Wing Tsun Eleştirisi.

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve derkrieger tarafından 21 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 46 üye.
  1. savas_yok

savas_yok Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Acı yok rocky
    Yer:
    izmir
    tony jaanın kullandıgının gercek muay thai olmadıgını ve kendısının sadece aktör oldugunu belirten arkadaşa biraz wikipediadan araştırmasını öneririm.Dünyada muay thaide şampiyonlardan birisidir

2. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
  3. aliburak43

aliburak43 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    derkrieger;

SAT komandolarının kursunda elleri arkadan bağlı şekilde dövüş dersleri aldığını duydum.

Siz özel kuvvetler yakın dövüş dersleri almıyor diyordunuz?

4. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    belli bir programları yok, bazıları aikido bazıları WT vs. çalışıyor (bizzat tanıştığım yüzbaşı) dedim.
    ama resmi bir şey yok(tu).
    okuyabilen kardadır,
    okuduğunuzu anlamıyorsunuz, sonra 10 defa açıklama yapmak zorunda kalıyoruz.
    hem WT ile sizin "duyduğunuz" şeyin ne alakası var?
    duyduğunuzun doğru olduğunu da zannetmiyorum ya neyse!
    bir kere elleri arkadan bağlı olarak dövüşmekmümkün değildir, en fazla tekme belli kafa vs.
    a32

her gördüğünüz sakallıyı dede, her duyduğunuzu da doğru zannetmeyin!
    kafa_

5. aliburak43

aliburak43 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Peki peki Namık Ekin'den iyi biliyorsunuz yani !

6. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    peki eli arkadan bağlıyken yapılan dövüş sanatı nedir arkadaşım?
    bul da getir.
    ha SATlar elleri arkadan bağlıyken bol yüzerler, hem denizde hem de havuzda.
    muhtemelen siz idame-i hayat veya yüzme eğitimini veya kelepçe benzeri şeylerden kurtulma eğitimini dövüş sanatlarıyla karıştırıyorsunuz.

neyse siz önce iddianızın delilini getirin, üstad Ekin nerede bunları anlatmış duyalım-okuyalım;
    varsa bilmediğimiz öğrenelim.

Ayrıca, bunun WT ile ne alakası var?

7. aliburak43

aliburak43 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    İmkansız yalnızca bir kelimedir adlı kitabında dediğim hersey anlatılıyor.Okuduktan sonra gelin.

Bunun wt ile alakası yok ilk mesajınız ile alakası var.

8. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    elbette olacak çünkü Amerikan SEAL 6'in kurucusu Richard Marcinko'yu alıntılarım bu konuda genelde;
    bir asker için, "savaş amacıyla kullanılcaksa" dövüş sanatları gereksiz-ilgisiz ve düşük faydalı bir şeydir.
    ha, antrenman ve diğer faydaları için kullanılıyorsa sorun yok!
    Namık Ekin'in kitabını henüz okumadım, keşke cümleyi yazsan da öğrensek!
    Bak, ben sana Marcinko'nun kitabından alıntı yapayım, okumadıysan oku derim;

Rogue Warrior" (p.118) "Never did I give Charlie an even break. I shot from ambush. I used superior fire power. I never engaged in hand to hand combat unless there was actually no alternative - to me, the combat knife should be a tool, not a weapon. All the whiz-bang, knife fighting, karate/judo/kung-fu b.s. you see in the Rambo-Jambo shoot em up movies is just that: bullshit".

9. aliburak43

aliburak43 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    400 sayfalık kitapta senin için aradım buldum cümle aynen şu şekil;

"1 saat sonra sabah koşusu için uyanıyoruz.14 km koştuktan sonra 40dk cimnastik ve kondüsyon çalışıyoruz.Daha sonrasında kumsalda yarışlar,sürünürken SAT botunu da çekme botla dikenlerin üzerinde sürünmeler,kalın İrlanda kalasları ile onları halter gibi kullanıp kondüsyon çalışmaları yaptıktan sonra "yakın dövüş,sopalı dövüş,aikido ve ellerimiz bağlıyken dövüş eğitimleri yapıyoruz."

derkrieger bunu beğendi.
  10. Özgürcebakış

Özgürcebakış Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Wing tsun sporu ile uğraşan birisi olarak diyorum ki, bu sadece bir sanattır.

Bir kick boksçunun karşısında hiçbir şansı yoktur Wing tsuncunun. (Diğer tüm şartlar eşitse)

Bu sporu yapmak isteyen kişi, adam dövmek amacı ile yapmaya gelmesin. Boksa ya da kick boksa gitsin

11. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    bu gavurcanın tercümesi şudur gençler; forum patronlarının emri üzerine tercemesini ekleyeyim; "ban" yemeyelim.
    terceme: "Charlie'ye hiç şans vermedim, pusudan ateş açtım. yüksek ateş gücü kullandım. başka bir alternatifi olduğu müddetçe, asla dövüşmeyi tercih etmedim. rambo-cambo filmlerinde gördüğünüz bıçak dövüşü, judo karate falan fıstık hepsi saçmalıktır"

---------- Post added at 23:32 ---------- Previous post was at 23:29 ----------

sağolasın.
    bu eğitimler yok demem sadece bunnar kişilere bağlıdır, bu aikidontolur, sonra başkası gelir WT olur. bir başkası gelir BJJolur.Namık hoca olsa misal judo olur.

Standart eğitim için örnek olarak MCMAP'e bak google'da. O sağlam bir program ama o bile light bir kokteyl, ben de amerikalı arkadaşların yalancısıyım.

elleri bağlıyken dövüş de olsa olsa Allah ne verdiyse giriş, omuz at kafa at, ısır hayatta kalma eğitimidir.
    elleri bağlı bir SAT'ı WT'ci bile döver!
    thums:

12. aliburak43

aliburak43 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Yapma yav o kadar kötümü :D

13. OmerGnscr

OmerGnscr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Beyler şimdi size birşey sorcam

Ben şimdi WT'ye gidiyimmi gitmeyimmi ?

Bunları okumadan önce gitmeyi çok istiyodum şimdi ise kararımı değiştirip boks veya muay thai'ye gitmeyi düşünüyorum sizinde fikirlerinizi alayım.WT'ye mi gideyim yoksa Boks veya muay thai'ye mi??

14. gsokky

gsokky Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    WT ye yeni basladim sayilir. Yapmis oldugunuz olumsuz elestiriler beni zerre WT den sogutmadi. Bazi organizasyonlarin para somurusu hakkinda bir sey soyleyemeyecegim ama gittigim organizasyonda boyle bir sikinti yasamadim. Her WT ye gidisimde sifu nun neler yapabildigini goruyorum. Sifu baska dovus dallarindan profesyonel dovusculerle de dovusse (kuralli,kuralsiz farketmez) onlari yere serebilecegini dusunuyorum. Bunun dogrudan WT yle alakasi yok. Sifu nun bunca sene azminin ve pratiginin sonucu da dahildir buna. Sizin elestirileriniz sifu nun bu basarisi karsisinda kesinlikle beni etkilemiyor. Ben ise sifu nun yolundan ilerlemek istiyorum. Bunun icin ise sabir ve bol pratik gerekiyor . Zamanla her seyi daha iyi anliyorsun. WT ye baslayip birakanlar genellikle ilk 2 ay icinde birakir. Uzun yillar sonra WT bir hayat bicimi olur. WT ye baslamayi dusunenler denemek icin geliyorsa baslamasinlar. Onlar icin zaman kaybi olur. Diger dovus dallarini yapanlara saygım sonsuz ama WT( sadece WT degil. Sabir ve bol pratik de dahil WT ye. ) nin onlardan hic bir eksigi olmadigini dusunuyorum. Gel gelelim ki WT yapanlar ringte dovusmek icin degil, disaridaki tehlikelerden korunmak icin yapar WT yi.

Sinanacer bunu beğendi.
  15. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    sifu mifu o işler yalan senin sifun ortalama bir milli boksörün karşısında hiçbirşey yapamaz dövüşçü olmak için ter dökeceksin ağır idmanlar yapacaksın dövüşeceksin anca böyle dövüşçü olursun saçma sapan idman çeşitleriyle dövüşçü olunmaz, sizin o sifularınızın tek yaptığı şov yada hiçbirşey bilmeyen oraya gelen hayatında dövüşmemiş insanlara karşı yeteneklerini sergiliyorlar. ben wt sporunu aikido'ya çok benzetiyorum aikido'da teoride inanılmaz tehlikeli bir spor, ve bu kadar tehlikeli olduğu için müsabakaları bile yok ölümcül çünkü ( yersen ) ama pratiğe geldimi iş maalesef o çok tehlikeli aikido hocalarının hiçbir özelliğini göremiyoruz. wt sporu hiç doğru düzgün idman yapmak yorulmak terlemek istemeyen, yumruk yemekten korkan beyaz yakalı kesime göre hazırlanmıştır. wt yapan ve gerçek bir sporcudur nede gerçek bir dövüşçüdür.

derkrieger bunu beğendi.
  16. gsokky

gsokky Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Wing tsun da gosteris yoktur. Sov mov onlar sizin bileceginiz isler.
    Ayrica idmanlarimiz gayet verimli ve yorucudur. WT yi bilmeden atip tutuyorsun.
    Ben buraya ne yazarsam yaziyim muhakkak birileri karsi cikacaktir zaten.

17. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    kendini hiçbir şekilde kanıtlayamamış wt sporunu gelipte savunmayın artık. wing tsun'da gösteri yoktur diyor çok ünlü wing tsun ustası emin boztepe'nin yaptıkları gösteri değil o zaman. karşısına bir adam alıp bana şurdan şu şekilde vur deyip ona göre savunma ve atağa geçmek gösteri değil o zaman biz şu ana kadar yanlış biliyormuşuz pardon. iş şov değil icraata gelince emin boztepenin ''dünyaca ünlü wt ustasının '' ne kadar vasat bir dövüşçü olduğuna gördük. wing tsun'a gidenlerin gelipte burada wing tsun'u savunmaya çalışmalarını anlamıyorum bu bir spor değildir abicim müsabakaları yoktur gider basarsın aylık 300 tl yi sonrada biz aslında en iyi dövüş sporuna en tehlikelisine gidiyoruz diye kendini kandırırsın olay bu.

18. gsokky

gsokky Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Ben sifumun cok iyi bir dövüşçü olduğunu biliyorum. Emin Boztepe falan beni ilgilendirmez. Tek bir adam uzerinden gelmeyin. WT yi yapan vardir yapamayan vardır. Az once 4.5 saatlik bir seminerden ciktim ve WT yi neden savundugumu bir kere daha anladim.
    Emin Boztepe nin karsisindakine nasil saldiracagini soylemesinin sebebi WT deki yüzlerce kombinasyondan o durumda en etkilisini kullanip ogrencilere gostermektir.
    Bu arada dedigim herseyi yanlis anliyorsun abuk subuk cevaplar veriyorsun. Azicik daha dusunup oyle cevap verirsen sevinirim.

19. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    eğer senin sifunun gerçekten ortalama bir milli boksörü devirebileceğini düşünüyorsan gerçekten aşırı yanılıyorsun. bak güreş kısmına girmiyorum bie güreş apayrı birşey ne boks ve muay thai falan dinlemez. sen hiç canlı dövüş görmemişsin sifunun ondna iyi dövüştüğünü sanıyorsun emin ol en kral wing tsun hocası ortalama bir milli boksörün karşısında hiç şansa bile sahip olamaz. wt tamamiyle boş para tuzağı bir spordur spor bile değildir spor salonlarında saatlerde torba yumruklamadıkça ellik yumruklamadıkça ip atlayıp çeşitli idmanları yapmadıkça dövüşçü olunmaz tahta yumruklamakla olmaz bu işler çıkıp dövüşeceksin aylarca emek harcayacaksın ringde işin p*çliğini öğreneceksin diğer türlü dövüşçü olunmaz

20. gsokky

gsokky Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Haklisin sana katildigim bazi noktalar var.
    "spor salonlarında saatlerde torba yumruklamadıkça ellik yumruklamadıkça ip atlayıp çeşitli idmanları yapmadıkça dövüşçü olunmaz tahta yumruklamakla olmaz bu işler" demissin. Fakat biz bu idmanlari yapiyoruz. Wing tsun guc gerektirmez evet dogru ama guc kazanmanin sana zarari dokunmaz aksine faydasi olur. Biz her WT sonrasinda gerek lapa calismasi gerek sinav,mekik vs. Bunları yaparız. Tahta adam ise bu isin teknigidir. Teknik olmadan gücün ne anlami var ki.
    Bu arada bir daha soyleyeyim. WT yi biz ringte dovusmek icin yapmiyoruz. 6 aylik WT egitimi bile disarida bir miktar kendini savunmaya yeter.

Sayfayı Paylaş