Vücut tipinizi öğrenin !!!

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve MK #7 tarafından 29 Mayıs 2005 başlatılmıştır.

1. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
  2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    2.08 aldım, vücut yapımın en yakın olduğu yapı mesomorph'muş. Doğal olarak fit bir vücuda sahipmişim ama bunu korumak yada geliştirmek için tipim için uygun egzersiz ve diet yapmam gerekirmiş. Bir ectomorph'a göre daha sık ve daha uzun çalışabilirmişim, ama fazla abartmamaya da dikkat etmeliymişim. Orta-ağır kiloları orta hızda kaldırmalıymışım, setler arasında çok fazla dinlenmeden. Çok kolay kas inşa edebilrmişim(bazı bayanlar hatta erkekler çok kalınlaşmak istemeyebilir, ama bu bir anda olmaz. Vücudunuz istediğiniz seviyeye gelince onu korumaya başlarsınız.). Yağsız ve kaslı kalmak için sağlıklı beslenmem gerekirmiş, ufak yağlanmalarada dikkat etmeliymişim. Aerobic, spor vs... yapabilirmişim ama abartmamak şartıyla.

Coleman mesajı silmek yerine bana söylesen çevirirdim ;)

3. Guest

Guest Guest

Gayet güzel hazirlamislar. Fakat bu tesbit %100 degildir. Ama büyük bir bölüm ile dogrudur.

4. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    yararlı bilgiler verici bir test...eklemek istediğim husus: söz konusu testte, 3 temel vücut yapısı verilmiş...bir vücut, bu 3 temelden biri olabileceği gibi, ikisinin karışımı da olabilir...ya da zamanla bir türden diğerine geçiş yapabilir...örneğin; üst kısım ektomorf alt kısım mezomorf özelliği gösterebilir...böyle bir durumda, ekto-mezo (ya da endo-mezo) gibi adlar da alabilir vücut yapısı...veya...bir dönem ektomorf iken gereksiz beslenme vs vs gibi nedenlerden ötürü endomorf hale de geçebilir vücut...

5. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    benimki "Ectomorph and a Mesomorph" arasında çıktı. Çok yemek yemem lazım çoook :D

6. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    EyeSeeYou meslek nedir tıp alanındamı çalışıyosun. ? tanımlaman güzel.

7. Guest

Guest Guest

eyeseeyou:

Burada yanlis bilgi edinmissin kardes. Vücut endomorfiden ektoya yada ektodan endomorfine 30 yasina kadar hic gecmdez ve bu yapi degismezde. 35 yasindan sonra vücut hormon sistemi degisir ve bu hormon seviyesi ayni zmanda vücut dis etkenini de degistirir. Böyleec ektomorfili yapi endomorfiye yada baska yapiya dönüsebilir. benim babam 40 yasina kadar 80 kiloya ulasmamisti. Simdi ise 110 kiloda. 1 haftada rahatca 10 kilo alabiliyor. Vücut yapisi tamamen endomorfiye dönüsmüs.
    Ama biz gencler icin bu sözkonusu degildir. Burada düzeltmek istedim. Steroid maddelerini bile kullansan yine vücud yapisini degisme. ektomorfi ektomorfide kalir endomorfide yine kendi yapisinda kalir.

ayrica karisik yapi genel olarak izah edilir. Yani alt yapi mesorfi ve üst yapi endomorfi seklinde bir tanimlama olamaz. Vücut tipini aciklayan Dr.Marc Dundee olay hakkinda sunu belirtiyor: " karisik yapili olan sahislar genelde 2-3 degisik türde vücut sisteminde etki görülür. Bu egzersiz ve beslenme düzeni ile karisik yapinin vücut sistemi genelde düzgün yürür. Aksi halde bazen ektomorfi yönü agir basabilir. eger vücut ektomorfi yada mesomorfi yapida agirlik kazandiysa o zaman bu tüm vücudu etkiler. Yine ayni sekilde kakrisik yapi aktif halde ise o zaman bunu hepsinden etkiyi alir ve vücüdü o sekilde gelisler. Bu vücudun tamamini sarar"

bu sözlerden de anlasildigi üzere vücut icerisinde alt üst diye yapi bölünmemektedir.

8. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    yanlış bilgi edindiğimi sanmıyorum Panzehir...ayrıca emin olmadığım bilgileri burada yazmam da söz konusu değil...dikkat edilirse ben "zamanla vücut bir yapıdan diğerine geçebilir" yazmışım...yani bir zaman aralığını belirtmişim,bir anda olmasını değil...bu zaman aralığı ise, yaşın yanısıra beslenmeyle ilgilidir...eğer dengesiz ve kötü beslenirseniz vücut yapınız zamanla yaştan bağımsız olarak da değişebilir...eğer sizin bahsettiğiniz gibi vücut yapısı 30 yaşına dek değişmeseydi, o halde 30 yaşına dek kas kütlesi ağırlıklı bir vücuda sahip olamamamız gerekirdi...oysa endomorf yapıda olsun ektomorf yapıda olsun ya da karışık yapıda olsun bir insan, vücut geliştirme ile kas kütlesini arttırarak mezomorf yapıya geçebiliyor...dediğiniz geçerli olsaydı,örneğin endomorf (yani kısa ve kabataslak ifadeyle kilolu ve yağlanmaya müsait) olan bir insan ne yaparsa yapsın 30 yaşına dek bu şekilde kalırdı...oysa gerçek hayatta böyle olmamaktadır....babanızın vücut yapısının değişmesindeki temel etken, zamanla yaş ilerledikçe metobolizma hızının düşmesi,bunun sonucunda da (beslenme şekli aynı kalmış olsa bile) kilosunun artmasıdır...yani "artık zamanı geldi ve vücut yapısı değişti" hususu değildir...eğer babanız, harcadığı ve aldığı toplam kalori miktarlarını, örneğin, eşitleseydi, kilo almayacak ve endomorf yapıya geçmeyecekti....

karışık yapının alt ve üst için(ya da farklı şekillerde de olabilir, alt ve üstü örnek olarak vermiştim) ayrı ayrı tanımlanabildiğini kerelerce okudum, bunlardan biri Arnold Schwarzenegger'in yazdığı "The Encylopedia of Modern Bodybuilding" isimli eserdedir...karışık vücut yapısı insanlar arasında yaygın olan vücut türleridir...böyle olmaz ise, üst yapısı iri alt yapısı zayıf bir insanı hangi yapıya sokacaksınız?...böyle bir kişi ekto tanımına tam uymaz endo tanımına tam uymaz mezo tanımına da tam uymaz....ektomorf,endomorf ve mezomorf temel yapı türleridir, bu türlere ait tanımlara baktığınızda bazı kişilerin vücutlarının bu türlere birebir uymadığını zaten gerçek hayatta da görürsünüz...

9. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğiniz gibi vücut birden değişmiyor,

Mesela bizimde çevrede adam 30 yaşına kadar 50-60 kilolarda gezmiş, 30 yaşından sonra şişmeye başlamış ve şuan 60 yaşında 90 kilo :)

Aslında kilo yönünden sıkıntı çekenler, çok uğraşanlar ilerde çok rahat edecekler eğer hormon sorunları yoksa. Özellikle 26-27 yaştan sonra kilo alımı artıyor. Metabolizma yavaşlamaya başlayınca zaten olay bitiyor.

Ancak kısa sürede vücut yapısında değişiklik olanlarda büyük olasılıkla hormonlarla ilgili sorunlar olduğu söyleniyor.

10. Guest

Guest Guest

EyeSeeYou:

Sen yanlis mantik yürütüyorsun kardes. Olayi daha genis bir sekilde aciklayayim.

Bahsettigimiz 3 ve 5 degisik yapi insanlarin DNA sindan taki vücut olusumunda ortada sekillenen duurmlarina kadar baglilik gösterir.
    Eger sen mesomorfi yapida yaratilmis isen o zaman bu belli bir yasa kadar hep ayni yapida kalacaktir. Fakat sen yemek yersin vücudunu zorlarsin ve endomorfi görüntüsü alabilirsin ama bu görüntüyü alarak endomorfi yapiya gecmis sayilmazsin. icindeki yapin hala mesomorfidir ve vücut mesomorfi yapiya göre calisip hareket etmektedir. Bunun isbati basittir. Sen endormofi seklini aldiktan sonra cabuk geri mesorfi sekline dönüsebilirsin. Cünkü mesormofi yapi yag eritme ve kas sekillendirme yönünden zorlanan bir tip degildir.

verdigin endomorfi örneginde de ayni sey gecerlidir. Yaglanan sahis yag eritmee zorlanir ve bunu diet antremanla mesomorfi yada karisik tipe gecmesini basaririr yani vüccut görüntüsünü o sekle sokabilir. Ama vücudu hala endomorfi üzere isler. Bunun isbati ortadadir. endomorfi kalin kemikli ve cabuk kilo alabilen ve bu kilolarinda cogunu vücutta yag olarak depolayan tiptir. mesomorfi görüntüsünü alan endomorfi kendini mesomorfi zanneder ama dietini biraz bozdugunda ayni endomorfi gibi kilo ve yaglanmaya kavusur. Bu durumda acaba hala mesomorfiyim diyebilir mi?
    Bak ingiliz bilim adamlari Newcastle de 1960 li yillarda koydugu bu tez 1995 yilinda bir cok yazar tarafindan kaleme alinmis ve dogrulugu kabul edilmis. Simdi arastirmalar sonucu resmi kayitlarda yer aliyor. Bununla ilgili kitaplari takip etmeni tavsiye ederim.

11. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    bakınız ben mantık yürüterek mesaj yazmaktan ziyade öğrendiğim bilgilere dayalı mesaj yazmaktayım....hangi kitaplardan bahsettiğinizi belirtmediğiniz için anlayamadım ama belki de okumuşumdur...temelde farklı hususlardan bahsetmiyoruz ancak siz sadece 3 vücut yapısı olduğunu, başka vücut yapısı olmadığını söylüyorsunuz...ben de 3 temel vücut yapısı olduğunu ve bazı vücutların bu 3 yapının karışımı olabileceğini söylüyorum(aslında bunu ben söylemiyorum,öğrendiğimi aktarıyorum)....ayrıca bir vücudun zamanla bu 3 yapı içinde değişebileceğini söylüyorum...şimdi endo iken zamanla antreman beslenme vs vs ile mezo haline gelmiş bir vücut düşünelim...bu vücuda artık endo denebilir mi?...doğumdaki ve genetikteki vücudu endo olabilir ama artık bu vücut mezo tipe girmiştir...tekrar yağlanır kilo alır vs vs olursa artık mezo denemez, endo denir...elbette ki temel genetik değişmemiştir...sanırım bu hususta mutabıkız...gelelim karışım türe...bu tür vücut yapısı 3 temel vücut yapısından ikisinin özelliklerini de taşıyabilir (nitekim bu mesaj konusunun başında verilen test sayfasında da bu belirtiliyor)...örneğin; hem meso hem endo özellikleri gösterebiliyorsunuz, buna mezo ile endo arası vücut da deniyor mezo-endo vücut da deniyor ....örneğin, doğal halinde bir vücut düşünelim, bel üstü geniş ve yağlı, bel altından sonrası ise daha ince ve yağsız...sadece 3 temel yapıyı dikkate alırsak,bu hangi vücut yapısına girecek?...mezo deseniz tam değil, endo deseniz yine tam değil...ekto hiç değil...işte bu ve benzeri vücut tiplerine karışım deniyor ve bu örnek için endo-meso ismi kullanılıyor...yanlış anlaşılmasın, verilen bu ad, 3 temel vücut yapısınından bağımsız ya da ayrı bir yapı değil aslında...sadece bir bileşim...dolayısıyla 3 temel yapının yanına bu tür karışım yapılar da ekleniyor...

12. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    hey ben mesomorpm ne güzel az çalışıp cabuk kas inşa edicem :lol: :lol:

13. Guest

Guest Guest

evvela benim sadece 3 vücut tipini savundugum hangi sözlerle sabittir?

Burada türkce yaziyoruz ama anlamada zorluk cekiliyor. Senin yazilarindaki kelime vurgularida sadece tek manaya yöneliktir. Acikca bu böyledir konusundan baska bir konu cikartamiyorum. eger edebi yönümde zayiflik varsa bir sey diyemem bunuda ayrica tartisabiliriz.

Mantik yürütüyorsun diyorum hayir diyorsun ben bildigimi söylüyorum diyorsun. Ama ben böyle düsünüyorum diyorsun. Kisacasi eger endo kisi mesomorfi yapidaki vücut insa ettiyse ve buna da mezomorfi yapili insan sekline dönüstü dersen ki görüntülerden bahsetmiyoruz. bu sahsiyetin hakikaten artik meso ya dönüstügünü iddia edemeyiz. Ki bu ugurda kitaplar yazilmistir . Lütfen bakabilirsin. eger aksini iddia ediyorsan ve bu da kitaplarda yer aliyorsa lütfen yazariyla beraber kitabi sunarsan sevinirim.

Karisim vücut titipinden bahsetmissin. Bunun aksini iddia eden yoktu zaten. Olaya örnekle aciklik getirmek icin sadece 3 tipden bahsettik ve daha önce zaten 5 tipin olacagini yazmistim. Iste yine sorun yazilarin okunmamasi yada anlasilmamasi. Eger yazdiklarim dikkatlice okunursa sanirim bu sohbet bu noktaya gelmezdi.

14. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    ne yazık ki ben de yazdıklarımın dikkatlice okunmadığı kanaatindeyim...her neyse, sonuçta, okuyucular vücut yapısı türleri nedir anlamıştır sanırım...mühim olan da bu...

15. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123

16. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    Your score is 2.17.

Your body is closest to a Mesomorph. You have a naturally fit body but to maintain it or improve it you should exercise and diet correctly for your type. Strength training can be done more often and for longer sessions then would be good for an Ectomorph, but you must still be carefull not to overdo it. You should train with moderate to heavy weighs and at a moderate pace, not resting too long between sets. You will find you gain muscle quite easy (some women and even men might not want to get too bulky, but this won't happen suddenly. When you are happy with your muscle size simply train to maintain it). Stick to a good healthy diet to keep you lean and muscular, and watch for any slow creeping fat gains. Engage in and enjoy aerobic activities, sports, etc. but do not overdo.

bi zahmet bi arkadas cevirebilirmi bu yaziyi
    kufurmu ediyor yoksa iltifat mi :D :D :D :D :D

17. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    İlk sayfada benim mesajıma bak ;)

18. taco23

taco23 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Dalış eğitmeni,İşletmeci
    Yer:
    izmir
    EKTOMORPH=Karakterist özellikleri;Küçük kafa,İnce boyun ve yüz,Yağsız ve ince bir vücut yapısı,Genişçe bir kalça çemberi.Bu tiplerin vücut açısından avantajları;Yağsız kas kitlesine sahip olmaları ve küçük hacimde başlarıdır.Dezavantajları ise;Zor gelişme,genişçe kalça çemberi ve ince gövde yapısıdır.Biraz katı ve hislerini saklayan,asabi mizaçlı mütevazi karaktere dönüşebilmektedir.Özellikle ölçü alabilmeleri için,uzun süreli özel bir çalışma programı uygulanması gerekir.
    ENDOMORPH=Karakterist özellikleri;Büyükçe,yuvarlak baş,Yuvarlak hatlar,Kısa,kalın boyun,Enli ve kemikli güğüs çatısı,Yağlı ve kemikli gövde,Kısa ve geniş el ayaklar.Endomorph özelligine sahip tipler;vücut geliştirme açısından, ölçü almaya,kuvvetlenmeye ve gelişmeye uygun bir yapıya sahiptirler.Dezavantajları ise;Yağlı ve geniş vücut yapılarıdır.Başarı için,düzenli mide ve bel çalışmaları ile'definition'denilen özel bir yağ atıcı program ile çalışmaları gereklidir.Genelde rahat ve huzurlu tiplerdir.Egzersizlerde ise çok setli ve çok tekrarlı hafif kilolarla uygulamalar iyi neticeler getirir.
    MESOMORPH=Karakterist özellikleri;Sağlam hatlı baş ve yüz,Normal boyun,Gelişmiş göğüs,omuz ve sırt kasları,Dar kalça,sağlam,büyük el ayaklar.Vücut geliştirme için en avantajlı tiplerdir.Sakin mizaçlı ve dayanıklıdırlar.Mevsim gereklerine göre çalışmak uygundur.

19. karam

karam Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    mardin
    arkadaşlar benim sonuç alttaki yazı çıktı ama ingilizce olduğu için bi şey anlamadım eğer kimse bana yardımcı olup türkçeye çevirirse sevinirim...

Your body is between an Ectomorph and a Mesomorph. Choose a middle approach between the follow recommendations.

Ectomorph: An ectomorph should concentrate on gaining weight in the form of good lean muscle tissue (some women that are too thin may also want to put on a little fat to look more feminine). Weight training should be done but not too often or for too long each session. Weight should be fairly heavy and workout pace slower (longer rest periods between sets). Diet should be high in calories (good quality food not junk) and you should eat more then you're used to and often. Aerobic and other activities (sports, dancing, etc.) should be kept to a minimum, at least until you are happy with your weight and looks.

Mesomorph: Mesomorphs have a naturally fit body but to maintain it or improve it you should exercise and diet correctly for your type. Strength training can be done more often and for longer sessions then would be good for an Ectomorph, but you must still be carefull not to overdo it. You should train with moderate to heavy weighs and at a moderate pace, not resting too long between sets. You will find you gain muscle quite easy (some women and even men might not want to get too bulky, but this won't happen suddenly. When you are happy with your muscle size simply train to maintain it). Stick to a good healthy diet to keep you lean and muscular, and watch for any slow creeping fat gains. Engage in and enjoy aerobic activities, sports, etc. but do not overdo.

20. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    teşekkürler daffy.
    benim vücut tipi aşağıdaki gibi çıktı.

Your score is 1.58.

Your body is between an EndoMorph and a Mesomorph. Choose a middle approach between the follow recommendations.

Sayfayı Paylaş