Uyku

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Yaver27 tarafından 4 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    "dinlenme" konusunda aklıma takılan bir kaç nokta var. malum vücut geliştirmede uykunun önemi, hepimizin malumu. gece 23 ile sabah 06 arası, dinlenme açısından en uygun saatler. bir kısım kaynaklar büyüme hormonunun gece 24.00te, bir kısım kaynaklar ise 05.te maksimum düzeyde salgılandığını iddaa ediyor. ortak nokta, gece uykusunun gerekliliği. ancak herkes için bu saatlerde yatakta olmak pek mümkün olmayabiliyor. gece mesaisine kalanlar yahut vardiyalı çalışanlar vs..
    vücut geliştirme açısından, gece uykusu ile gündüz uykusu arasında nasıl bir fark olduğunu merak ediyorum. bebeklere bakacak olursak, onların olmazsa olmazı gündüz uykusudur. yetişkinlerde nasıl bir fark var, gece uykusu ile gündüz uykusu arasında hormon salgılanması açısından bakarsak, yüzde kaçlık bir fark var, bunları merak ediyorum. örneğin bütün bir yıl gece çalışan, gündüz uyuyan birisi ile, gündüz çalışıp gece uyuyan arasında nasıl bir fak ortaya çıkar. ya da, gece yahut gündüz uyuyan, ancak tuvalet ihtiyacı için veya sağlık problemi varsa bu sebeple kesintisiz ancak 2-3 saat uyuyabilen biri nasıl farklılık gösterir...
    daha net olacaksa, elimizde iki denek var. biri gündüz çalışıyor.her gece 23.00 ile 06 arası kesintisiz uyuyor.
    diğeri ise gece çalışıyor. 09.00 da uyuyor. öğlen 12 de kalkıyor tuvalete gidiyor. sonra tekrar uyuyor. saat 16.00 da uyanıyor.
    gelişim bakımında bu iki denek arasında yüzde kaçlık bir fark ortaya çıkar?

2. Savino89

Savino89 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Eskiden okulum daha erken biterdi ve antrenmanımı yapıp yatardım (13.30 - 17.00) ve gelişim anlamında kötü birşey görmedim odanın yeterli karanlıkta olduğuna dikkat edilmeli büyüme hormonu açısından onun haricinde uyku saatlerine çok takmam yeterli uyuduğum takdirde . Ama mesela bazı günler denerdim kendimi gece yatayım diye öğlen yatmazdım bu seferde vücut çok yorgun düşmeye başladı vücudumuzu dinlemeliyiz bence tek sıkıntı öğlen uyuyup antrenmanı ertelemek olur çünkü denediğim için biliyorum öğlen uyandıktan sonra antrenman yapmak bende inanılmaz isteksizlik ve performans düşüklüğü yaşatıyor .

3. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    karanlık uykusunun apayrı bir yeri var tabi. mesele çok ilgimi çeken bişey öğrendim. körler kanser olmazmış. o yüzden kanser hastalarına, zifiri karanlıkta uyumaları tavsiye ediliyor, kanseri engelleyen bir salgı oluşuyormuş. acaba büyüme hormonunun salgılanmasında da böyle bir farklılık söz konusu mu.. dediğine göre pek fark yok. tecrübe etmişlerin düşüncesi önemli.

4. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Bildiklerimi aktarayım.Büyüme Hormonu yani GH dedikleri hormon kemik ve kas gelişimini sağlıyor, gençler için boy uzamasını sağlıyor.Hatırladığım kadarıyla bu hormon en yoğun şekilde uykuda ve gece karanlığında salgılanıyor.Vücut gece ve gündüz ayrımını yapabiliyor.Bu nedenle gece uykusu daha önemli.Yani 22.00-06.00 arası uyuyan birey daha yüksek hormon salgılar buda= daha fazla gelişim demektir.

Bu hormonu arttıran ve azaltan başka etkenlerde var tabi.

https://www.bodyforumtr.com/threads/büyüme-hormonu-hakkında-herşey.28692/

5. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    evet, gece artıyor, gündüz azalıyor. işte ne kadar artıp ne kadar azalıyor onu merak ediyorum ama kaynaklarda bulamıyorum :) atıyorum, gece 100 gram, gündüz 95 gram salgılanır gibi mi, yoksa gece 100 gram, gündüz 3 gram gibi mi... linkteki yazı faydalı bir yazı, orda da hormon takviyesinden bahsediliyor.
    diğer husus, hormon uykunun ilk saatlerinde salgılanıyor, havalar soğuduğundan mıdır nedir, bu aralar gece ihtiyaç için uyanıyorum. mesela gece 12 de uyuyup 03.00te bi kalkıyorum. sonra geri uyuyorum. işte bu aradaki bölünme, ne kadar etkiliyor bunu merak ediyorum.

6. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
    Beynimizin merkezi sinir sistemine bagli bir sinir yapisi vardir ve buna ic saat denir, hormon dengesinde net olarak ne kadar dusus yasanir bilmiyorum ancak siz gunduz kor karanliktada uyusaniz ic saat sayesinde beyin gunduzmu gecemi algiliyor ve hormon semasini buna gore degistiriyor yani ne yaparsaniz yapin gunduz uykusundan gece uykusu kadar verim alamaz ve ic saati kandiramazsiniz.

Lg Smart World

7. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    her akitivitenin belli bir saati var. kardiyo için sabah erken saatler, şekerleme için öğle vakti, ağırlık antrenmanı için akşama doğru, uykuya geçmek için geceye doğru, gibi.. ilk başladığım haftalarda , tabi bişey bilmiyoruz, sabah erkenden kalkıp, kahvaltı yapmadan ağırlık kaldırmaya başlıyordum. çok sonra hata yaptığımı anlayıp, ağırlığı uygun saate aldım. o çalışmayı sabah saatinden akşama almanın, 1 gün içinde , en azından benim için yüzde 100 performans artışını sağladığını farkettim. sabah yarım saatte tükeniyorken, uygun saate alınca 1.5 saatte enerjimin bitmediğini gördüm. bu tecrübe edilebilir bir durum. aynı şekilde, aç çalışma ile yemekten 2-3 saat sonra çalışma arasında da yüzde 100lük bir performans artışı olduğu söylenebilir (benim için). çalışma ve beslenmede bu kurallar net. ama uyku konusunu tecrübe etme imkanım olmadı. hiç uyumamak ya da az uyumak ile, çok uyumak arasında nasıl bir fark ortaya çıkıyor, kafamı kurcalayıp duruyor :)

8. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
    Ben kendi deneyimlerine gore konusayim, bir donem oldukca uzun bir sure gece yasadim gunduz uyudum ve resmen yaslandigimi hisettim etrafinda kozmetik alaninda sozu gecen insanlar var onlara sordum bu durumun cildim uzerinde bile cok ciddi yaslanma etkileri yaratacagini soylediler, gece uykusundada cok uyudugum zaman olu gibi oluyorum yani cok yorucu bir gunun ardindan 10-12 saat uyudugumda daha dinlenik olmayi beklerken uyandiktan sonra bedenimdeki uyusuklugu uzun sure atamiyorum bu yuzden benim genelde 12-7 ideal olan saat 7yi gectiginde hala uykum varsa bile kavga dovus kendimi kaldiriyorum yataktan...

Lg Smart World

9. lqexit

lqexit Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Aklıma gelen ilk şey gündüz uykusu ile güneşten yararlanamama ve D vitamininin getireceği eksikliklerden kaynaklıdır. Sonuçtu uyku vücudu dinlendiren ve besleyen bir gereksinim gece yada gündüz gerçekleşen kaliteli uykunun büyük bir farkı olacağını sanmıyorum.

10. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    işin özü
    herşeyin fazlası zarar
    ne çok ne az uyuyacaksın
    idealini bulup o kadar uyuyacaksın
    misal ben 8 saat uyusam bana en iyi geleni bu

11. excreta

excreta Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    vardiyalı çalışıyorum gececi olduğum zamanlarda sabah işten çıktıp eve gittiğimde hafif kahvaltı yapıp uyuyorum ve bu uyku en fazla 5 saat oluyo uyandıktan yarım saat sora evde ağırlık çalışıp üstüne yemek yiyorum ve kendimi gece mesaisine hazırlıyorum ve aynı şekilde haftanın 3 günü kickbox antremanına gidiyorum ve çok yoruluyorum o yorgunluğun üstüne gece sabaha kadar bekleyip ev gidip 4-5 saat uyumak insanı deli ediyo amacım sadece spor gelişim açısından bakarsak pek hacim aldığımı söyliyemem ama şekillenme oluyo sadece vücudumda

12. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Bende gece vardiyasina kaliyorum.
    9da eve gelip
    10:00 uyku
    17:30 uyanis
    18:00 yemek
    20:00 spor
    22:00 yemek
    23:00 işe gidis

olarak bir plan cikardim. Madem bu hormon karanlikta salgilaniyor,panjurlari indirip,2 kat perde cekince oda zifiri karanlik oluyor. Bakalim nasil bir etki olacak :)

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

13. Hıfzullah

Hıfzullah Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Ronnie coleman amerikan futbolu ve vg yaptığı zaman (aynı zamanda üniversite de okuyor) gece 11 gibi futbol antrmanının bittiğini 12 gibi yemk yediğini ve sonra ödevleri yaptığını yata yattığında 2 yi bulduğunu sabah 6-7 gibi kalktığını söylüyor ve ona bu büyümeniize etksii varmı diye sorulduğunda benim vücudum buna alıştı buna göre tepki veriyor demişti.

egemennn bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş