Uyumadan önce kazein besini hangisi olmalıdır?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Karais tarafından 10 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Karais

Karais Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ben her spor günü (off günü değil) gece yatmadan önce süt+süzme yoğurtu shake yapıp içiyorum. Bazıları süt+lor peyniri diyor bu kafamı karıştırdı. Lor peynir altı suyundan yapıldığı için whey sayılmıyor mu? Benim yaptığım ikili doğru mudur?

2. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Lor whey değildir. Yatmadan önce herhangi bi gıda alınmamalıdır diye biliyorum. Uyurken vucut sindirimle uğraşmamalı,dinlenmeli diye okudum. Emin olmak adına siz de bi araştırın isterseniz.

burakua17 bunu beğendi.
  3. Karais

Karais Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Uyurken vücudun besinsiz kalması yanlış diye biliyorum.Bu sebepten dolayı uzun sürede kana karışan protein tüketilmesi gerek. Kazein protein.

4. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    aslında vücut sindirimle uğraşmamalı. ama illa bir şey alacam diyorsan kazein protein al.

burakua17 ve Alpan bunu beğendi.
  5. Alpan

Alpan Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    İnsan vücudu sandığımızdan çok daha akıllı merak etme besinsiz kalmaz vücudun gün içinde yediklerini kullanmaya devam ediyor(sindirmek ve kullanmak ayrı) eğer gün içinde iyi besleniyorsan "spordan hemen sonra, yatmadan hemen önce vs vs" bunlar çok basmakalıp efsaneler ve ticari kaygılarla yayılan bilinçli pompalamalar

burakua17 ve igormami bunu beğendi.
  6. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    buna katılıyorum. ben hatta kullandım yağlandım. whey protein kullanıyorum ama kazein gerçekten ticari bir şey.

7. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Ticaretle alakası yok. Whey mi kazein mi şeklinde bir çalışmada kısa vadede whey öne çıkarken, uzun süreli değişimlerde aralarında bariz bir fark kalmıyor. Maksimum verim için de ikisi birden, gündüz küçük parçalar halinde whey, akşam kazein alınması tavsiye ediliyor.

8. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    haklı olabilirsiniz. çünkü ben de üzerimdeki ters etkiye dayanarak söyledim. ben mesela şahsen whey kullanıyorum.

9. Alpan

Alpan Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Hocam ticari dediğim şey doğrudan kazein, whey vs değil arkadaşın uyumadan illa bir şey alması gerektiğini düşündüren bilgi kirliliği. Spordan hemen sonra whey yatmadan önce kazein vs gibi dayatmalar. İhtiyacı varsa elbet alınabilir ancak unutmamak lazım bu spor çok komplike bir spor değil aslında bilinçli şekilde bu hale getiriliyor pazarı büyütmek için yani sağlıklı beslen, antreman yap, kaliteli uyu bitti. Hafif boş mideye uyuyacağın uyku kalitesini ve iç organ sağlığını fazladan alacağın birkaç gram proteine feda etmemek lazım diye düşünüyorum. Gece vücudun beslenmesi gerektiği falan tam bir ticari dayatma o gün yeterli beslendiysek(hatta genelde besleniyorsak) o vücut gece de proteinsiz kalmaz.

Güç aşkı bunu beğendi.
  10. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Uyku öncesi önerilen kazeini besinler ile almak oldukça zor.
    Eğer günlük protein tüketimi yetersiz ise, protein içeren süt, yoğurt gibi besinler uykudan 1 saat öncesine kadar tüketilebilir. Yeterli proteini alıyorsan, besinler ile 30-40 g kazein almadığın sürece olumlu etkisini göremeyebilirsin.

11. Karais

Karais Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Spor günlerimde yeterli proteini alıyorum aslında belki kilomun 1.5 katı değil ama ortalama 70-80gr protein alıyorum. Off günlerimde protein alımım az oluyor maksimum 40gr. Ama shake’i spor günlerimin gecesi içiyorum off günümde mi yapsam acaba?

12. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Sabah ye öğlen ye akşam ye mide bağırsaklar çalışıp dursu
    antrenmandan bir sonraki gün de çok önemli. Buna dikkat edin.

13. Karais

Karais Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Peki shakeyi ne zaman içeyim? Spor günlerimin gecesi mi yoksa off günlerimin gecesinde mi?

14. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Protein alımınız düşük. Hem spor günlerinde hem off günlerde tüketebilirsiniz.

15. burakua17

burakua17 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Yatmadan hemen önce vücuda su hariç bir şey sokmak saçma ve gereksiz. Hormonları, kan akışını zayıflatır. Hamburger cola patates yiyip hemen antrenmana başlamak gibi. Vücut sindirim ile mi uğraşsın yoksa hormonla mı? Sen karar ver.. Ramazan'da kazein olabilir ama.

Alpan bunu beğendi.
  16. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Uluslararası Spor Beslenmesi Birliği'nin güncel protein position stand'i der ki:
    "Pre-sleep casein protein intake (30–40 g) provides increases in overnight MPS and metabolic rate without influencing lipolysis."

"Uykudan önce 30-40 g kazein proteini alımı lipolizi etkilemeden, geceleyin kas protein sentezinde ve metabolik hızda artış sağlar."
    Referans: Jäger R, et al.
    International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. J Int Soc Sports Nutr. 2017.

Başka yoruma gerek yoktur sanırım ;)

Fırında_Sütlaç ve Güç aşkı bunu beğendi.
  17. Alpan

Alpan Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Başka ne demesini bekliyordun, başka bir şey deme şansı var mı sence? Neyse kilo başına ×3 almayı da unutmayın

18. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Yeni element üreteceksen kimya forumlarına takıl :)

19. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Attığınız kaynak acaba sadece sporcu gelişimi endeksli mi araştırmasını yapıyor?uyku oncesi yemenin kalbe zararlı olduğu,kalp krizi riskini arttırıdığı söyleniyor. Ki ben haberlerde de izleyip gördum. Kaynağın yazarı veya yazarlarının uzmanlık alanları ne ?diğer tıbbi temel kaynaklardan referansları var mıdır ?

Tıpta bile bazı konular her temel bilimde farklı anlatılırken sporcu beslenmesinde niye olmasın diye düşünüyor insan.

Son düzenleme: 15 Nisan 2019
  20. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Öncelikle yazdığım cümle x3 durumu ile alakalı. Benim öyle bir söylemim veya mesajım olmadı. Bu nedenle öyle bir tepki gösterdim, uydurmaya lüzum yok anlamında.

Söylediğiniz şeylerle ilgili ise sorguladığınız için tebrik ederim. Bilimsel araştırmaların ardında sponsorlar olabiliyor bu nedenle sonuçların çarpıtılması, önemli sonuçların verilmesi, farklı istatistik modellerin kullanılması, sponsor firma ile eğer sonuçlar olumsuz çıkarsa araştırmanın yayınlanmaması gibi etik problemler olabiliyor. Bu nedenle o bilgiyi kesin olarak kabul edemeyiz ve sorgularız. Sorgularken dikkat ettiğimiz şeyler var. Derginin hangi indekse girdiği, sağlık alanındaki indekslere girip girmediği ve derginin kalitesini temsil eden Impact faktörü, yazarların bias(yanlılık durumu), metodoloji, yazarların alanı ile konunun uyumu vs gibi pek çok parametre var.
    Sporcu beslenmesi için kaliteli diyebileceğimiz birkaç dergi var ve o dergilerden biri ISSN. Yayınladıkları derlemelerde, rehberlerde dünya çapında katılım sağlayan bu alanda çalışan yazarlar var. Bias durumları düşük, kaynakları güvenilirliliklerini, sınırlılıklarını belirtiyorlar. Bazı konularda çalışmaların yetersiz olduğunu ancak mevcut çalışmalardan böyle bir sonuç çıkardıklarını vs belirtiyorlar. O sebeple referans alınacak kalitede dergi ve yayınları da öyle.
    Örneğin protein konusunda Eric Helms'in 3.1 g/kg LBM çalışmasına rağmen diğer bir çok çalışmaya dayanarak 1.6 g/kg protein öneriyorlar. O yüzden doğrudan dergiyi suplement firmalarına hizmet ediyor gibi göstermek çok sığ bir düşünce olur. Ki 1.0 gram proteinin sporcular için yeterli olduğunu belirten yayınlar var ve foruma ekledim. Özetle bilimsel yayınlar, suplement pazarı çevresinde şekillenmiyor :)

Uykudan önce yemenin kalp krizi riskini artırıp artırmadığı ile ilgili yayın okumadım. Belki artırabileceğini belirten yayınlar vardır, literatüre bakmak gerekiyor. Bu konuda bir şey söyleyemem. Ancak yukarda belirttiğim üzere, o miktarda kazeine besinsel ulaşmak oldukça zor. Takviye olarak alınmasının ise bahsettiğiniz gibi zararlı olacağını düşünmüyorum (eğer bu konuda yayın olsa, bir rehber çıkarmadan önce aylarca literatür taradıklarından göz ardı etmezlerdi diye düşünüyorum). Fırsat bulursam bakarım ve size dönüş yaparım :)

Agent47 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş