını biraz büyütebilirsin
    Benim karbonhidrat kaynağı olarak kullandıklarım kepekli makarna
    Pirinç
    Bulgur
    Sağlıklı yağ olarak ceviz badem

7. furkan1234

furkan1234 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Tamamdır çok teşekkür ederim elinize sağlık