Wushu Sanda - Squat

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve KassızAdam tarafından 12 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Gorehowl bu söylediğin önemli..aradım gayrı resmi kaynaklara ulaşabildim..resmi bir kaynak paylaşman mümkün mü?
    Zira büyük bir mit bu..

2. Gorehowl

Gorehowl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Remi bir kaynak bulmadan önce neden boyu kısaltamayacağını hatta tam tersine uzatacağını yazayım:
    Öncelikle ağırlık kaldıran insan yemesine ve içmesine ister istemez dikkat edecektir
    Ağırlık kaldırmak kemikleri uyarmakta ve kemikleri yoğunluğunu arttırmaya zorlamaktadır
    Ağırlık kaldırmak vücuttaki büyüme hormonunu ve testesteron hormonunu arttırmaktadır
    Ve bunların hepsi boyu uzatıcı etkenler resmi kaynağıda bulmaya çalışıyorum.
    Ağırlık kaldırmanın boy uzamasını durdurduğunu düşünmelerinin sebebi 30 yıl önce doktorlar ağırlık kaldırmanın kemiklerin büyüme plakalarına zarar verebileceğini düşünmeleriydi ki çok yalış bir teoriydi ki hiçbir zaman kanıtlanamadı ki en büyük sebebide atlamanın veya koşmanın kemiklerde ağırlık kaldırdığımızdan dahaçok stress oluşturmasıdır ki çoğumuz daha anaokulu yaşımızdan itibaren koşup hoplayıp zıplıyoruz. şöyle düşünün eski insanlar bizim şuananda mücadele ettiğimizden daha ağır işlerle mücadele ediyorlardı ve bizden daha iri ve daha uzunlardı.

Son düzenleme: 20 Mayıs 2014
  3. Gorehowl

Gorehowl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dünya rekoru kırmış bazı haltercileri ve powerlifterları buraya ayzmak istiyorum.
    Power Lifter:
    Andy Bolton 1.83 cm squat (550.5 kg/1213 lb) deadlift (457.5 kg/1008.6 lb) Andy Bolton - Wikipedia, the free encyclopedia
    Halterci:
    Behdad Salimi boy 197 cm Snatch: 214 kg/470.8 lbs (2011, World Record) Clean and Jerk: 251 kg/552.2 lbs (2011) STRENGTH FIGHTER: Is Crossfit a Strength Sport?
    Powerlifter:
    Dan Green Squat: 760 Bench: 485 Sumo Dead: 835 Conv Dead: 765×2 Military Press: 315 boy 5'10"= 178cm
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Mayıs 2014 ---
    Malesef eskiden bulduğum resmi kaynak şu anda açılmamakta ama ben yinede linki size göndereceğim
    http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;121/4/835

4. Gorehowl

Gorehowl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    EVET RESMI KAYNAĞIDA BULMUŞ BULUNMAKTAYIM:
    "Appropriate strength-training programs have no appar-
    ent adverse effect on linear growth, growth plates, or the
    cardiovascular system"
    Türkçe: "Gerektiği gibi yapılan bir güç antrenmanı programının doğrusal büyüme,büyüme plakaları veya kardiyovasküler sistem üzerinde hiç bir görünür ters etkisi bulunmamaktadır"
    Resmi referanslar kaynağınsonundadır: http://www.chw.edu.au/prof/services/chism/factsheets/resistance_training_guidelines.pdf
    Sonuç olarak şunuda ben eklemek istiyorum ki doğru şekilde yapılan ve progressive load tekniği dediğimiz ağırlıkları yavaş yavaş arttırma methodu kullanılarak yapılan bir squatın veya deadliftin büyüme plakaları üzerinde bir etkisi olamaz çünkü bu haraketler doğru şekilde yapıldığında bir atlama veya düşmeden daha az stress oluşturmaktadır kemiklerin üzerinde ve bu eklemleri geliştirip bir kaza anında zarar görmelerinide engellemektedir. Ben anlam veremiyorum zaten vücudu güçlendirmek yanlış yapılmadığı taktirde vücuda neden zarar versin ki tabikide 100 kilo squat yaparken arkadaşlarına hava atmak için 200 kiloyla bu haraketi deneyecek kadar salak olanlarımız büyüme plakalarına zarar verecektir çünkü en önemlisi böyle bir denemede ağırlığın çok olması size zarar vermeyecektir size zarar veren ağırlığın çokluğunun formunuzu bozması olacaktır sonra ise ağırlık size zarar verecektir. Bu tarz bench press squat deadlift gibi haraketlerde amaç ağırlığı herzaman kasa vermek ve eklemlerin üzerinden kaldırmaktır örneğin köprücük kemiklerine yakın yerden bench yapan bir insanın eklemlerindeki stress karnına yakın yerden bench yapan bir insanın eklemlerindeki stressden daha fazla olacaktır çünkü halteri köprücük kemiklerine yakın indiren bu insan eklemlerini destek olarak kullanmaktadır aynı levyeyle birşeyi kanırtarak yerden kaldırmak gibi.
    Büyüme plakaları=Growth Plates
    [​IMG] Groth paltes lerin yani büyüme plakalarının zarar gördüğü kalini sembolize eden bir resim ne kadar güç gerektiğini siz düşünün...
    • One third of all growth plate injuries occur in competitive sports, such as football, basketball, or gymnastics.(büyüme plakası sakatlıklarının üçte biri futbol , basketbol ve ya cimnastik gibi rekabet sporlarında oluşmaktadır)
    • About 20 percent of growth plate fractures occur as a result of recreational activities, such as biking, sledding, skiing, or skateboarding.(Büyüme plakası sakatlıklarının %20 si bisiklete binme, kızakla kayma veya skateboarding gibi gezi aktivitelerinde olmaktadır)
      Growth Plate Fractures-OrthoInfo - AAOS
    Anlayacağınız gibi bu büyüme plakalarına gelen zarar ani çarpma düşme gibi stressin bir an/saniye içerisinde uç noktalara çıktığı "kazalarda" olmaktadır aylarca bir plan ve strateji içerisinde yavaş yavaş ilerleyen profesyonel bir spor da değil.
    Sonuç oalrak ağırlığı 0 dan yavaş yavaş haraketi öğrenerek arttırdığınız sürece vücut zorlandığı zaman zaten küçük sinyaller vererek sizi bi yerinize zarar vermeden durduracaktır. Ağırlığı her antrenman 2,5 kilodan fazla arttırmayın.

5. Gorehowl

Gorehowl Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu yazdıklarımı insanların görebileceği bir yere koyarsanız bazı aptallar yüzünden genç kardeşlerimizin hayal kırıklığına uğramasını ve hatta bazı korkak babaların çocuğunun kendisinden daha güçlü olmasından kortuğundan dolayı oğlunu boy ile korkutmasını engellemiş olursunuz.... son dediğimi belki ciddiye almaya bilirsiniz ama okadar çok baba bunu yapıyor ki inanamazsınız...

Sayfayı Paylaş