Vücut Geliştirme Başlangıç

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Fatih_Gul tarafından 1 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Fatih_Gul
  Offline

  Fatih_Gul Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Testosteron, İnsülin ve Growth:
  Testosteron

  Arkadaşlar bu yazımızda üzerinde sık durulan 3 hormondan bahsetmeye çalışacağız. Testosteron ile başlayalım.Testosteron sadece erkek vücudunda üretilen bir hormondur. Genellikle erkeklik hormonu olarak bilinse de vücuda olan farklı katkıları da bulunmaktadır.

  Bizler bu hormonun vücut geliştirme ile ilgili olan bölümlerden bahsedeceğiz. Arkadaşlar kas gelişimi antrenmanları yapan kişilerde 2 çeşit reaksiyon oluşur.

  Anabol reaksiyon ve katabol reaksiyon. Anabol reaksiyon kas gelişimini destekleyen reaksiyonlardır. Katabol reaksiyonlar ise tam tersi kas gelişimini yavaşlatan reaksiyon çeşididir.

  Katabol reaksiyonları sağlatan hormon ise Cortisolhormonudur. Cortisol bir stres hormonudur. Dolayısıyla biz iş stresi, okul stresi, aile stresi gibi durumlar yaşıyorsak bol miktarda cortisol salgılıyoruz ve kas gelişimimizi kendi kendimize engelliyoruz diyebiliriz.

  Testosteronu arttırmanın en sağlıksız yolu dopinglerdir. Kesinlikle önermemekle birlikte ipne ve hap olarak satılmaktadır. Doğal olarak arttırmak isterseniz de protein tozları, vitaminler, mineraller ve amino asitleri önerebilirim arkadaşlar.

  İnsülin

  İnsülin de oldukça enteresan bir hormondur. Amino asit zincirinden oluşur. Aslında bir nevi proteindir. Vücut gelişticiler için hem faydalı hem de zaman zaman zararları olan bir hormondur. Faydalıdır çünkü vücudumuzdaki glikojeni ve amino asitleri kaslara taşır.

  Zararlıdır çünkü sürekli yüksek insülin seviyesindeysek kaslar insüline karşı sürekli bir direnç sağlar ve hafızasında onun getirdiği besinleri kabul etmemesi gerektiğini tutar. Bu durum kaslarımıza amino asiti daha az taşımamız anlamına geliyor.

  Tabi bu durum da yaptığımız egzersizlerinde pek bir anlamı kalmıyor. İnsülinin yüksek olmasının bir başka zararı ise fazla glikozun direk yağa dönüşüyor olmasıdır.

  Yağ yakımını azaltma gibi bir etkisi de bulunmaktadır. Yüksek glisemik yiyeceklerden ekmek , pirinç vb. Uzak durmakta her zaman fayda vardır. Çünkü vücudun bu basit karbonhidratlara hiç bir zaman ihtiyacı yoktur.

  Growth :

  Beyin tarafından salgılanan bir hormondur. Bedenimizdeki tüm vücutsal fonksiyonlarda etkisi vardır.Hipofiz bezi sayesinde salgılanır. Vücut da hücre gelişimi ve hücre yenilenmesini sağlayan bir hormondur.

  Bir başka faydası da iskelet sisteminedir. Vücuda alınan kalsiyumun doğrudan kemiklere gitmesini sağlar. Aynı zaman da growth hormonun yeterli düzeyde salgılanması halinde vücut da bulunan yağların incelerek kana karışmasını ve kanın bu yağları enerjiye çevirmesine de olanak tanır.

  Düzenli olarak ağırlık antrenmanı yapmamız ve uyku esnasında salgılanmaktadır. Doğla yollarla growth hormonunu arttırmanın en iyi 2 yolu budur.
   

Sayfayı Paylaş