Vucut ağırlığıyla spor ne işe yarar?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Rambo206 tarafından 16 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Rambo206

Rambo206 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar Selamün Aleykum ,uzun zaman oldu formda konu açmayalı, ya Harbiden bu vucut ağırlığı egzersizleri ne işe yarar ? yapıyoruz yapıyoruz orta da tın yok! kolay olsa bişey söylemicem de ağırlık kaldırmakdan daha zor ve de zevksiz , Şimdi bana söylenen arkadaşlar lan madem istemiyorsun yapma , ama bende keyfimden yapmiyorum Salona gidecek ne para var ne de doğru düzgün öğün alacak para, Ne tavsiye ederseniz buyurun çekinmeden yaza bilirsiniz

2. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle hangi hareketleri yaptığını, programını, beslenmeni ve hedefinin ne olduğunu söylersen ona göre konuşabiliriz.
    En azından kendi adıma vücut ağırlığıyla çalışmanın ağırlık kaldırmaktan kat kat zevkli olduğunu ve hem kuvvet hem de kas gelişimi açısından fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebilirim.

3. Rambo206

Rambo206 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Şimdi dürüst konuşucak olursak beslenme baya geri hatta bu aralar 2 öğüne kadar düşdü, antremana gelecek olursak bir çok programlar denedim , 4 yıldır hamallık yapıyoruz ortada bişey yok ona yanıyorum

4. Anıl Özmerdivenli

Anıl Özmerdivenli Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Vücut ağırlığıyla ne çalıştığına bağlı olarak değişir. Gidip de mekik cekersen bi fark hissetmezsin ve zevk almazsın ama eğer düzgün bir pozisyonda şınav, barfiks, dips gibi hareketler yaparsan etkisini göreceğine eminim. Ha bir de dips yaparken tekrar sayıların 10un üstüne çıkmaya başladıysa veya barfikste ayağına ağırlık bağlayarak daha iyi gelişim sağlarsın. Vücut ağırlığıyla çalışmak kasları çok büyütmez bu doğru çünkü vücut ağırlığıyla yaptığın en kötü egzersizde 3 kas birden çalışıyo. Hal böyle olunca kasların böyle bina gibi çıkmıyor. Ama seni izole çalışmaktan daha fazla güçlendirir. Bu sayede yaptığın izole hareketlerde ağırlığın artar. O artınca da kasin büyüyecek demektir. Kısacası kesinlikle vücut ağırlığıyla çalışmaktan vazgecmeyin.

5. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    İşte o birçok program ne :) İnternette ağırlık kullanmadan hayal edemeyeceğin vücutlara ulaşan o kadar kişi varken vücut ağırlığıyla gelişilmez demek komik oluyor. Kendine uygun bir program bulur ve beslenmenide düzeltirsen gelişmemen için bir neden yok. Yani param yok yapamıyorum diyerek ancak kendini kandırırsın.

Rambo206 ve ulaire bunu beğendi.
  6. Rambo206

Rambo206 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Bir daha titiz olarak deniyicem, Teşekkürler

7. Anıl Özmerdivenli

Anıl Özmerdivenli Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    4 yılda vücut yapamamış olman imkansız. Ya gerektiği gibi kasılmayı saglayamadin ve çok hafif kilolarla çalıştın, ya da beslenmeni düzgün yapamadın. 4 yilda en aşağı 10 12 kilo kas geliştirmiş olman gerekir ki 10 kilo kas da bi insanın kasli olmasi için gayet yeterli bir miktar. Bunu aslinda en iyi deadlift squat gibi hareketlerle ölçebilirsin. Örnek vermek gerekirse ben 2 senedir uğraşıyorum bu sporla. Başladığımda deadliftim 50 kiloydu şuan 190 kilo. Sen 4 sene yaptiysan ve 80 - 90 kilo arasindaysan en az 140 150 kilo deadlifte girebilmen gerekir. Giremiyorsan hala 80 100 kilo arasindaysan maalesef hamallık yapmışsın. Uzaktan pt alarak yanlışlarını görebilirsin, paran varsa direk salonundan birilerini ayarlayabilirsin

8. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    musclepharm instagram sayfasını takip et. orada antrenman programı veriyorlar. geçen hafta hikayede bir ağırlık idman programı vermişti hepsi vücut ağırlığıyla yapılıyordu.

9. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Gerekli kaloriyi, proteini aldıktan sonra yüksek tekrarlara çıkmayıp yüksek dirençle çalışırsan (şınavdan sonra tek kol-amut şınav veya ağırlıklı şınav vb, barfiksten sonra
    Yalniz Arkadaş evde çalışıyorum diyor :)
    Yinede sınav barfiks dips vb. Hareketlerde belli bir seviyeye gelip daha zor hareketlere gecmek gerekirdi. Pt ye de gerek yok sadece araştırsan internette antrenorun bildiğinden fazlası var :)

10. Anıl Özmerdivenli

Anıl Özmerdivenli Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Doğru evde çalıştığını unutmuştum :))

11. Rambo206

Rambo206 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Hayır parkta çalışıyorum asla evde çalışmam terledikden sonra berbat kokuyo ev ve bu da sonra kafamın şişmesine sebeb oluyor

12. KuvayıMilliye

KuvayıMilliye Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    2 yıl calisthenics yapmış birisi olarak efsane şekilde kas geliştirirsin vücut ağırlığı ile barfiksin her ttürlüsünü çekersin chin up pull up grip pull up dar,geniş türlü türlü hareketler var şınavın barfiksin vs vs herşey beslenmede bitiyor :)

13. Rambo206

Rambo206 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Abicim beslenme yok zaten o yüzden sittin senedir amelelik yapiyorum))

14. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Ben 4-5 yıldır aktif olarak farklı sporlarla uğraşıyorum. Emin ol birçok kişiye günlük protein ihtiyacını söylemişimdir ama benimde ihtiyacımı karşıladığım gün sayılıdır :) 70 kiloya çıktıktan sonra 2-3 yıldır sıradan birisi gibi besleniyorum. Buna rağmen kiloma göre hem fiziğimin hem de gücümün fazlasıyla tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.
    Birisinin 6 ayda yaptığını 9 ayda yaparsın ama elbette yaparsın yani beslenmen düzgün değil diye bırakmayı düşünme :)

Rambo206 bunu beğendi.
  15. Anıl Özmerdivenli

Anıl Özmerdivenli Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Protein olayı biraz karmaşık. Örnek vermek gerekirse benim güncel kilom 92. Kg bası 2 gr protein diyolar etti mi 184 gr ;) Fatsecreti açıp son 4 ayi kontrol etsem en fazla 2 3 gun 184 gr almışımdır. Günlük benim ortalama protein alımım 140 gr. E sen benden zayıfsın üstüne kasları benim kadar yormuyorsun 100 gr yeter de artar bile. Onu da sabah 3 yumurta biraz lor, öğle akşam tavuk döner yesen bile karşılarsın. Öyle çok paraya da gerek yok yani ;)

Rambo206 bunu beğendi.
  16. Rambo206

Rambo206 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Harbiden doğru söylüyorsunuz Abi behane üretmeme gerek yok, kafayı çalıştırıp kısıtlı imkanlarla ihtiyacımı karşılamalıyım

17. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Amaç eğer yarışmalara podyuma çıkıp ödül kazanacak derecede vücut yapmaksa bunu zaten anabolik madde kullanmadan nasıl çalışırsan çalış yapamazsın. İşin gerçeği bu. Top olmadan futbol oynanmaz.

Ancak 4 yıldır düzenli olarak Barfiks, Dips, Şınav, Plank, Pistol Squat gibi hareketleri yapıp da vücudu şekillenmeyecek, gelişmeyecek bir insan tanımıyorum.

Bench Press dediğiniz hareket zaten Şınavın ağırlıklı versiyonu. Lat Pulldown ise Barfiks'in keza.

Hadi onu bunu geçtim, Barfiks başlı başına güzel bir sırt ve büyük bicepsler için yeterli bir hareket.

Pistol Squat ise bugün bu sporun başlı başına en zor egzersizlerinden birisidir bu kadar net söylüyorum. Yüzlerce kilo Leg Press yaparsın da o Pistol Squat'ta popo üstü düşmeden 10 tekrar yapabilecek kıvama gelmek muazzam bir denge, bacak ve core gücü istiyor.

Rambo206 ve abseto bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş