V.G. çalışırken Terleme eşofmanı giymek uygun mudur?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Alpagut tarafından 1 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Alpagut

Alpagut Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Esenlikler arkadaşlar, bildiğim kadarıyla V.G. sporu esnasında vücut ısısını kaybetmemek gerekiyor ve bunun için de öncelikle iyi ısınmak gerek. Merak ettiğim ise V.G. yaparken "terleme (sauna) eşofman"ının giyilmesinin sakıncalı olup olmadığı ya da bu eşofmanların hareketi kısıtlayıp kısıtlamadığıdır. V.G. yaparken terleme eşofmanı giyen arkadaşların yorumunu bekliyorum, buna göre terleme eşofmanı alacağım ya da almayacağım.

2. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Terleme eşofmanı ile rahat çalışabileceğini sanmam. Ayrıca yaz günü sıcakta bence sakıncalı olabilir ama kışın salon çok sıcak değilse bir sorun olacağını sanmam ;)

Alpagut bunu beğendi.
  3. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer kol saatiniz devamlı nabzınızı ölçmüyorsa yapmanızı hiç tavsiye etmem. Çünkü terlemenin amacı vücut ısısını tamamen düşürmek değil "dengelemek" tir. İnsanların enzimlerinin çalışması için gereken optimum sıcaklık aralığında tutmaktır. Eğer terleme eşofmanı giyerseniz ve çok ağır çalışıırsanız (özellikle yazın) vücudunuz deli gibi terleyecek ve optimum sıcaklığı korumak için aşırı bir çaba harcayacaktır. Bu kardiyovasküler (Kalp-Damar) sisteminize "inanılmaz" bir yük getirir. Eğer eğimliyseniz enfaktüse bile neden olabilir. Bunun dışında vücudunuzun inanılmaz sıvı ve mineral kaybetmesiyle sonuçlanabilir.

prdxd, builtman ve Alpagut bunu beğendi.
  4. Alpagut

Alpagut Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Peki, yaz aylarında kullanmayacaktım ama yine de vazgeçtim kullanmaktan :) Bilgiler için teşekkürler.

5. mamix_28

mamix_28 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kocaeli
    ben şu anda kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamıyorum.özellikle definasyon için çok uygun diye düşünüyorum, insanı sucuk gibi terletiyor.tek kötü yanı kullandığınız aletleride ıslatıyor o kadar.

6. prdxd

prdxd Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    bir belgesel kanalında seyrettiğim bir program itfaiyecilerin asıl tehlikesi yangın değil giydikleri kıyafetmiş. o kıyafetin içinde sarfettikleri efor ile iyice ısınan vucut kalpkrizini tetikliyor.
    bence çok sakıncalı çok dikkatli olunması lazm. nabız ölçer şart:) danger danger danger

7. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    başlangıçtaki ısınma ve takip eden ağırlık çalışmasını yaparken set aralarındaki dinlenme süresini aşmazsan ve gerektiği kadar ağırlık kullanırsan vücut ısısı kaybolmaz. özellikle yüksek ağırlık kullanılan hareketlerde bu tip giysiler tehlike yaratır. ben bu mevsimde bile ilk 15 dakikadan sonra tişörtle çalışıyorum. buna rağmen epey bir terleme oluyor. set aralarında havlu ile siliyorum. terli durmakta zararlı bu arada. bence de uzak dur.

8. Freedommm

Freedommm Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hell
    yaptığın şey hiçte sağlıklı değil illa ki giydin eşofmanını antrenmanını yaptın bişey olmadı demek ki bi daha olmaz demek yanlış kesinlikle tavsiye etmiyorum

9. mamix_28

mamix_28 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kocaeli
    arkadaşlar bende biraz araştırma yaptım ve genellikle önerilmiyor sözümü geri alıyorum.Definasyon için iyi bir yöntem değil vücüttaki suyu atıyormuş sadece.

Sauna Eşofman'ın Artıları:
    -vücudu terletir ve böylece %10'da olmuş olsa vücuttan toksinlerin atılmasında rol alır.
    -vücut metabolizmasını azda olsa hızlandırır.
    -vücudu sürekli sıcak tutarak, herhangi bir sakatlanma riskini ortadan kaldırır ve vücudun hızlılık refleks kabiliyetini artırır.

Sauna Eşofman'ın Eksileri:
    -Sauna eşofman'ı direk yağ yakmaz. Vücuttan su atarak geçici bir kilo düşüşü gerçekleştirir.
    -Vücutta fazla terleme olduğundan dolayı ter yoluyla bazı B ve c vitamin gibi önemli vitamin ve mineral kaybı yaşanır(arkasından hemen koca bir porsiyon karışık salata tüketmek iyidir).
    -Vücutta ısıyı artırarak metabolizma ve genel egzersizlerde kalori yakımı konusunda %10 daha hızlı çalışmasına ve bu sebeplede yağ yakımında etkili olduğu görülür. Fakat bilimsel verilere göre Sauna eşofman giyen ve giymeyen iki kadın'ın yağ yakımı eşit miktarda hesaplanmıştır. Buna rağmen Sauna eşofmanı giyen bayan'ın giymeyen kişiye oranla 2kilogram daha fazla kilo verdiği görülmüş. Bunun sebebi ise vücuttan suyun atılmasıdır-DİKKAT: özellikle bayanların vücutlarından suyun atılması iyi bir yöntem değildir. Çünkü vücutta suyun bulunması sağlıklı yaşam ve canlılık için önemlidir. Burada su atımı konusunda iyi hesaplar yapılmalıdır.
    -Almanya ALP dağlarında 10!ar gruplu erkek ve kadınların sauna eşofmanla idman yaptığı zaman gereğinden fazla terlemeleri üzerinde vücutta halsizlik, güç kaybı ve beyine yeterli oksijen gitmemesi gibi önemli olumsuzluklar yaşandığı tespit edilmiştir.

Hyper Boxing Forum / Boks Forum'dan alıntıdır.

10. rey619

rey619 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    canakkale
    senı rahatsız etmeyecek bıcımde sıkıntılı olmayacak bıcımde gıyın kendını guclu hıssedecek bıcımde sen anladın ıstersen cıplak calıs ıstersen mont gıy yeterkı rahat hısset rahat calıs

Sayfayı Paylaş