Vegan beslenme

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Pollysad tarafından 21 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Selam herkese
    Vegan şekilde besleniyorum ve önümüzdeki haftalarda spora başlıcam.
    Az çok genel beslenme mantığını anladım ama bazen beslenmede yetersiz kaldığımı düşünüyorum.
    Sizin önerebiliceğiniz bir beslenme programı varmı?
    178 boy ve yaklasık 53 kilodayım. Kilo almam gerek ama bunu sağlıklı bi şekilde yapnak istiyorum. Önerilerinizi bekliyorum
    Not. Türkiyede vegan beslenme çok seyrek gözüküyor.internetde çok az bilgi var. Az çok ingilizcem var. Eng kaynak atmanızda işime çok yarar

2. exorcist26

exorcist26 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam tam vegan sayılmam ama yumurta ve et ürünleri tüketmiyorum . Hatta peynir de yemiyorum. Yediğim hayvansal ürünler süt ve yoğurt. Beslenme konusunda maalesef bir adım gerideyiz ve bu ister istemez yapılan spora etki ediyor . Ben 3. aydayım amaç biraz bel bölgesindeki yağları eritmek biraz da kaslanıp güçlenmek. Ben protein eksiğini 1 ölçek whey ile karşılıyorum. Her gün 1 tane balık hapı yutuyorum. Sanırım si hiç tüketmiyorsunuz . Yurtdışında sunwarior diye güzel bitkisel protein tozları var ama Türkiye'de çok aradım bulamadım. Kilonuz az olduğu için bolca protein içeren çiğ badem kabak çekirdeği gibi kuru yemişler tüketebilirsiniz. Hem kilo almanıza hem de protein oranlarını yakalamanızda fayda sağlar. Yulaf her gün tüketin çok faydalı bir besin. Türkiye'de soya protein tozları var ama gdo dan dolayı pek tercih edilmiyor . Ayrıca kalori için gain de tüketebilirsiniz .

Pollysad bunu beğendi.
  3. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    kardeşim hayvanları bu kadar seviyorsan neden onların bitkilerini yiorsun lütfen hayvanların bitkilerini yeme ve bitkilerde canlı bitkileride yeme kardeşim

4. Yellow.Canary

Yellow.Canary Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Whey protein tozu da hayvansal protein içeriyor. Amacım sadece bilmiyorsanız bilgi vermek, yanlış anlamayın.

5. exorcist26

exorcist26 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam yukarıda belirttiğim gibi süt ürünlerini tüketiyorum hatta balık yağı da kullanıyorum benimki pek inanış olarak vejeteryanlık değil sadece et ve yumurta yiyemiyorum . Whey tabi ki hayvansal ama peynir altı suyu yani pek et ile bir alakası yok. O yüzden tüketebiliyorum.

6. Yellow.Canary

Yellow.Canary Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Yok senin için demedim zaten. Tamamen vegan olan yani süt ürünlerini tüketmeyen kişiler için dedim. Sonuçta peynir hayvanın sütünden üretiliyor.

exorcist26 bunu beğendi.
  7. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Teşekkür ederim. Şuan ara sırada olsa yulaf tüketiyorum. Spora basladığımda düzenli tüketicem. Gain kullanmama gerek varmı bilmiyorum çünkü gercekten yağ olarak kilo almak istemiyorum.Bu arada ben soya protein tozu alıcaktım ama gdo lu olduğunu bilmiyodum. Hepsimi gdo lu acaba. Haklısınız türkiyede soya dışında protein tozu bulmak imkansız nerdeyse. Acaba sunwarrior u yurtdışından sipariş etme gibi bi şansım varmı?

8. exorcist26

exorcist26 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam sunwarior u yurtdışından getirme ihtimalimiz yok ben de çok araştırma yaptım ama gümrükte suplementler takılıyormuş.

9. mehmet1414

mehmet1414 Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    vegan beslenme candır hayvansal ürünler 0 dır ama amino asit olarak yeterizdir sana tavsiyem internetten en çok protein içeren baklagili bulman benim bildiğim soya var mercimek noğut kuru fasulye var aynı zamanda bunları pilav makarna ile tüket ara öğünlerde 2 ara öğüne 2.5 gram lösinler iç faydasını görürsün

10. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya

11. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Whey protein tüketebiliyorsanız protein açığınızı kapatmanız kolay olacak. Süt'ün sağlıklı olup olmadığı tartışılır. Tavsiyem sadece mayalanmış süt ürünleri tüketmenizdir. Bitkisel proteini bol bol tüketeceksiniz ki bence zor değil. Yulaf, mercimek, badem, tam buğday makarna gibi ürünlerde protein miktarı yüksek. Kilo almak istiyorsunuz bunun temeli + kaloridir. 2500 - 3000 kalori gibi bir başlangıçla vücudunuzu tanıyın. Aldığınız verime göre artırabilir veya azaltabilirsiniz. Zaten şu aşamada protein ihtiyacınız çok fazla değil. 40-50 gr. wheyden karşılasanız geri kalanı çok çok rahat bir şekilde besinlerden alabilirsiniz. Hatta şu aşamada whey'e bile gerek kalmayabilir. 110-120 gr protein bitkisel besinlerden çok rahat karşılanabilir. Ama aminoasit çeşitliliği için (hayvansal hiç protein tüketmiyorsunuz) whey alın yine de.

exorcist26 bunu beğendi.
  12. mehmet1414

mehmet1414 Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    aga veganlar süt tüketmez sadece sebze yer hayvansal herşey yasak süt yumurtada dağil senin dediğin sütü vejeteryanlar tüketir

13. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    "Aga" veganın ne olduğunu biliyoruz.

Yazmış arkadaş, buna ithafen yazdım.

14. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    "veganlık uzun yaşamın sırrıdır" cümlesi ile et yiyen insanların sağlıksız oldugu gibi bir algı yaratmanızı hiç hoş bulmuyorum

15. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Kendi reklamını yapıyor o da. Yoksa amaç bilgi vermek değil :)

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    B12 vitamini sadece hayvansal gıdalarda bulunur yani bir vegan bu vitamini alamaz veganlık uzun yaşamın sırrı falan değildir bendede B12 eksikliği var vegan ya da vejetaryan değilim şuan bir sıkıntım yok ama b12 almadan önce fitness salonunda çantamı hangi dolaba koyduğumu bile unutuyordum bir vegan unutkanlık sorunu yaşar süt ve süt ürünleri tüketilmediği için kalsiyumda alınmaz veganlara saygım var ama uzun yaşamın sırrı olduğu mantıksız bir cümle uzun hayat süren kişiler genelde bal ve kaymak tüketiyorlar venganlarda bunları tüketemez saygılar

17. littlepea

littlepea Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    1
    Body sporunu yapıp ve vejeteryan olan insanlara gerçekten Saygı duyuyorum ;)

Bodyyci ve Pollysad bunu beğendi.
  18. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    günümüzdeki bir çok beslenme alışkanlığı açısından sağlıklı diyebiliriz vegan beslenme için. ancak hayvansal protein ve hayvansal yağ ile düzenli bir beslenmeye göre sağlıklı olduğu konusuna katılmıyorum.

Sayfayı Paylaş