Vücut geliştirmenin boy uzamasına etkisi??

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Murobjk35 tarafından 8 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Murobjk35

Murobjk35 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    16 yaşındayım. Bulunduğum spor salonunda vücut geliştirme aletleri ücretsiz. Bu yaşta vücut geliştirmesine başlamak mantıklı mıdır? Boy uzamasını engelleyecek bir hareket yapmak istemiyorum. İsmim Murat bu arada. 1.80 boyundayım.

2. mahsum1235

mahsum1235 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    Yeterli protein alımında boyun bile uzayabilir. Bazı istisna hareketler var onlardan uzak dur yeterlidir

3. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Hiçbir istisna hareket yoktur. İstediğin kadar deadlift ve squat yapabilirsin yada OH press.

4. mahsum1235

mahsum1235 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    18
    Deatliftin boyu engellemesi için ne gibi bi engel olabilir ki ? Hem ben deathlift ve squatin boyu kisalttigini mi söyledim hocam ?

5. oyunsevervatandas

oyunsevervatandas Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Ogrenim Gorevlisi
    Yer:
    Istanbul
    Squat a agir girince asagi dogru baski olur uzama durmaz ama yavaslayabilir. Ben uzak duruyorum, 6 ayda 8 cm uzadim bodyden sonra

6. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Söylediğini söylemedim. Uzak durulması gerekilen hareketler listesinde dediklerimin 3'ü ilk sırada. Onlardan bahsettiğini düşündüm. Ayrıca hemen yukarıdaki forumdaş , yavaşlatmaz. Gelişim çağında bu hareketlerde 200-300 arası bir kilo kaldırıyorsan (ki basamazsın) belki bir ihtimal yavaşlatır. Nizami yapılan deadlift ve squat testoyu arttırdığı için boya + etki yapar. Testo. ve HGH aynı orantıda artar vücutta. Bunu söyleyen bir araştırma vardı fakat bulamayabilirim hafıza pek iyi değil. Emin olun + etki yapıyor korkmayın serbest bırakın o canavarı !

7. oyunsevervatandas

oyunsevervatandas Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Ogrenim Gorevlisi
    Yer:
    Istanbul
    5 senedir bu isi yapan body egitmenim boyle soylemisti. Kardesim senden daha iyi bildiginden eminim ;)

8. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Herhangi bir aşalağıyıcı yahut tartışma yaratacak kelime kullanmayacağım. 5 sene içinde kaç idman sistemi denemiş ? 5 sene içinde ne kadar yarışmaya girmiş ? Ne kadar kür yapmış ? Tamam belki natural dir , kürler uğraşmamıştır belki ama 5 sene bu spor pek birşey değil. Lütfen şu son söylediğin son cümlenin saçmalığını idrak edip yazma, lütfen , konu dağılacak.

9. Murobjk35

Murobjk35 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar lütfen konuda tartışma yaratmayın. İstediğim cevapları aldım. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

columbu ve berkaykry bunu beğendi.
  10. Matsumura

Matsumura Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Daha spora başlamamışsın ve şimdiden boyunun uzamasını engelleyebilecek kadar ağır bi kilo mu kaldırabileceğini düşünüyorsun
    Bu konuyla ilgili soru cevapların olduğu bi konu vardı araştır bulacağına eminim

Sent from my iPhone using Tapatalk

berkaykry bunu beğendi.
  11. Macit

Macit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Benim bazı yerlerde okuduğum ve bildiğim kadarıyla her ağır bacak egzersizi sonrası bacakda yer alan tendomlar zamanla büyüyor ve kemiklere yapışıyor. Bu da haliyle kemiğin boyuna uzamasını yavaşlatıyor. Diğer tendomlar bacak tendomları kadar hızlı aktivite göstermediği için bacak dışında çalışılan egzersizlerde bir sorun olmayabilir.

12. Matsumura

Matsumura Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Bacak çalışıldığı zaman testesteron üretimi artar bu da kemiklerin gelişimini artırır

Sent from my iPhone using Tapatalk

berkaykry bunu beğendi.
  13. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    O zaman bench yapmayalım kol kısa kalır yada barfiks çekmeyelim. Tamamiyle broscience :)
    Çünkü HGH ile orantılı bir yükselme gerçekleşiyor ama gelde bunu anlat bakalım amatörlere. Adamlar yıllarca araştırma yaptım diyorlar ama dediklerinin hepsi bilimden uzak BROSCIENCE. Sonra gelir seni ezmeye çalışırlar :D Sonuçta bende amatörüm daha öğreneceğim çoook fazla şey var ama demek istediğimi heralde anlamışsınızdır.

14. Macit

Macit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ben sadece bir yerde ortaya atılan bi hipotezi ortaya sürdüm. Doğruya ulaşmanın yolu bir çok hipotezi ve varsayımı değerlendirmektir. Doğru yada yanlıştır diye bi ibare kullanmadım. Herkes herşeyi bilmek zorunda değil. Ayrıca konuda geçen ilgili arkadaşım 16 yaşında ve kemik gelişimi tam olarak tamamlamamış olabilir. 22 yaşında olan bir arkadaşım için zaten kemik uçları kapanmış ve kemiksel faaliyetler durma noktasına gelmiştir. Kol tendonları ve bacak tendonları aynı nitelikte ve özellikte değil. Bacak tendonları diğer tendonlara göre daha hızlı faaliyet gösterir. :D

15. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    43
    Bence deadlift ve squati ağırlıkla yapmamalı.Yakin arkadaslarimdan biri sirf futbol oynadigi için 14 yaşında uzaması durdu. Doktora gittiginde ayağındaki büyüme plakalarinin baskıdan kapandigini boyunun uzamasinin durduğunu söyledi doktor

Diger hareketleri yapabilirsin farketmez ama ağırlıklı squat ve deadliftti ilk 1 yıl yapmani önermem

columbu ve Macit bunu beğendi.
  16. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Buna benzer bir başlıkta da yazmıştım daha önce, hiçbir bilimsel iddiam yok, sadece kendi durumumu izah edeyim; 15 yaşında güreşe, 16 yaşında da spor salonunda ağırlık antrenmanlarına başladım, daha sonra da 1 cm boy atamadım.

mericboss99 bunu beğendi.
  17. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Evet biliyorum farklı olduklarını. Ayrıca tekrar söylüyorum kimseye burdan boy ölçüleşelim gibi birşey atmadım , dolayısıyla evet bilmek zorunda değilsin herşeyi , ki bende herşeyi bilmiyorum yorum yapamam o yüzden. Yazdıklarımın hepsini 16 yaşında olduğunu baz alarak yazdım zaten. Bilakis , siz göz önüne almayıp yazdığımı düşünüyorsanız zaten dibine kadar "newbie" ( sokak ağzı ile fasulye) klasına sokmuşunuzdur beni. Dediklerime ister inanın siter inanmayın. Etrafımda tam 6 kişi var bu konu ile ilgili , en kısası 187 ve hepsi 15 yaşında en geç 16 yaşında squatta "100" kilonun yukarsına ulaşmış Bodybuildin' ciler. Yukardaki arkadaşım , yanlış formdan dolayı boyunda "stunt" denilen olay gerçekleşmiş olabilir. Üzgünüm ama bu ya senin hatan yada genetiğin ile ilgili bir durum. Ama Squat yada genel olarka Ağrılıların suçu değil. Daha var ise "?" bunlardan biri aklınızda üşenmeden cevaplarım :)

columbu bunu beğendi.
  18. WhoSGoingTOSaveWORLD

WhoSGoingTOSaveWORLD Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Berkay öncelikle zorla kullandığın yabancı terimler yazdıklarını bilimsel olgulara dönüştürmez önce o konuda anlaşalım.Onun dışında bu kadar net ve kesin konuşuyorsun da bu konuyla ilgili kaç tane bilimsel makale okudun kaç tane deney inceledin merak ediyorum.Yorumlama yeteneğin güzel fakat yorumlarını kesin bilgilermiş gibi paylaşıp diğer insanları yanlış yönlendirme ihtimalini göze almamalısın.Ben de kendi fikrimi söyleyeyim 38 yaşında bir abimiz vardı salona yeni başlayan bizim salon hocamızdan uzundu bariz beraber poz veriyorlardı fotoğraflarda daha yeni başlamıştı.6 ay sonra adamın boyunun kısaldığını gözlemledim tabi bu duruş bozukluğundan da kaynaklabilir ama dikkatimi çekmişti.Omurga diskleri arasında boşluklar var şiddetli baskıyla daralabilir.Tabi bu geçici bir kısalmadır genelde.Aksine bu diskler arasındaki mesafe arttırılarak boy uzaması mümkün olduğunu iddia edenler de var.

Macit bunu beğendi.
  19. berkaykry

berkaykry Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    Yabancı terim kullanıyorum çünkü genelde yabancı forumları yabancı makaleleri takip ediyorum. Zorla kullanmıyorum aksine daha kolay geliyor çünkü İngilizceyi neredeyse Türkçe kadar kullanıyorum. Ayrıca insanları yanlış bilgilendirmiyorum bazen yazdığım bazı şeylere kanıt istiyorlar fakat bu bazen "kaslar çalışınca hasar görür" , "protein alımı önemlidir" gibi bilinen yada bilinmesi gereken şeylere eşit basitliktekilerine bile diyorlar. Misal Testo. ve HGH ilişkisi. Zaten bu konuyu bilen birisi daha da bu konuda yani "squat ergenlere kötüdür" konusunda bir savunucu bir yorum yapmaz. Yapıyorsada Broscience ları okuyup gelmiştir yani broscienceda birnevi uydurma bilgilerdir. Şimdi gelelim o abimize , 38 yaşında birinin boyu kısalırsa eğer ya kemik erimesi başlamıştır ( :D ) yada dediğin gibi geçicidir. Bahsettiğin şiddetli baskı öyle 70-80 kilo falan değil emin ol vücudumuz kusursuz ve böyle şeyleri sıkıntı yapmadan üstesinden gelir. İyi forumlar :)

WhoSGoingTOSaveWORLD bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş