Yağ yakarken kas almak ya da kreatin kullanmak mümkün mü?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve miminor tarafından 10 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Kas yaparken yağ yakılmaz diye bir şeye kesin gözüyle bakmamak gerek. Konu vücut mekanizması olunca bu işler biraz daha karmaşık hale geliyor. Bu ikisi bir arada olabiliyor ancak aynı anda sadece bir tanesine odaklanılırsa sonuç daha gözle görülür olur.

demircan256 bunu beğendi.
  2. miminor

miminor Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    haftaya kreatin kullanacağım. Aynı zamanda yağ da yakıyorum. Spor öncesi yarım saat önce mi almamı önerirsiniz? bir de belki yeri değil ama konuyla biraz ilişkili. L-carnitine likit şeklinde kullanacağım haftaya. Salona gittiğimde 6 dk koştuktan sonra ağırlık çalışıyorum ve 20 dk kardiyo yapıyorum. Bunla ilgili olarak; l-carnitine'i ağırlık antrenmanımdan sonra mı alıyim kardiyoya geçmeden yoksa direk ağırlık antrenmanıma başlamadan mı? Ne dersiniz?

3. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Creatin Trainingden sonra, Dextrose ile birlikte.

L-Carnitin, her türlü Trainingden 20 Dk. önce.

4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    yağ yakarken kas kütlesi kazanımı tabii ki mümkün. alınan ve harcanan kalori arasındaki fark sizin kilo almanızı ya da vermenizi belirler. kas kütlesi kazanmak ya da kaybetmek ile kilo alıp vermek aynı hesaba bakmaz.

demircan256 ve zigbog bunu beğendi.
  5. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Kas Gelisimi , kaslarin zorlanmasi sonrasi kaslarda olusan kücük yirtilmalarin vücut tarafindan alinan FAZLA kalori ile yeniden yapilandirilmasi ile olur o yüzden Calory Deficit i olan bir vücut kas yapamaz.

6. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    vücudun yeni kas kütlesi kazanımı için harcadığı kaloriyi harcadığın toplam kaloriye dahil edebilirsin. vücut protein sentezi için kullanacağı kalorinin nereden geldiğine bakmaz. sen vücudunu doğru antreman yüklemesi ve beslenme ile anabolik konuma sokarsan, yeterli miktarda protein alımı var ise bir yandan yağ yakımı, bir yandan da kas kütlesi artışı mümkündür.

Bozo-Baku, demircan256, zigbog ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main

Vücudun kas gelisimi icin harcadigi enerji, vücudun temel ihtiyaclarini gidermek icin harcadigi enerjiye ek olarak alinmalidir. Dedigin gibi Protein Sentezi icin bu kalori fazlasini nereden aldigi önemli degildir fakat kas gelisimi vücudun organlari calistirmak icin ve hareketle harcadigi enerjiye ek olarak hesaplanmalidir.

8. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    sayın SCHWARZXXL bu söylediğiniz şeyler gerçekten çok umut verici fakat; forumda araştırdığım kadarıyla öğrendiğim bilgiler jormakka'nın dediğine benzer şeylerdi; şimdi kafam iyicene karıştı, mantıken düşündüğümüzde kas kütlesini arttırmamız demek bir nevi kilo almamız anlamına gelmiyor mu? Peki yağ yakarakta kilo vermiş oluyoruz.Bu ikisinin yanında da bulk dönemi ve definasyon dönemi diye birbirinden tamamen farklı iki dönem var.Şimdi kafam iyicene allak bullak oldu, biraz daha yardımcı olursanız çok sevinirim.

saygılar

9. miminor

miminor Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    yağsız kas kütlesi arttırıldığı zaman kilo alınması doğru fakat bu belimizi inceltmemize engel değil. Bunu bizzat yaşadım. Animal max kullanarak 1 ayda kardiyo ve ağırlık antrenmanları dahil 2.7 kg ya yakın yağ yaktım ve 0.3 kilo kas aldım.

10. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    aynı şeyi söylüyoruz.

bazal metabolizman + egzersizle harcadığın enerji + protein sentezi için harcanan enerji > tükettiğin kalori

bu durumda eğer doğru beslenmiş ve doğru antremanla anabolik kalabilmişsen yağ yakar ve çok hızlı olmasa da kas kütlesi kazanabilirsin. yağ yakarken kas kütlesi kazanılmaz iddiası demode olmuş bir mittir.

Bozo-Baku, wextor35 ve demircan256 bunu beğendi.
  11. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    kas kazanırken zaten yağ yakarsınız ,onun için kas kazanmaya bakın :)

12. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main

Kas Gelisimi ve Definisyonun ayni anda olmasi imkansiz. Ayrintili ve dogru beslenmeyle kas gelisimi sirasinda vücuttaki yag miktarini sabit tutmak belki mümkün (ki bu durumda eklenen Kaslardan dolayi yag orani düsecektir) fakat kas gelisimi sirasinda yag kaybetmek imkansizdir.Cünkü ;

Kas Gelisimi kas dokularin arttirildigi anabol bir Process dir ve kalori fazlasi gerektirir. Definisyon ise yag dokularinin azaltildigi katabol bir Process dir ve Calory Deficit gerektirir. Ikisini ayni anda yapmaya calismak bir arabayi hem ileri hem geri sürmeye calismak demektir.

13. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kas gelişimi için kalori fazlasına ihtiyaç yok. Kilo almak için kalori fazlasına ihtiyaç var.

Anabolik konum sadece kalori fazlasıyla sağlanmaz.

Çok eskide kalmış tabulara iman etme.

Kas gelişimi sırasında yağ miktarınının sabit tutulacağını nasıl kabul ediyorsun bu halde? Vücut 1 gr yağ yakmam ama hafif yağlanmayabilirim belki mi diyor? Komik iddialar bunlar.

Bozo-Baku ve YesiLZeytin bunu beğendi.
  14. AlwaysOnDiet

AlwaysOnDiet Yeni Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Bir araştırmada kreatin in yağ yakımına da bir miktar yardımcı olduğunu okumuştum.

15. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

16. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    kalori fazlası olduğunda elbette kas gelişimi daha yüksek olur. bundan dolayı yeni başlayan ya da çok zor kütle alan biri kas kütlesini arttırmak için elbette fazla kalori almalı. benim bahsettiğim durum zaten çok düzgün bir çalışma ve beslenme gerektiriyor.

17. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Dr. Christian Löffelholz isimli doktor ve gida mühendisinin kitabi
    " Ernährungsstrategien in Kraftsport und Bodybuilding" kitabini tavsiye ederim. Benim yazdiklarima dair gerekli bilimsel calismalari burada bulabilirsin. Bu konuyu Almanya da ki forumlarda da tartistim ve bütün Modlar ayni seyi söylüyor. Senin söylediklerine dair hicbir bilimsel calisma getirebilecegini sanmiyorum. O yüzden burada kendimi tekrar etmeme gerek oldugunu düsünmüyorum.

18. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    yanlışı tekrar etmenin zaten bir manası yok. en az Türkçe bir sitede de uluslararası ortak kullanımda olmayan bir dilde kitabı kaynak olarak vermek kadar saçma. vücut geliştirme deneysel bir spordur. ve senin söylediğinin aksini iddia eden makaleler de istenirse bulunabilir.

aynı süre zarfında yağ yakıp, kas kütlesi kazanmayı kendimde ve çevremde tanıdığım birçok sporcuda gözlemlemiş olmam benim için yeterli kanıttır.

Bozo-Baku ve Let the Gain Begin bunu beğendi.
  19. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    SCHWARZXXL o zaman sizin dediklerinizden ben şöyle bir sonuç çıkardım, vucudu sürekli ketojenik durumda tutmak yağları yakarken yavaşta olsa kas kütlemizi arttırmak için bir yol olabilir? Acaba doğru anlamışmıyım?

20. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    doğrusu şudur;

doğru beslenme ve doğru antreman sürecini yaşarsınız.

vücudunuzu izler ve aldığınız kalori miktarını kas kütlesi elde ederken yağlanmayacak seviyeye kadar düşürmeye bakarsınız. olay bundan ibarettir.

işin teferruatını bir çok yerde yazdık. önemli olan vücudu iyi izleyip tepkilerine göre beslenme şeklini yeniden düzenlemeyi becerebilmek.

Sayfayı Paylaş