Vücut Geliştirenler İçin Yüksek Proteinli Beslenme Gereksiz Saçmalığı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Karakaş tarafından 25 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    evet bu görüşe katılıyorum karakaş,kişiye göre beslenme en doğrusu ama bu konuda parametreleri oturtmak çok çok zor malesef...

Karakaş bunu beğendi.
  2. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    bu sporda 2 kere 2 = 4 gibi bir şey yok malesef. sayılara takılmak yerine olayın genel mentalitesini kavramak gerekli.

Azi, GencGrafiker, Danny Boy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    bence de kilo başına x1 x2 gr protein diye hesaplamak yanlış sonuçta 120kg de mr.olympia olan da var obez olan da var normal gözüken de var...
    bana göre insanın kas kütlesine göre protein alımı daha mantıklı...

Azi, GencGrafiker, rockybalboa7 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Fazla protein aldık diye yağlanmak çok zor, yağlanmadaki en son sebep fazla protein alımıdır yani, fazla protein almamızdaki sebepte aldığımız proteinlerin hepsini vücudumuzun kullanması değil, 150-200 gr protein alıyorum ben günde ve bunun büyük bir kısmını vücut kullanmıyor gereğinden fazla alıyorum yani, bunun sebebide vücuttaki amino asit havuzunu sürekli dolu tutmak ve her zaman kullanılabilecek protein bulundurmak, hiç kimse kaç gr protein ihtiyacı olduğunu hesaplayamaz ve gramı gramına protein alamaz, o nedenle fazla tüketmek en mantıklısı dolayısıyla kilo başına 1.5-2gr protein olayı doğru.

5. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Gunde 2 tencere makarna yiyip 2000 kalori alin bide 2 kilo et yiyip 2000 kalori alin 1 hafta deneyin bakim arada ucurum fark var denedim yani :) birinde kilo aliyosun birinde veriyosun

6. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    aman rica ediyorum konu ketojenik beslenme tartışmalarına dönmesin :)

onbir, Cattleya, GencGrafiker ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  7. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Şu yaglanma olayina bir katkida bulunayim, alkali ve asidik gidalardan alkali agirlikli beslenmek gerekiyor okudugum kitapta detaylari ile anlatiliyor. Bitirince onemli gordugum kisimlari paylasirim.

8. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Yok dondurmem .d bide su var sentez sentez diyolar hersey sentez mi vucudunda cogu hucreler aminolarda yaglardan olusuyo bunlari 10 gr sentezliyoruz diye. 10 gr proteinlemi beslicez karbohidrattan olusan bi yer var mi yahu

9. EdgeVII

EdgeVII Üye

Beğenileri:
    273
    Ödül Puanları:
    73
    Fazla alınan her kalori yağa dönüşür,bunu ilk defa duymuş olmanıza sizin adınıza üzüldüm

Predatel, Azi, Danny Boy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    inek ottan mı oluşuyor da ot yiyor o zaman? proteinden yağdan oluşuyor ama bol kuyrukyağlı adana kebap yemiyor. sadece ot yiyor. yani "insan vücudunda karbonhidrat mı var ki " mantığı çok anlamsız. bu arada ette bile belli bir miktar karbonhidrat vardır. dolayısıyla insan vücudunda da karbonhidrat vardır. beni yesen karbonhidrat alırsın mesela. :D

11. EdgeVII

EdgeVII Üye

Beğenileri:
    273
    Ödül Puanları:
    73
    Vücudun işlevlerini yerine getirmesi için gerekli şey enerjidir buda gerek karb gerek prot-yağdan sağlanır..

Arabalarda benzinden oluşan birşey yok ama onsuz gitmiyorlar :))

hasanateş bunu beğendi.
  12. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    insan metabolizması matematiksel işlem değildir. dünyada kalori hesabı kadar saçma bir şey yok. bir kişi 5000 kalori alıp yağ yakarken, aynı kişi 2000 kalori alıp yağlanabilir.

protein-karbonhidrat-yağ dengesi doğru kurulmuş 5000 kalorilik bir beslenmeyle çatır çatır yağ yakabilir, dondurma ve patates cipsiyle günde 2000 kalori alıp göbekli amcalara dönüşebilirsiniz.

GencGrafiker, Kara Kalem, Azi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Hadi yaa .d karbohidratsiz yaşayabiliyosak niye karbohidrat alalim ozaman vudut kendi sekerini yapabiliyo zaten yada arabayi vucud dusenelim sen az agirlikla cok enerjimi almak istersin (yag) yoksa cok agirlikla az enerjimi(kh) ?
    Gel bide burdan yak :)

14. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    @FiestaCondom rica ediyorum, bak ne olur, yalvarıyorum şu konuyu ketojenik beslenme tartışmalarına çevirme. daha önce de uyarmıştım. forumda bir sürü tartışma var o konularla ilgili canın illa tartışmak istiyorsa onlardan birine yaz. hayır olacakları biliyorum, ortam gerilecek. ondan sonra konu kilit. sürekli olan klasik şeyler. :)

Azi, GencGrafiker, Kara Kalem ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. EdgeVII

EdgeVII Üye

Beğenileri:
    273
    Ödül Puanları:
    73
    Karakaş; matematiksel işlem değil derken bile matematiksel işlem yapıyorsun farkında değilsin :))
    Benim günlük yaktığım kalori 3k ise ve 4k kalori alırsam yağlanırım, sen 2k yakıyorsundur 2k alıyorsundur yağlanmıyorsundur yada 5k yakıyorsundur 5k alıyorsundur anlamışsındır umarım

16. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Hocam zorla cekiyolar oralara :) nese tamam

17. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    matematiksel işlem yapmıyorum. senin anlaman için örnek verdim. ha şu vardır, konunun başında da değindiğim üzere vücudun günlük kalori ihtiyacını karşılamazsanız küçülürsünüz. burası açık ve net. fakat bu kalorinin ne kadarının karbonhidrat, ne kadarının yağ, ne kadarının protein olduğu çok önemlidir. ben kalori sayımı yerine bu dengeyi kurmaktan yanayım. elime kağıt kalem alıp kalori hesaplamam. fakat ne kadar karbonhidrat, ne kadar yağ, ne kadar protein tüketmem gerektiğini bilirim. günlük aldığım kalori miktarı üç aşağı beş yukarı bellidir. 4000'in altına düşmez, 5000'in üstüne çıkmaz. sadece, kalori kaloridir anlayışı yanlış. profiterolden gelen 500 kaloriyle, biftekten gelen 500 kalori aynı mıdır sence? bunu anlatmak istedim.

Son düzenleme: 25 Mayıs 2012
    Azi ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  18. Cyrax

Cyrax Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Peki 70kg %20 yağ oranına sahip kişiye ne önerirsin?, mesela o kişiin günlük 300gram protein alması doğru değilmidir hele hele korboyu kesmesi gerektiği bir zamanda?

19. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    daha önce de söylediğim üzere,

yaş, cinsiyet, vücut tipi, yapılan spor dalı, amaç, vücut yağ/kas oranı gibi faktörler değerlendirilmeden söylenilecek her türlü miktar yanlıştır.

fakat yazdıklarımdan, özellikle de konuyu açtığım ilk yazımdan yola çıkarak zaten yaklaşık cevabı bulabilirsiniz.

şu benim tamamen kişisel fikrimdir (%100 doğru demiyorum) ve sağlıklı yaşam için değil, vücut geliştirme sporu açısından söylüyorum:

diyet döneminde %40 protein, % 40 karbonhidat, %20 yağ
    bulk döneminde %25 protein, %50 karbonhidrat, % 25 yağ

gibi...

benim için definasyon döneminde protein-karbonhidrat oranı 1:1, bulk döneminde ise 1:2'dir. yağ ise definasyon döneminde bir miktar azaltılması gerekse de, her zaman yeterince tüketilmelidir. ne gereğinden çok az, ne de çok fazla.

tabii ki bunları elimize kağıt kalem alıp hesaplamıyoruz. besinlerin protein-karbonhidrat-yağ oranlarını bilirseniz zaten kafanızdan ayarlıyorsunuz. bu sayılar yalnızca örnek olması için verildi. daha önce de söyledim, insan metabolizması matematiksel işlem değildir.

20. EdgeVII

EdgeVII Üye

Beğenileri:
    273
    Ödül Puanları:
    73
    Karakaş ; matematikten kastını anladım lakin bu evrendeki en küçük olaydan büyük olanlara kadar herşey matematiktir herşey..

Sayfayı Paylaş