Uzaktan Personal Trainer tecrübeler

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Ayaz tarafından 17 Ağustos 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Merhaba,

Son zamanlarda dikkatimi en çok çeken konulardan bir tanesi personal trainer ve özellikle uzaktan personel trainerlerin ülkemizde bir hayli çoğaldığı konusudur.

Bu konu hakkında kısaca görüşlerinizi, varsa da tecrübelerinizi merak ediyorum.

Faydalı bulan, yapıp da faydasız bulan, yapmak isteyen ama yapamayan vs.

Selamlar

2. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    şöyle düşün sen hasta olduğunda online doktora mı gidersin hayır.şimdi online treinerlık işi boş bir iş.bu işler canlı ve bire bir yapılır.hoca adamın yanında olur.ve genellikle bu işleri steroid vuran kişiler meslek edinmişler bizim ülkede abd başka.şöyle düşün ülkemizde kolu 40 cm olan hoca oluyor abd de vy diğer ülkelerde adam mr.olimpiyada ilk 5 e giriyor herif 140 kg ama hocası ile idman yapıyor.yani çok fazla yazarım ama lafın kısa sı ülkedeki hocalar senin parana bakıyor.ben hiç online koç almadım

Dracarys17, mrthr35, Ayaz ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. ShreddedLion

ShreddedLion Üye

Beğenileri:
    171
    Ödül Puanları:
    53
    Güzel konu. Öyle ki alıp da pişman olan kim varsa konuya el atsa çok daha iyi olacaktır. İnsanların işine, emeğine ve deneyimlerine saygım var. Fakat ben bu online pt işinde emek göremiyorum. Bahaneleri de şudur. "Tabii ki paralı olacak vaktimi ayırıyorum zaman ayırıyorum" derler. Oysa kimse seni zorlamadı değil mi? Sana böyle işe giriş de zaman ayır diyen kim oldu ki? Yani burada demek ki para için zaten bu işi yapıyorsun değil mi? Hepsinden istisnasız hepsinden "ülkede bu sporun gelişmesine katkı" sözünü duyarız. Yahu bu spor ülkede neden gelişsin? Yarışma için başlamıyoruz? Çoğu kişi görüntü için yapar. Profesyonel niyeti olan adamları al yanına çalıştır. Bu spora rağbetin artması gerekmiyor. Futbola da gerekmiyor. Boks sporuna da. Daha doğrusu hiçbirşeye rağbetin artması gerekmiyor. Neden gereksin ki? Tek birşeye rağbet gerekli. Sağlıklı yaşamak, hayattan birşeyler öğrenmek, fiziksel yetenekleri keşfetmek ve yönelmek. Çok esnek olan bir adam bb yapmak zorunda değil. Çok iyi basket atan birisi bb ye yönelmek zorunda değil. Evde boş boş oturan kişinin bb ye yönelmesi gerekli değil. Sadece yerinden kalkıp kendini keşfetmesi ve hayatını değerli kılması, zamanın değerini bilmesi ve iyi kullanması gerekli. Ama bu adamlar insanları hangi noktadan vuruyor? Duygusal yanlarından. Sanki herşeyi bizler için yapıyorlarmış amacı veriyorlar. Adama sormazlar mı neden bu kadar kanal açıyorsunuz, ekipman alıyorsunuz, devlete iş olarak gösterip vergi ödemeleri yapıyorsunuz, oldukça önem verilmiş internet sitelerini neden yapıyorsunuz, niye sağa sola reklam veriyorsunuz, niye sinema filmi gibi kısa filmler halinde tam bir medyatik video işlemeleri yapıyorsunuz, niye sürekli insanların sizinle beraber değişimlerini göze sokuyorsunuz, ve niye üyeler adım adım deneyimimi forumlarda paylaşayım dediğinde küplere biniyorsunuz? Bu sorular böyle uzar da gider. Uzaktan pt ye de birşey demem. Ama nasıl demem? İnsanlarla gerçekten tek tek ilgilenirsin ve düzenli olarak program değişirsin ve en azından onun kendini ifade ettiği kadar anladıklarını teyit edersin ona göre hareket edersin. Ama bunlar öyle mi? Ellerinde hazırlamışlar farklı seçenekler için farklı pdf sayfaları üçer üçer aydan gönderiyorlar. Sen gideceksin daha kişinin nasıl hissettiğini bilmeden al bunu yap diyeceksin. Belki 5 dk ilgilenip tek seferde başından savacaksın sonra da sorduğu sorular için en fazla motive edip yollayacaksın. Gelişemedim dese ne olur? Hemen beslenmeye suç atar olur biter. Kolay. Hem o kadar değişim varken bu kişi insanlara gelişemedim dese neye yarar ki? En fazla insanlar şüpheye düşer ama sonra yine inanırlar. Bir de yok whatsapp yok arama desteği vb olursa ek ücretler alıyorsun. Ben kendimden örnek vereyim. Nasıl öğrendim? Doğuştan değil ya. Bir anda da değil ya. Sadece tek başıma da değil ya. Forumlardan bakarak idman çıkardım. İyisiyle kötüsüyle yapmaya çalıştım. Peki bugünkü bildiklerimi ve yaptıklarımı doğrusuyla yanlışıyla nasıl öğrendim? Cevap basit. Salonda tek değilim sonuçta. İnternette dolu video var. Bir sürü yazı var. Salonda millete baktım. Yardim istedim. Defalarca. Kimi zaman başkaları müdahale etti. Niye alınayım ki? Ego savaşı da değiş bu. Seviniyorum aksine. Yeni şeyler gördüm yeni şeyler denedim. Mutfakta bile kendimi geliştirdim. Kendimce nice şeyler deneyip yaptım. Yapıyorum ve hala da öğreniyorum. Peki bunlar bir anda mı oldu? Yahu ilk andan itibaren asla ve asla anında birşey istemedim. Tamam insan birşeylere heves ediyor. Fakat bir çocuk bile her istediğinin anında olmayacağını bilir. Az birşey sabırsız olsam kendime hep sesli şekilde "Bu kadar insan salak mı da aylarını yıllarını vermiş ve sen kalkıp bunu hemen istiyorsun" diye kızardım. Kimsenin, kimsenin emeği üzerinden pirim yapmaya hakkı yok. Ve bu online pt ciler bunu yapıyor. Değişimlere bak. 3 ay 6 ay 1 yıl. En çok rağbet görenler de 3 aylık değişim. Yahu bir değişim koymuş. Adamın birisinin göğüs omuz karın ve kol kasları keskin şekilde görünüyor. Çok zayıfken 3 ayda öyle olmuş. Ve o fotoğraf hep üstlerde kalıyor. Millet de haliyle inanıyor. Oysa fotoğrafta öyle. Çünkü çok iyi gölgelendirme tekniği kullanılmış. Bunun için ps uzmanı olmaya da gerek yok. Kısacası bunu alan çoğu insan bahaneci acelecidir. Vakitleri yokmuş. Hangimizin vardı? Kendine başına beceremezmiş. Hangimiz beceremedi? Kısa zamanda öyle olacakmış. Hangimiz olabildi? Hâlâ daha diyorum şu forum bu konuda rakiplerine göre epey faydalı ve eskiden açılmış öyle konular var ki sırf girip programı olduğu gibi alıp çıksalar bile fayda görecekler. Ama youtube o kadar güçlendi ki tam bir fitne haline geldi. Hipnotik bir yapı haline gelmiş. Oradaki adamların peşinden giderler, yorumlarda birbirleriyle kapışırlar yine de aynı şikayetlerle debelenip dururlar. Hele steroid olaylarına girmiyorum bile pt verenlere bakın hep birşeyi kullanırlar. İnsanların zaaf noktalarını.

igormami, Dracarys17, Ayaz ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Güç çalışmaları daha da özelde konuşursak powerlifting koçluğunun oldukça işe yaradığını düşünüyorum.Güç kazanmak kas yapmak kadar basit ve lineer artışlı bir iş değil.Sporcunun form konusunda sorun yaşamadığı sürece proglama konusunda destek alması mantıklı bence.

Ayaz bunu beğendi.
  5. mehmetnazimcilli

mehmetnazimcilli Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Ben berkay türkkan dan aldım. İnstagram veya youtubedan takip edenler bilir kendisini dürüst parayı değil öğrencisini önemseyen natural biri olarak tanıyorsunuz.Ancak prohram başladığında işler değişiyor. İlk öncelikle sizle iletişimi kesiyor. Demek istediğim ona sosyal medyadan ulaşamıyorsunuz onunla sadece soru cevap platformundan iletişim halinde oluyorsunuz. Eğer daha yakın bir iletişim istiyorum derseniz whatsapp paketini satın almanız gerekiyor 150 tl. Benim hayatımda gördüğüm en büyük saçmalıklardan biriydi bu. Programlara gelelim. Ben full paket satın aldım 6 haftalık ve fiyatı 270 tldi. Antreman programı ve beslenme programı sıkıntı yoktu güzel hazırlan mıştı ancak supplement düzeni ise :DD yazan şey anen şu:antremandan sonra 1 ölçek protein tozu. Son olarak, kendisinden memnun kalmadım. Eğer aklınızda soru varsa burdan sorabilirsiniz.

mrthr35 ve Ayaz bunu beğendi.
  6. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Güzel bir cevap çok teşekkürler.
    Tecrübe ve düşünceni ve içerik bildirmişsin.

Peki satın almış olduğun paketten sonra bir daha satın aldin mi yoksa orada bitti mi uzaktan pt işi senin için?

Aslında biraz daha tecrübelerini paylaşan üyeler olursa ben de fikirlerimi söyleyeceğim bu konuda ..

7. mehmetnazimcilli

mehmetnazimcilli Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    İlk program bitti 2. Programa geçeceğim gördüğüm eksiklikleri bildirdim eğer aynen devam eder ise mçbırakacağım gelecek ay tekrar yazarım daha detaylı bir şekilde

8. VioGENERAL

VioGENERAL Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Ben baran kalaycı ile çalısıyorum, beslenme programı olarak güzel bir program cok memnunun ama antremanlara gelecek olursa çoğu hareket yani makine istanbul - izmir için konuşuyorum spor salonlarında mevcut değil.

9. mehmetnazimcilli

mehmetnazimcilli Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Baran kakaycıdan bende almayı düşünüyorum tavsiye eder misin?

10. VioGENERAL

VioGENERAL Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Beslenme olarak evet tavsiye ederim ama antreman konusuna gelecek olursak antreman hareketleri özellikle makineyle ilgili olanlar için konuşuyorum yurtdışında çalıştığı spor salonlarındaki aletleri yazmış.Ben izmirde yaşıyorum izmirde o kadar donanımlı spor salonu yok malesef. Ayrıca ek olarak spor salonunda o aletler yoksa yerine başka hangi alet ile çalışılacağını önceden söylemiştii ama programda malesef yok. Soru sorduğunda da verdiği cevaplar çok yüzeysel kalıyor .Aletlerin gösterimi konusunda da bir çok videosu eksik . Beslenme programına diyecek birşey yok gerçekten güzel ama antreman programları malesef yetersiz. Sadece beslenme programını satın alabilirsin...

11. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Peki sadece bir beslenme planı mi alıyorsun yoksa beslenmedeki temel kurallar ve neyi ne için ne kadar yediğin hakkında eğitici bilgiler de alabiliyor musun?
    Bir de aldigin beslenme planindaki gıdaları bulmakta zorlanıyor musun?

12. VioGENERAL

VioGENERAL Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Sadece beslenme planı olarak geliyor öğün öğün kahvaltı anteraman öncesi antreman sonrası gibi. Bu programda ne kadar yiyeceğin gramaj olarak yazıyor ve kullanacağın supplementlerde var. Yazdıkları herşeyi hemen hemen her marketten bulabilirsin.

Ayaz bunu beğendi.
  13. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Benin şahsi fikrim. Bir personal trainer beslenme programının yani sıra beslenme ile ilgili püf noktalar, hatta makro besinler, kalori hesabı, kisisel verilere ve amaca göre kalori belirleme gibi konular hakkında da bilgilendirici şeyleri öğrencileriyle paylaşsa, yani ufuk acıcı şekilde hatta tabiri caizse balık yemekle birlikte balık tutmayı da öğretse, ücrete mukabil olmadan bir iki dakika bile olsa canlı olarak bağlanarak bir sinerji oluştursa, mesele daha güzel bir hal alır. Bir nevi mental coaching de işin içine girse tadından yenmez. Önemli olan hoca ile öğrenci arasında güven ve kimyanın oluşması...

14. VioGENERAL

VioGENERAL Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Bu tarz paylaşımları ne yazık ki tam anlamıyla paylaşmıyorlar işlerine gelmiyor çünkü, 40 cm kolu olan spor hocası oluyor türkiye de durum bu ne yazık ki. Bu dediğimiz personel trainerler da yurt dışına cıkıp işi orada öğreniyorlar türkiye ye dönüncede bir şeyin tam püf noktalarını söylemiyorlar rakip sayısının artmasından mıdır başka sebeplerden mi bilinmez. Yapacağın şey çok ama çok araştırmak ,türklere bakıp zaman harcama iyi olanlar var tabi yanlış anlaşılmasın . İngilizce makaleleri oku onların çok yardımı oluyor bir çoğu doğru bilgilerden oluşuyor herşeyi apaçık anlatıyorlar böylece hem öğrenmiş hem de kafanda ki soru işaretleri silinmiş olur.

15. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Cevapların icin teşekkürler.
    Okumak istersen benim bu forumda 2006 yılından beri almanca ve ingilizceden tercüme ettiğim makaleler var. Kendi resimlerim olan basligi kendi istegimle kaldirttım. Avatar resmim iyi zamanlarımdan. Yanlış hatırlamıyorsam almancadan tercüme ettiğim antrenman planlari da olacak. Bazıları kendi başlığım ile kalkmış da olabilir.

Selamlar :)

Jacques Reverdi bunu beğendi.
  16. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    Benim bir arkadaşım instagramda popüler olan birinden pt satın aldı. gelen program 4 günlük klasik bölgesel antremandı şöyle: göğüs+biceps/sırt+triceps/omuz/bacak şeklinde. verdiği beslenme programıda ezber bir sistemdi sabah kahvaltı yumurta yulaf domates zeytin. antreman öncesi sade karbonhidrat sonrası ve akşam içinde pilav/markarna+ tavuk/et şeklinde. yani benim bile bildiğim oldukça düz bir sistemdi yanlış anlaşılmasın bu iş bence de bu şekilde basit yapılır profesyonel değilsek ama bu insanlardan mucizevi programlar bekleniyor ve para ödeniyor bence değmez.

hiç bilgimiz yoksa ve araştırma yapmak istemiyorsak veya araştırmaya dahi vakit yoksa hemen başlayacaksak elbette işe yarar sonuçta 1 karton sigara parası bile vermeden beslenmenin antremanın temelini veriyor adam sana.

Ayaz bunu beğendi.
  17. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Aslında katılıyorum. Yani bir PT sadece beslenme ve antrenman programı hazırlayıp aradan çekilmemeli.

Vücut geliştirme ve beslenmeyle alakalı çok kadim bilgiler mevcut. Vücut geliştirmenin ve beslenmenin değişmez kuralları var. Ki bunlar uygulandıktan sonra istesen de istemesen de gelişim göstereceksin. PT ya da uzaktan PT'nin görevi ise bence bu zaten ezelden beri süregelen bilgileri harmanlayıp öğrencinin önune atmak yerine onu hedefi doğrultusunda sürekli istekli, diri ve hırslı tutmak olmali. Yani bu bir gaz verme olayı da değil. Kişiden kişiye değişir belki.Yani bir PT bence en başta öğrencisini kendisine inandırması gerekir. Yapabileceğine, zor olmadığına sadece azim etmesi gerektiğine vs vs. Bu liste uzar ...

Ama görüyorum ki piyasadaki genel durum -tabi isine ve ogrencilerine deger veren arkadaşları tenzih ederim- maalesef ürün satar gibi beslenme ve antrenman programı satma olayına dönmüş. Iletişim ekstra ücrete tabi, ilgilenme vasat hatta yetersiz ...

Zorla bu ise el atacam bu gidişle:)

18. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    eğer bir gün kendi üzerimde iyi sonuçlar elde edebilirsem, araştırmalar ve gözlemcilikle bir çok bilgi edinip yeni başlayanlara ufak tefek ücretler karşılığında insan yerine koyarak destek olmayı isterim bende. kısmet :D

bordo14 bunu beğendi.
  19. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    Ben şuanda millete 20 TL ye beslenme ve 20 TL'ye antrenman programı veriyorum.cogu da memnun.simdiler Yusuf abi ile idman yapıyorum adamın 1 haftada omuz başı fln görünür oldu kolları büyüdü vücut buyudu .tabi bu degisim gelipte kol 30 cm iken 45 cm olma olayı değil.

mrthr35 bunu beğendi.
  20. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Ben İzmirde yaşıyorken hatta o zamanlar hakan79 ile aynı salonda çalışıyorken sırf bu sitedeki paylaşmış olduğum bilgilerle ve tavsiyelerle spora başlayıp gelişim gösteren arkadaşlar vardi. Hala pm olarak yüzlerce mesaj posta kutumda duruyor. Hatta İstanbuldan sırf tanışıp birlikte antrenman yapmak için çalıştığımız salona gelirlerdi. Bir kaç gece misafirim olan arkadaşlar da oldu. Ben hiç ücret almadım ama o arkadaşları gördükçe ücrete mukabil olamayacak bir haz alıyordum.

O zamanlar bu işi profesyonelliğe dökecek vaktim olmadı. Öğrenciydim ve çalışıyordum ama şu sıralar sırf kendi gelişimim için antrenörlük belgesi alıp hobimi daha ileri seviyeye taşıma düşüncesindeyim.

Sayfayı Paylaş