ucuz yumurta(bimde bulunun bilibili yumurta) zarar lımıdır?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve merlink tarafından 28 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Dogal dememiz icin hic yem vermemesi gerekiyor oyle mi anlamaliyim?

2. Hagal

Hagal Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Proje Yöneticisi
    Yer:
    İstabul
    Direk yayla yumurtası da yediğimden belki anlıyorum aradaki farkı. Marketlerde falan organik diye satılan yumurtalarla farkı var. Bilmiyorum ama içim rahat benim.

3. Muhammed29

Muhammed29 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yem vermemesi veya aldığı yeminde tamamen organik doğal olması gerekir buda günümüz şartlarında neredeyse imkansız. İlk yazımda anlattığım gibi gübre yememiş toprak ve doğal tohumlar gerekir. Bu yüzden tamamen doğal değil oda diğerlerinde çok farklı olmayacakdır. Hatta şunuda ekliyeyim bizim gross dediğimiz döllü yumurta sekmentine girer bunun tarım bakanlığı tarafından satışıda yasakdır. Bu aldığınız yumurtayı uygun ortamlarda saklarsanız civciv oluşumu olabilir. Fakat marketten aldıklarınızda böyle birşey asla yaşamazsınız. Çünkü marketten aldıklarınız normal dölsüzdür yani horoz yoktur.
    --- Mesaj birleştirildi, 14 Aralık 2016 ---
    Amaç iç rahatlatmaksa tabikide doğru tercih. :)

4. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Eyvallah. bilgi için teşekkürler ederim

5. Muhammed29

Muhammed29 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Rica ederim .
    Aklınıza takılan birşeyler varsa eğer size ''Yumurta'' adlı kitabımızı yollayabilirim. Ücretsizdir İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenmiş olup açık net bir dille yazılmıştır.

6. berkque

berkque Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Gezen tavuklara dahi yem verilir bu yeminde tamamen organik olmasi gerekiyor ki suan ulkemizde bu pek mumkun degil, %10'luk bir kesim belki organik yem kullaniyordur. Hepsi GDO'lu emin olabilirsiniz. Organik satanlar dahil bu soylediklerime.
    Kirmizi ettede ayni durum gecerli hayvanlara verilen yemlerin %100'u GDO'lu. Bu ilac yada hormon degil elbette ancak insan uzerinde zararli etkileri oldugu bir gercek. Demem o ki cok kasmayin yani onda GDO var, bunda su var diye.
    Eger maddi imkan varsa tavuk ve kirmizi eti minimuma indirip yada tamamen dogal yem kullanilan bir ciftlik bulup ordan az miktarda alinabilir uzerini whey ve cesitli amino asit supplementleriyle desteklemek sartiyla.

7. Muhammed29

Muhammed29 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Size katılmıyorum bu konuda bilgiyi nereden alıyorsunuz? Evet organik yumurta mümkün değil ama hepsi GDO'lu demeniz için hayvanın yeminin tamamen gdolu olması gerekir üstelik hayvanda gdo'lu birşekilde büyümüş ve yemiş olması gerekir.

8. berkque

berkque Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Yemin içeriği dahil her aşamasını yakından bildiğim, takip ettiğim ve satılan yerleri bildiğim için herhangi bir yerden bilgi almaya ihtiyacım yok.

Hayvanin yeminin tamamen GDO'lu olmasina gerek yok, buyuk bas hayvanlarda zaten her turlu GDO'lu yem kullaniyorlar neredeyse 12 ay, tavuklarda da hayvanlarin gezmesi cok birsey ifade etmiyor, suan mesela kis geldi, catir catir GDO'lu yem verecekler hayvanlara. Ha elbette tamamen kapali tesislerde kipirdamadan onune yem dayadiklari tavuklara gore tercih edilir orasi ayri.

9. Muhammed29

Muhammed29 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Eriş yem bir araştır derim . GDO varmıymış bakarsınız.. Şuanda tüm firmaları bi cümlenizle silip atamazsınız. Yumurta'dan çok anladığınızı düşünmüyorum çünkü gdolu dediğiniz ürünleri yumurta tavuklarının yediğin ne gibi tepkiler verdiklerini dahi bilmezsiniz. GDO'lu ürünleri yüzde 50 üretici almaz fiyatı uygun olsa dahil.

10. berkque

berkque Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Cok buyuk bir kismi GDO'lu yem kullaniyor dedim takdir edersin ki tum Turkiye'de ki firmalarin nasil calistigi konusunda bilgi sahibi olmama pek imkan yok. GDO'lu urunleri ureticilerin aldigi konusunda iddiali olabilirim. Yem sektorunde her turlu GDO'lu soya ve misir kullaniliyor, %10 haric diyerek tekrar ekliyeyim. Eris Yem'in fabrikasina girip ham madde girislerini kontrol etmeden, yemi teste sokmadan yorum yapabilmem mumkun degil.

11. Muhammed29

Muhammed29 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    GDO'lu ürünler tavuğun çabuk hastalık kapmasını toplu ölümleri ve üretimde düşüş yaşmasına neden olur. Çoğu üretici bunu seçmez siz soyayla mısırın tavuk yeminin ne kadarını kapsadığını düşünüyorsunuz bilmem ama 100 kilo yeme 10 kilo mısır ya katarlar ya katmazlar. Hangi firmalara girip ham madde girişlerini kontrol ettinizde gdo'lu ürüne denk geldiniz?

12. berkque

berkque Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Bu saatte bununla ugrastigim icin kendime inanamiyorum ancak aciklayici olmasi acisindan faydali olabilir. Bu arada lutfen bunlari kisisel algilama insanlar ne olup ne bittigini bilsin.
    Asagida ERIS YEM'e ait OZGUR TAVUK YEM'inin icerigi var, KULLANILAN HAM MADDE'ler bolumune yavasca bakmani tavsiye ederim.

Evet; baska var mi bildigin super yem ureten fabrikalar?

--- Mesaj birleştirildi, 15 Aralık 2016 ---
    Gosterdigin resimde absurt ne var demissin. Soyledigin firma urettigi yemde GDO'lu soya ve misir kullandigini belirtmis ki bu bir zorunluluk. Icerisinde yuzde kac kullandigini bilemem hadi diyelim psikolojik sorunlarim var dayandim kapilarina adamlarin denetlemek istedim, %1 dahi ciksa (ki bu mumkun degil cok daha fazla cikacaktir) bu yem GDO'ludur arkadasim.

Firma adi verdin, GDO varmiymis arastirdin dedin, ona istinaden yazdim yoksa banane.

Son düzenleme: 15 Aralık 2016
    Hagal bunu beğendi.
  13. Muhammed29

Muhammed29 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Evet.. Eriş yem yazıp görselere tıklarsanız böyle basit yazılar bulabilirsiniz. Sitesindeki değerleri atmama ne dersin?

14. berkque

berkque Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Banane yahu degerlerinden bu adamlar urettikleri yemde GDO'lu soya ve misir kullaniyor iste arkadasim, ilk postumda ne diyorsam aynisini soyluyorum. Turkiye'de uretilen yemlerin %95'i GDO iceren hammadelerden uretiliyor. Nokta.

15. Muhammed29

Muhammed29 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Sen böyle bilebilir bu şekilde devam edebilirsin.
    Eğer bana sorarsanız böyle birşey yok dediğim gibi ufak bi kısmı için geçerli.

Sayfayı Paylaş