Ton balıklarını güvenerek yiyebiliyormusunuz?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve DİGİMAX tarafından 9 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    konservedeki yağ genelde sıvı yağ oluyor.. (ayçiçek yağı)

2. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Arkadaşlar en iyisi benim gibi dardanel diyet ton balığını tercih edin. İçerisinde 0,1 gram yağ var. Normal ton balığını istediğiniz kadar süzün içerisinde yağ kalacaktır. Fakat diyet ton balığında böyle birşey söz konusu olmaz. Tuzu ve suyunu süzer güzelce süzülmüş olan 106 gram yağsız ton balığını yer ve 25 gram proteini midenize indirirsiniz. Ücret olarak maalesef hesaplı değil. Şu anda ben 160gram diyet dardanel ton balığını 5 TL'den alıyorum. (10 ocak 2010 fiyatıyla). Daha hesaplı bişey olsun derseniz levrek alıp ızgarada yapabilirsiniz. YA da bir balık lokantasından sipariş verebilirsiniz.

3. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Bu ürünü bende tüketmekteyim ve oldukçada memnunum ancak belirttiğiniz gibi fiyat konusu biraz can sıkıcı boyutlarda , genede okulda her daim yağda pişirilmeyen taze balığı bulmak kolay değil ...

4. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    valla geçen gün ben metrodan aldım 1kg lik ton balığı fiatı 11 tl idi 5 kg falan aldım ben zaten balık sevmediğim için lezzetsiz geliyor ama dardanelde hoşuma gitmiyor sırf protein amaçlı besleniyorum onla
    birde bugün tv de bi kadından duydum balıkdaki yağ bize yağ olarak dönmezmiş yani yağlanma yapazmış kas olarak gelirmiş oından gelen kg ama ne kadar doğrudur bilmiyorum bu sabah habertürkde bi diyetisyen söylüyordu

5. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    ton balıklarının içindeki yağ genelde ayçiçek yağı oluyo bozulmasın diye koyuyolar
    ben hiç sevmem ton balığınını tüketmemde

6. sonerakman91

sonerakman91 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende 6 yasımdan beri yiyorum daha şimdiye kadar hiçbir sorun cıkmadı yani hatta en çok sevdigim gıdalardan biri severekte yiyorum. Babam'da asker malum görevlerde araziye cıkarken en cok verilen gıdadır. Hiç duymadım simdiye kadar.

Yani bilinen markalardan alırsanız hiçbir sorun olmaz...

7. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya

Ya diyetisyen yanlış biliyor ya da sen yanlış anlamışsın. Vücudun günlük yaktığı enerjiden fazlasını ne olarak alırsan al yağ olarak depolanır. Onun bahsetmek istediği balığın yağının doymuş yağ olmadığı falan olabilir.

8. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    çanakkalede yaşıyorum.dardanel in fabrikasına gittim.kesinlikle çok temiz güvenebilirsiniz.

9. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    ton balıklarıyla ilgili en büyük soru işareti içerisindeki katkı maddeleri ve civa oranı. En çok tartışılan şeyler bunlar. Biraz onu araştırmak lazım aslında.

10. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Dardanel ton light kullanıyorum uzun süredir. Fiyatı haricinde rahatsız eden birşey yok. Protein oranı güzel. Yağ oranı çok düşük. Bazen salata yaptığımda gün içinde yeterli yağ almamışsam azcık zeytinyağı bile eklediğim oluyor.

Gerek lezzet gerekse pratik oluşu sebebiyle diyetimin vazgeçilmezlerinden birisi. Ayrıca porsiyonlarını ayarlamakta çok rahat oluyor.

11. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya

Normalde biliyorsunuz yağlı ton balıklarındaki yağ ayçiçek yağı. Dün Kaptan nemonun bir ton balığını aldım içerisindeki yağın zeytin yağı olduğunu söylüyordu. Çok da uygun fiyatı 160 gramı 3 TL'ye mi ne geliyor. Her gün bir tane kullanırsanız ayda 90 TL'ye geliyor. Dardanel light ise 150 TL'ye geliyor. Ben nemo alıp artık yağını süzüyorum. İçerisinde bir miktar yağ kalıyor. Bu da zeytinyağı olduğu için dert etmiyorum. Ayrıca o içeride kalan az biraz yağ da tadını güzelleştiriyor. Dardanel light bazen ağzımda büyüyor gitmiyor vallahi :)

12. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Evet o konuda haklısınız. Mesela bazen akşam öğünü yaparken ton balığı yiyorum karbonhidratları iyice azaltarak. Tek başına biraz limon suyu biraz garnitür şeklinde tüketiyorum fakat yağ oranı çok düşük olduğundan yemesi bazen güçleşiyor.

Onun yerine tavada yumurtalı ton balığı yapıyorum ben. Yumurtanın beyazı ile. İçine biraz baharat katıyorum. Yanında da biraz yoğurt yiyorum gayet rahat gidiyor o zaman işte. Yoğurt benim diyetimde katalizor gibi :) Yemesi zor birşey varsa yanına alıyorum bir kase yoğurt hiç sorun olmuyor.

Buarada fiyat konusunda haklısınız fakat ben yağı nadiren ekliyorum ton balıklı yemeklerime. Zeytinyağlı olanlar denenebilir. Hatta süzülmüş zeytinyağlı olanları bile var. Ama yine de yağ oranları bana yüksek geliyor. Nerden baksanız 2 öğün ton balığı yesek 40gr gibi yağ almış oluyoruz. E daha 4-5 öğün yiyeceğim o öğünde de az biraz yağ almak gerek. Günlük tüketimde 40gr'ı aşmamaya çalışıyorum ben. O yüzden fiyatına katlanıp light olanıyla devam edicem sanırım.

13. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Aldığınız ton balıklarının gramajını hiç ölçtünüz mü?
    160gr lık ikili paketlerde satılıyor büyük boyları bildiğimiz üzere,
    Üzerlerinde ise süzülmüş ağırlığı min:100gr yazıyor,
    yani bu ne demek üzerine yağ eklenmeden önce içine 100gr ton balığı koyduk demek.
    Dijital mutfak tartım var ve 1 gr bile yanılmıyor.
    Ton balığını tamamen değil şöylece bir kapagını bastırıp süzüp alıp tartıya koyduğumda 82gr gösteriyor.
    yani içindeki net et miktarı neredeyse 70 75gr yani 4 kutuda 1 kutu kazıklanıyoruz.
    Dijital tartısı olan varsa ölçsün ve hesapladığınız besin değerlerini ona göre hesaplayın.
    Böyle kolaylıkla hesap edilecek bir değerde yalan ve yanıltıcı bilgi veren adam içindeki protein değerini çok daha rahatlıkla yanlış verir. 22gr proteinmiş 100gr da 15gr varsa bileğimi kesicem.

supersport bunu beğendi.
  14. karasahin90

karasahin90 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Bu ton balığından da soğumaya başladım nedense...Keşke fiyatı da tadı kadar cazip gelse

Sayfayı Paylaş