Whey kullanımım nasıl olmalı?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve djpisagor tarafından 23 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. djpisagor

djpisagor Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    izmir
    Merhaba,

VG'de ilk 3 ayım bitti ve ikinci 3 ayıma giriş yaptım.

7:30 da kahvaltı

13:00 öğle yemeği

20:00 antrenman öncesi (A.Ö)

22:30 antrenman sonrası (A.S)

beslenmem bu şekilde ancak A.Ö ve A.S yemek konusunda sıkıntım var. O nedenle bugün O.N Gold Standart Whey proteini sipariş ettim. Bu 2 sıkıntılı öğünü whey alarak geçmek istiyorum. Bu öğünlerde sadece ek besin almayı düşünüyorum.

Burada aklıma takılan 2 soru var.
    1. Bu 2 öğünde sadece whey almam yeterli olur mu?
    2. Whey'i kullanırken sütle mi yoksa suyla mı içmem gerekir?

Bir çok kişi daha hızlı kana karıştığı için A.S suyla içilmesi gerektiğini ve A.Ö sütle içilmesi gerektiğini söylüyorlar. Benim kafamı karıştıran şu; A.Ö sütle içilen whey henüz sindirilmemişken nasıl oluyorda A.S suyla alınan whey 10 dk içinde kana karışıyor?

2. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    1. sorunuza yanıt verebilmek için o saate kadar nasıl beslendiğiniz, ne kadar protein aldığınızı bilmemiz gerek. Ek besinleri de öğün yerine geçsin diye değil, kas yıkımını önlemek amaçlı kullanmanız daha sağlıklı ve mantıklı olur.

2. sorunuzda ise süt casein proteini kaynağıdır ve casein proteini yavaş sindirilir. Sütle birlikte tozun daha yavaş sindirilebileceği söyleniyor ancak o konu biraz tartışmalı. İkisiyle de içebilirsiniz. Sütle (az yağlı) daha lezzetli olur. Ancak antreman sonrasında suyla içmenizi öneririm, daha hızlı kana karıştığı iddiası nedeniyle. Hatta isterseniz %100 üzüm suyuna karıştırıp da içebilirsiniz. Antreman sonrası glikoz almanız gerekiyor zira. Bu şekilde hem glikoz hem protein ihtiyacınız karşılanır.

Antremana kadar nasıl beslendiğinizi de bilemediğim için bir yorum yapamıyorum ancak sabah kalkar kalkmaz da protein tozu alırsanız, 8 saat boyunca beslenemeyen kaslarınızın sabah saatlerinde uğradığı katabolik süreçten alacağı zararı azaltırsınız.

Son düzenleme: 23 Ocak 2011
    djpisagor bunu beğendi.
  3. djpisagor

djpisagor Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    izmir
    Bende ek besinleri öğün yerine geçirmek istemem ama dediğim gibi öğünüm zaten sıkıntılı yani zaten o öğünde çok az protein alabiliyorum belki hiç alamıyorum bile ve çok aç kalıyorum. O nedenle ek besinleri oraya koymak istedim.

2. sorumda tam da onu sormak istemiştim ama cevap olmadı söylediğiniz. Dediğiniz gibi A.S suyla whey almak anabolik etki yapıyor çünkü çok hızlı bir şekilde kana karışıyor. Ancak ben A.Ö sütle aldığım whey'i henüz sindirmemişken nasıl oluyorda suyla aldığım besin hemen kana karışıyor? İçtiğim süt ve su aynı sindirim sistemine girmiyor mu :D Kafamı karıştıran nokta burası işte.

4. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Sütle alınan whey, casein gibi 7 saatte sindirilir diyen yok zaten. Öyle olsaydı kimse caseine para vermez, herkes whey'i süte karıştırır içerdi.

Suya göre biraz daha geç sindirilir deniyor. Bu da sadece bir iddia. Antreman sonrası whey alana dek o çoktan sindirilmiş olur. Aradan 1-1 buçuk saat geçiyor.

Ayrıca antreman öncesi whey alımını gerekli görmüyorum, şahsi fikrim tabi. Gün içerisinde antremana kadar protein ihtiyacınızın çoğunu karşılarsanız ve antremandan 1-2 saat önce protein ve karbonhidrat ağırlıklı bir öğün yaparsanız, antreman öncesi whey almaya gerek kalacağını sanmıyorum. Ancak sabah ve antreman sonrası hemen whey almak gerekiyor daha önce de dediğim gibi.

djpisagor bunu beğendi.
  5. djpisagor

djpisagor Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    izmir
    Eğer dediğiniz gibi A.Ö sütle alınan whey A.S sindirilmiş oluyorsa sorun yok. Ama sütte kazein var ve bunun sindirimi 7-8 saat süren diyenlerden dolayı benim aklıma takılıyordu bu soru.

A.Ö whey almamın sebebi de üstte belirttiğim gibi A.Ö yemek yiyemiyorum ve 6 saatlik bir açlıktan sonra antrenmana girmektense whey alıp öyle girmek daha mantıklı geliyor bana.

6. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Antreman öncesi yemek yiyemiyorsanız sizin durumunuz için whey alımı tabiki de normal. Ancak dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, antreman öncesi karbonhidrat da almanız gerekli. Antremandan 2-3 saat önce kompleks karbonhidrat oranı yüksek bir öğün yapılması gerektiği söyleniyor. Forumda bu konularla ilgili başlıklar mevcut.

Ayrıca daha önce dediğim gibi antremandan hemen sonra glikoz almanız gerekli. Antreman sırasında kaslarınız kendi glikojen depolarını boşaltıyor, enerji sağlamak için, bu yüzden yeniden doldurmanız gerekli. Katabolik süreçten etkilenmemek için 200-300 ml kadar %100 üzüm suyu veya %100 olmayan bir meyve suyu konsantresi tüketebilirsiniz.

Kas kaybına uğramamak için sadece protein değil karbonhidrat tüketimi de dikkat edilmesi gereken bir konu. thums:

djpisagor bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş