Yağ yakım çalışmasında sabah ve ant.sonrası üzüm suyu tüketimi ne ölçüde olmalı? Hang

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jimraynor tarafından 16 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Yağ yakımı için aşağıdaki programı uyguluyorum. Beslenme ile ilgili birkaç sorum var.

1 gün interval cardio
    1 gün göğüs kanat biceps
    1 gün interval cardio
    1 gün omuz triceps bacak

Haftanın 6 günü çalışma 1 gün dinlenme.

1. 1 cardio 1 body yerine 2 cardio 1 body yapsam yanlış olur mu?
    2. Antrenman sonrası kaslara glikojen sağlamak için üzüm suyu içildiğini forumdan öğrendik. Peki üzüm suyunu cardio yapılan günlerde de antrenman sonrası içmeli miyim yoksa sadece ağırlık çalıştığım günlerden sonra mı içmeliyim?
    3. Sabahları üzüm suyu yerine direk kahvaltı yapıp yulaf tüketsem sabah ki karbonhidrat açığı ortadan kalkar mı yoksa yine üzüm suyunu tüketmeli myiim?
    4. Basit karbonhidrat olarak sadece üzüm suyu tüketiyorum. Bunu kessem yağ yakımım artar mı yoksa kas yıkımımı artar?

Azi ve JaM bunu beğendi.
  2. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    güzel noktalar jimraynor
    cevapları bende merak ediyorum
    yardımcı olacak arkadaşlar için hatırlatma yapmak istedim

3. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    ben de seninle aynı programı uygulamaya dun basladım. ve aynı soru benim de aklımdaydı.
    kas kaybını engellemek icin antreman sonrası basit seker alınmalı deniyor. ama bazı kaynaklarda yag yakımının antremandan sonra da bir sure devam etmesi icin kesinlikle basit karbo almayın, yarım saat sonra protein tuketin deniyor.
    ben de tam cozemedim acikcasi

4. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Üzüm Suyu gibi hizli Karbonhodratlar , kaslardaki BBden sonra bosalan Glikojen Depolarini biran önce doldurabilmek icin alinir. Bu kas gelisimini olumlu yönde etkiler. Bu tür Karbonhidratlara Cardio dan sonra ihtiyac yoktur. Amac kilo vermekse zaten karbonhidratlarin genelde azaltilmasi daha hizli sonuclar verir.

Sahsen su anda Metabolik Diyet yapiyorum ve aldigim tüm Karbonhidratlar komplex Karbonhodratlar (Pirinc gibi) ya da biraz meyve. Meyve sabahlari (yine Glikojen Depolarinin bos oldugu zaman süreci) komplex karbonhidratlar ise BB den hemen sonra.

Azi ve JaM bunu beğendi.
  5. snnozlm

snnozlm Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Üzüm suyunun kardiyo idmanından sonra içilmesinin bir zararı olacağını zannetmiyorum. Sana tavsiyem BCAA yoksa elinde temin edip kardiyo idmanlarından önce ve sonra olmak üzere 5'er gr içmen. Bu sayede kaslardan minimum yakımı sağlarsın. Ayrıca etrafımdaki herkesten duyuyorum; antremandan sonra haşlanmış patates yemek hem vücut için hem de kaslar için mükemmel diyorlar (bir bakıma kompleks karbonhidrat kaynağı). İster bulk dönemde olunsun isterse definasyona gidilsin haşlanmış patatesi övüyorlar.

JaM bunu beğendi.
  6. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    şu BCAA olayı da ayrı takılıyor kafama
    zira elimde amino var bir miktar ve enerji sağlaması açısından sadece kardiyo öncesi bu tabletleri kullanıyorum
    fakat tabletler bitince sadece BCAA tablet(veya toz)leri mi edinsek yoksa bu şekilde amino tabletleriyle devam mı etsek kararsızım

7. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Cardiodan sonra basit karbonhidrata ihtiyaç yok mu emin misin?

Sonuçta cardioda da kaslar çalışıyor ve kandaki karbonhidrat düşüyor.

Hatta ben durumu şöyle biliyorum. Antrenmandan sonra şeker düştüğündan ötürü vücudun şeker ihtiyacı artıyor ve vücutta şeker yani karbonhidrat aramaya başlıyor, antrenmandan sonra basit karbonhidrat yani şekerli birşeyler almazsak vücut yakacak şeker bulamadığı için kasları yakıyor.

Bununla ilgili bildiklerimi yukarda paylaştım. Umarım forumdan tecrübeli arkadaşlar buna cevap verirler.

Patates önerisini forumda dexterdan okumuştum. Patates tüketimini kesinlikle yapmalısın bolca demişti. Ona da şampiyon birisi söylemiş.

8. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    ya ben hiit den sonra sanki basit karbo alırsam yag yakımı duracakmış gibi hissediyorum o yuzden kestim basit karboyu. yagın yanında kas da yakılsa yarım saat sonra 40gr proteinimi alıyorum zaten. yani ben boyle devam edicem, kardiodan sonra karbo almayacagım. ağırlık ant dan sonra 1 yeşil elma yiyorum ve yarım saat sonra 40gr protein

9. Caribbean T

Caribbean T Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci & Sporcu
    Yer:
    İstanbul
    Haftada 6 gün vucuduna çok zararlı.

10. iris

iris Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    @ jimraynor
    eğer idmanlarınızı akşam yapıyorsanız ve akşama kadar da 2-3 öğün YETERİNCE komplex karbonhidrat almışsanız, basit karbonhidrat almaya gerek yoktur, hatta diyet döneminde basit karbonhidrat alanların da mantığını anlamış değilim. evet basit karbonhidrat çabuk kana karışır, kas yıkımını durdurur bunu da insülini araya sokarak durdurur. senin benim gibi kas kütlesi yeterince fazla olmayan insanlarda kardiyo veya ağırlık çalışmalarından sonra basit karbonhidrat tüketimi çok az alınabilir, zaten komplex karbonhidrattan aldığın glikozu kanında fazla fazla ve yeterince bulunmaktadır, vücudun daha onu tüketmediki.
    az miktar alınacak üzüm suyu insülin salgısını artırıp ve kortizolu kesme amaçlı kullanılmalıdır, yoksa vücudunuzun ona ihtiyacı yoktur.

@ jormaka
    vg'den sonra, eğer karbonhidrat diyetinde değilsen, glikojen depoların boşalmış değildir, öyle kolay kolay da boşalmaz. 3 gün karbonhidrat alma, anca azalır.

@ Caribbean T
    ben hep 6 gün yapıyorum vg'yi yıllardır, her kas grubum 2 gün dinleniyor en az. sıkı çalışıp, uygun beslenmeyenler daha çok dinlendirmeliler.

@ jimraynor
    belki ilgini çeker, http://bit.ly/cxZphm

dishiwelet ve jimraynor bunu beğendi.
  11. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    BBden sonra kaslardaki glikojen depolarinda bosalma olur, tamami bosalmaz ama azalir. Bunu hizli karbonhidratlarla doldurmak, amac kas gelisimi ise an akillica is.

jimraynor bunu beğendi.
  12. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    amaç yağ yakımı ve kas yapımıysa? yağ yakımını onluyor olabilir o basit karbo. araştırmaya devam ediyorum. birsey bulursam paylasacagim. bir sonraki ogunde alınan proteinle yakılan kası geri alıyorsak o arada kaybettiğimiz yağ yakımı boşuna..

Son düzenleme: 11 Mayıs 2010
  13. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    BB gibi kaslarda kücük yirtilmalara ve glikojen depolarinda azalmaya neden olan Training den sonra alinan basit Karbonhidratlar dogrudan dogruya kaslara gider, amac yag yakimi ise burada bir sorun yoktur. Fakat Cardio gibi Glikojen Deolarini fazla etkilemeyen Traning den sonra alinan hizli Karbonhidratlarin yaga cevrilip depolanmasi büyük olasi, o yüzden hizli karbonhidratlar yalnizca BBden sonra alinir.

14. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Çok sağol dostum demek ki koşu vs. den sonra ben üzüm suyu içiyordum bu yanlışmış. Body'den sonra içmek en iyisi sonucu her yerde çıkıyor. Verdiğin yazıyı çat pat okudum.

Önce spor öncesinden bahsetmiş yazıda kompleks karbonhidratlı beslenmenin doğru olduğundan burada zaten hem fikiriz.

Spor sonrasından bahsetmiş ardından. Spor sonrası basit karbonhidrat alımının kaslardaki yorgunluğu azalttığından bahsetmiş. Bu da halı saha maçları sonrası neden baklava yendiğinin açıklaması sanırım :)

Eğer çok performansa dayalı spor yapmıyorsanız spor sonrası basit karbonhidrat almayabilirsiniz tarzında bir özet çıkardım ben. KEpekli pirinç, yulaf ezmesi ve kuşkonmazı önermiş. Birkaç hafta basit karbonhidratı kesip denememizi önermiş sanırım.

Son cümleyi ise hiç anlamadım.

ON's 2:1:1 Recovery is formulated with 4 different types of fast carbs.

O zaman ağırlık çalıştığım günler spor sonrası 200-300 ml üzüm suyu tüketicem cardio yaptığım günler hiç tüketmeyeceğim.

Bu mantıkla düşününce body yapanların vücutlarında yağın azalmaması lazım ?

15. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    ben yag yakımını cok onemsedigim icin basit karboyu hem cardiodan hemde agırlıktan sonra almayı kesiyorum. 2 antremandan 30 dakika sonra 45gr protein alıp uyuyorum

16. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Sorunu anlamadim ama yag yakmak icin Calory Deficit olmasi gerek. BB yaparak (bu durumda kas gelsimi icin Kalori fazlasina ihtiyacin var ) ancak vücudunu sikilastirabilirsin. BBden sonra aldigin hizli karbonhidratlardan korkmana gerek yok, onlar dogrudan kasa gidip kas gelisiminde kullaniliyor.

17. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Sonuçları nasıl peki yani imzandaki değerler çok iyi fakat kaslarında küçülme, güç kaybı vs. oldu mu?

Calory Deficit nedir anlamadım? BB yaparak aynı kaloriyi tüketirsen vücudun sıkılaşır yani bir nevi yağ azalırken kas artar mı demek istedin.

Ayrıca kas gelişimi için de günlük ihtiyacın + sporda yaktığın değerden fazla mı besin alman gerekiyor.

BB'den sonra aldığımız hızlı yani basit karbonhidratlar kasa gidiyorsa cardiodan sonra da aynı şekilde kasa gitmez mi yani yukarıda yazılanlar gibi tekrar yağlanmaya neden olmaz sonucu çıkıyor ikisi çelişiyor.

En son yazdığım cümleyi de açıklayayım. Yukarıda konuşulanlardan şu sonuçta çıktı. Cardio sırasında yağ yanar fakat cardio ya da body building sonrası basit karbonhidrat alınırsa tekrar yağlanma olur yani yaktığımız yağlar yerine gelir gibi bir özet çıktı. Bende buna binayen bu mantıkla düşünürsek body yapanlar antrenmandan sonra basit karb. tükettiği için yağları gitmez sonucunu çıkardım, onu belirtmek istemiştim. LAKİN YAZINI TEKRAR OKUYUNCA

Body tarzındaki anaerobik antrenmanların çok fazla karbonhidrat tükettiğini belirtmişsin bu yüzden alınması gerekiyor demişsin. Cardioda %60-70 nabız hızında %50 karbonhidrat %50 yağ gidiyor diye biliyorum. Bu oran body'de nasıl peki biliyor musun?

Son düzenleme: 13 Mayıs 2010
  18. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Antreman sonrası illa basit karbonhidrat alma zorunluluğu yoktur. Günde 2 defa anterman yapan biri değilseniz ya da uzun saatler antreman yapan biri değilseniz ya da antreman öncesi öğününüzü almıyorsanız basit karbonhidrat almanıza gerek yok.

1 scoop protein tozu
    750 ml diet süt + belli bir miktar yulaf

Bu yukardaki shake hem hesaplaması kolay hemde yeterli insülin dalgalanmasını yaratacaktır.

19. wolf13

wolf13 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    kendini bu kadar zorlama kaslarının büyümesi için onlara zaman tanıman gerekir örn: Mike Matarazzo haftada 4-5 gün çalışıyor

20. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Dünyanin heryerinde Bodybuilding yapanlar, bosalan (azalan) Glikojen Depolarini doldurmak amaciyla hizli karbonhidratlari alirlar,bu Insulin Peak i ve kas gelisimini maximuma cikartir, bu bir gercek. Karar tabii yine senin. Cardio ile Glikojen depolarini zorlaman icin saatlerce Cardio yapman gerekir. O yüzden Cardio sonrasi Glikojen Depolarinda azalma minimumdur ve bu anda hizli Karbonhidratlari alirsan bunlarin yag olarak depo edilme olasiligi yüksek. Fakat bunlari yeterince acikladigimi düsünüyorum, kendimi tekrar ediyorum yalnizca.

Calory Deficit ten kastim, diyet sirasinda aldigin kalori miktari harcadigin kalori miktarindan az olmak zorundadir ki zayiflayabilesin. Amacin Kas gelisimi ise aldigin kalori miktari harcadigin kalori miktarindan 300-500 Kcal fazla olmak zorunda. Diyet sirasinda kas kazanmaya calismak bu anlamda dogru yol degil. Belki BB ye yeni baslayanlarda bu gözlenebilir ama akillica olan her iki dönemi birbirinden ayirmak ve dogru beslenmeyle yalnizca birine yogunlasmaktir.

jimraynor bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş