Vücut geliştirme ve dövmeler

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve ZeusS_ tarafından 22 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 27 üye.
  1. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    ayet yazdırmama sebebin için gerçekten teşekkür ederim.

bu konuda bilirkişi değilim ama bilmende ya da araştırmanda fayda olabilir diye düşünüyorum. Bazı durumlar vardır ki net bir şekilde helal ya da haram olduğu belirtilmemiştir. Kimi helale yakındır kimi harama.. Böyle tam net olmayan durumlardan kaçınmak gerekir diye düşünüyorum.

Fatih Sultan Mehmet Han da bu gibi durumlardan kaçırnırdı diye düşünüyorum. Saygı duyduğun kişinin yaşam şekline paralel hareket etmek istersin herhalde..

Azi bunu beğendi.
  2. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    göktürk harfleriyle ilgili resmi bende bekliyorum.
    orjinal bir fikir gerçekten

Azi bunu beğendi.
  3. pasha05

pasha05 Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Issız Bir Nehir Yanı
    Est..ben tesekkur ederım..Fatih Sultan Mehmet han bu durumdan kacırmıydı bılemeyız acıkcası cunku donemler cok cok farklı.Tabıkı bu benım bakıs acım.Yasam seklıne ayak uydurmak ıcın 40fırın ekmek yememız sart.Benım Fatih Sultan Mehmet in sacının telı bıle olamayacagımı dusunuyorum.Cunku ondakı tevazu,dine baglılık,zekası benden kat kat ustundur,keza kendısı Peygamber Efendımızın (sav) hadısıne naıl olmus yuce bır kumandandır.Ruhlarını sureklı yad etmek gerek dıye dusunuyorum.Okunan duaları hatm-i serifleri yasinlerı ruhlarına hedıye etmek gerek dıye dusunuyorum.Kılıcını veyahut tugrasını dovme yaptırmanın cok aykırı yada yanlıs bır durum oldugunu sahsım adına dusunmuyorum.Goruslerınız ıcınde ayrıca tesekkurler..

Oktay bey en kısa surede ekleyecegım 1-2gun ıcerısınde.

sultanmehmed, Azi ve wrestler bunu beğendi.
  4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    işin din kısmı biraz karmaşık. herhangi bir fikir savunmadan sadece dikkatinizi çekmek isterim.

1. Kuran'da sigaranın haram olması ile ilgili de bir ayet yoktur ama sigara alkolden çok çok daha fazla zararlıdır.

2. Öte yandan Kur'anda vücutlarında değişiklik yapanlarla ilgili bir ayet vardır, fakat bunun dövme ile ilgisi tartışılabilir: Nisa Suresi'nde geçiyor, ayeti hatırlayamadım. Ayrıca ilahi dinlerde dövme yasaklanmıştır ve Peygamberimiz dövme yapan kadınlarla ilgili kötü kötü konuşmuştur. gerçi orda 'kaşlarını inceltenler'e de aynı şeyi söylemiştir.

3. Tuvalet gibi yerlere üzerimizde dini bir yazı ile girmenin günahına gelince. AÇıkta olmadıkça sorun olur mu bilemiyorum. Zira bugün pek çok insanın cep telefonunda kuran.mp3leri dolu ve muhtemelen büyük kısmı o halde hacet görüyor. ama yazılım ile donanım(kağıt) farkı da var.....gusül abdesti meselesi bile karışık, bazısı dövme cildin altındadır dolayısıyla gusül abdesti kabul olur der, bazısı ise olmaz der.

Tekrar ediyorum bunları tartışmak için değil, kafanızın bir köşesinde dursun ve kendinize fikir oluştursun diye yazıyorum.
    buraya o oluşturduğunuz fikirleri yazmayalım, topiği amacından uzaklaştırmayalım yani.

...yazdıklarımı okudum da, dövme yaptırmayın, demişim resmen :D

wrestler, pasha05, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    İlahi dinlerden Hristiyanlık ile yahudiliğin dövmeyi yasaklamaya gitmesinin asıl sebebi kendinden önceki kültür ile içiçe geçmiş dinlerde serbest olması ve hatta çok daha fazla anlamlar ifade etmesindendir...

Özellikle hristiyanlık kendinden önceki pagan dininin işine yarayan kısımlarını yada halkın iyice anenesine oturmuş değiştiremediği kısımlarını almış kendi potasında biraz değiştirip sentezlemiş, kendine tamamıyle zıt şeyleri ise bir şekilde kötüleyip unutturma yok etme yoluna gitmiştir!!!

Bunu en bariz haç olayında görürsünüz...

Şu şekildeki haç aslında ilahi bir pagan sembolü olup alt kısmı uzatılarak çarmıhta ki haç ile sentezlenmiştir!

Bu aslında paganların zodiak sembolüdür, yuvarlağın merkezi Güneş yada Apollo dur, ortadan dörde bölündüğünde her bir kısım zodiakdaki 4 temel elementi ve onlara karşılık gelen burçları yani Tanrıları temsil eder!

Şu an biz burç diyoruz ama o zaman burç şeklinde inanılmıyordu bunlara!
    Mesela şuan koç burcu dediğimiz şeyin yönetici gezegeni marstır denir fakat o yüzyılda böyle denmiyordu Marsın karşılığı savaş Tanrısı Ares tir!
    Yay burcunun gezegeni jüpiter diye söylüyor şuan ki entel astrologlar ama o yüzyılda jüpiter gezegeni bolluk ve bereket Tanrısı Zeus dur...
    Akrep için Hadestir...vb uzar gider...

İslamiyet de ise kendinden önce ki inanışlar da dövme yine çok önemli yere sahiptir...
    Bugün devam ettirdiğimiz İslamiyet in kendinden önce ki ni terketmek amaçlı mı yoksa başkaca sebeplerden mi dövmeyi istemeyen içtihatlar bütünü sunduğu tartışılır...
    İslamiyet önce ki arap toplumunda dövme önemli; saygın aileleri ayırmak için olduğu kadar köleleri ayırt etmek içinde kullanılırdı, daha sonra mısırlı alışkanlığı olan küpeye dönmüştür orası ayrı...
    İslamiyet öncesi Türkler de de dövme çok kullanılırdı, çok ta önemli bir yeri vardı, özellikle bayanlarda olurdu ve ailesinin kim olduğundan tutunda doğurganlığına kur amaçlı motiflere kadar ellerde ve yüzde çok kullanılırdı!
    Çünkü Türklerin etrafında ki toplumlar da özellikle de moğollar da kadın hiç bir değeri olmayan bir mal gibi görüldüğü için Türkler kendi kadınlarını ayırt etmek için bu yönteme gitmişlerdir...
    Kabile baskınlarının kadın kaçırmanın çok olduğu bu dönemde Türkler bu method ile kimin kadınını alıp gittiğini bil, bir gün senin için geliriz mesajı vermek istemişlerdir...
    Ki zaten Türklerde ilk boy ve bodun oluşumları, boy şeklinde hareket etme geleneği bu döneme denk gelir...
    Bir kabileye yapılan baskın ve katliamdan kurtulanlar diğer Türk kabileleri ile bir araya gelir 40-50 aile bir arada hareket ederek intikam ve kaçılrılan hayvanlar ile kadınları geri almak amaçlı harekatlar yaparlardı...
    Türkler dövme geleneğini İslamiyet ile hızla terketmişlerdir çünkü artık ihtiyaç kalmamıştır...

Rpac, pasha05 ve Azi bunu beğendi.
  6. DeibLER

DeibLER Yeni Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
  7. MesutG

MesutG Üye

Beğenileri:
    188
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    DeibLER ve ZeusS_ bunu beğendi.
  8. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih

ZeusS_ bunu beğendi.
  9. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yav bu adamda hapishanenin planlarının dövmesi yok muydu? :D

10. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    hapishaneden kaçış planının dövmesi var üzerinde ama direkt kroki şeklinde yapamaz tabi üzerine :D

o yüzden bu şeytan ve melek figürünün içinde şifreli bir şekilde yer alıyor bu kroki ;)

Ocensers bunu beğendi.
  11. pasha05

pasha05 Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Issız Bir Nehir Yanı
    Sayın Türkyurdu bıraz gec kaldık ama sonunda ekleyebıldım..Resimi cevırmeme ragmen imageshack ekledıgımde yıne yan dondu bende anlayamadım ama artık ıdare edın :)

Uploaded with ImageShack.us

DeibLER, AngryHun, ZeusS_ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler Sayın Pasha05,
    Döğmeniz oldukça estetik duruyor.
    Ben de ileride bu tarz bir şeyi sol ön kolum boyunca yazdırmak istiyorum.
    Özel olmayacaksa döğmede ne yazdığını söyleyebilir misiniz?
    Ben transkribe etmeye çalıştım ama anlamlı bir şey çıkaramadım.
    Acaba Türkiye Türkçesi'nden Orhun harfleri ile yazılma bir metin mi yoksa tamamen Göktürkçe mi?

pasha05 bunu beğendi.
  13. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    Normalde forumlarda kullanilan dil ile ilgili pek yorumda bulunmam fakat bu baslik nedir ya?
    "BB 'nd Tattoo" Turkceyi duzgun kullanmayi gectim yarim yamalak izlenilen dizilerle edinilmis bir yabanci dil sonrasinda gel foruma ingilizce baslik ac. And'i 'nd diye kisalt. Hadi hepsini gectim madem parantez icinde Turkcesini yazacaksin neden ingilizce baslik acmaya kasiyorsun. olmuyor iste 3-5 kelimelik ingilizcenle olmuyor. (Hos ceviriyide duzgun yapamazsin ama neyse.)

zHeMpa, Kara Kalem ve ZeusS_ bunu beğendi.
  14. pasha05

pasha05 Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Issız Bir Nehir Yanı
    Kardesım tesekkur ederım...bence kola yenı cerı daha estetık duracaktır :) ama tabı tercıh konusu :)

http://www.gokturkce.net/yazi/gokturk-orhun-alfabesi/

http://www.turania.org/turk-dili/2321-turk-milli-alfabesi-quotgokturk-alfabesiquot.html

Yukarıdakı lınklerden bakarsan daha rahat transkribe edebılırsın,ama ne yazdıgını tam net cıkaratamayabılırsın.Cunku Göktürk alfabesınde bazı harfler cift olarak anlam tasıyıp,yazılabılıyor.

Ama daha basite indirgersek assagıdakı lınk daha cok yardımcı olacaktır.

http://www.itusozluk.com/gorseller/g%F6kt%FCrk+alfabesi/119508

Tamamen Göktürk Türkcesi dostum ve benım ıcın anlamı cok yuksek ıkı ısım mevcut.Dedıgım gıbı punto bılerek kucuk secıldı ılerıde ucuncu bır ısım ıcın yer kalsın dıye :)

Rpac bunu beğendi.
  15. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Başlıklar da kullanılan dil ile ilgili "King" arkadaşımızın olumsuz eleştirisini dikkate alıyorum, bundan ders çıkartıcam ve aldığım yanları kullanıcağım.
    Biz dar adam değiliz arkadaşlar, olumlu olumsuz her türlü eleştiriyi dikkate alırız, içinden kendimize katmamız gerekenleri katarız ;)

Beni tek üzen çeşke böyle eleştiri yaparken "3-5 kelimelik ingilizcenle" gibi karşısında ki insanı tanımadan, ne eğitim aldığını bilmeden, aşağılayıcı ve şahsa hakaret niteliğinde küçük görücü üslüplar kullanılmasa...

Bu tarz uslupları kabul etmememle beraber, artık hiç şaşırmıyorum, toplum olarak zaten elma ile armudu çok güzel karıştıran, pek çok işi düzgün yapamayan bir alışkanlığımız var...

onbir, TürkYurdu ve pasha05 bunu beğendi.
  16. pasha05

pasha05 Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Issız Bir Nehir Yanı
    +1........

ZeusS_ bunu beğendi.
  17. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam şimdi oldu. :)
    Çocuklarınızın ismi sanırım.
    Bu arada transkribe etmeye çalışmamın sebebi Türkoloji okuyor olmam, o yüzden zaten Orhunca'daki ses olaylarını biliyorum biraz. ;)
    Size söylemeye çalıştığım şeyi anlamadınız örneğin Tengri gibi eski Türkçe bir kelime mi yoksa günümüz Türkçesi'nden mi bir kelime yazdığını merak etmiştim ben. :)
    Sonunda çözdüm ama verdiğiniz bağlantıların da yardımıyla...
    Tekrardan çok teşekkür ederim. :)
    Saygılar...

18. pasha05

pasha05 Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Issız Bir Nehir Yanı
    Est..sızın zaten bellı olan bır altyapınız mevcut ve sızın bu konuda bızden daha bılgılı oldugunuz aşikar.Türkoloji okumanız gercekten cok guzel.Tebrıkler.Basta soylemek ıstedıgınız bende tam olarak anlayamamısım.Ben tesekkur ederım.....

Türklük konusunda yakından ılgılenen arkadaslarla tanısmak her zaman guzel bır duygu olmustur benım ıcın.

Rpac ve ZeusS_ bunu beğendi.
  19. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada değinmeden geçemiycem, herkes dövmeye bakıyor ama Pasha05 arkadaşımızın sırt da sağlammış haaa ;)

pasha05 bunu beğendi.
  20. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    ZeusS_ bazi seyleri demogoji yapmadan once eger gercekten aldigin dersler var ise onlari uygulamaya koyabilirdin.
    Egitim seviyeni, gecmisini ve dedigin gibi seni tanimiyorum ancak mesajimda yaptigim yorumu ve cikarimlari yapmak forum basligini okuyan ben icin pek zor olmadi. Su alttaki mesajindaki uslup da beni dogrular nitelikte. Ilginctir Fatih Terim'den sonra memlekette kendinden biz diye hitap eden insan modeli de arttikca artti. Bu da ilginc bir ayrinti.
    Saygilar

Sayfayı Paylaş