temel cardiyo olarak ip atlama

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Coleman Trebor tarafından 27 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    diyette girdim sabahları cardiyo yapıyorum. ancak ayağıma bir ağrı girdi. sağ ayağımın üstünde koşarken ve hızlı yürürken oluyor.2 hafta kadar önce biraz kendimi zorlayıp biraz fazla koştum ondan sonra olduğunu fark ettim.dinlenmeme rağmen tekrar koştuğumda tekrar oluyor. Benim de tek çarem ip atlamak şu anda. sabah yaptım 30-40 dk arasıydı bir kere 5 dk ara verdim 3-4 kerede 1 dk kadar ara verdim net ip atladığım en az 25 dk dır. ip atlama ne kadar etkili bir cardiyo yöntemidir? normalde ip atlarken çok ter atarım hydrocut kullanıyorum daha 2.günüydü gün de iki sefer 1 er tablet aldım. fazla ter atmadım bu normal mi? koşuyla kıyaslandığında hangisi daha etkilidir?

2. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Koşudan daha etkili bir kardiyo yöntemi hiç duymadım. Dolayısıyla ip atlamanın koşunun yanına yaklaşabileceğini sanmam. Sanırım senle aynı sorunu bende yaşamaştım. Dizlerimi sanki bir yere vurmuş gibi ağrı oluşmuştu. 3 hafta kardiyo yapmayarak atlatmıştım. Bendede koşu süresini 15 dk dan 25 dk ya çıkardığımda ortaya çıkmıştı. Eğer ip atlarken ağrı oluşmuyorsa 3 hafta kadar sadece ip atlayarak kardiyo yaparsan büyük ihtimal ağrı geçecektir. Ayrıca tekrar koşuya başladığında koşudan önce en az 5 dk hızlı tempoda yürümeyi unutma. Eğer çok uzun süre koşmayı planlıyorsan koşma hızını ona göre biraz düşürmen ağrıların oluşma olasılığı azaltır.

Geçmiş olsun.

3. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    valla koşu benim için bench te kaldırdığım ağıtlık kadar önemli olduğundan epey bi keşfetim koşu olayını evet bencede en etkilisi . dediğin şeyleri epey uzun süredir yapıyorum koşuda.ben normalde 40dk de 8 km koşarken o gün 50 dk da 10 km koştum.ondan sonra oldu. keşke ara versem dicem kardiyo ya ama hydroxcut a başladım.

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    ben koşu bandının kenarına dizimi çarptıktan sonra darbeye dayalı ağrı yaşadım ve ertesi gün de koşu idmanıma acıya rağmen devam ettim. (çünkü acının sadece darbeden kaynaklanan geçici bir çürüme acısı olduğunu düşündüm)

5 gün koşu yapmadan geçtikten ve ağrılar dindikten sonra tekrar koşuya başladığımda ağrının tekrardan canlandığını farkettim, kardioyu yarıda kestim ve ertesi gün nerdeyse sekerek gezdim..

bunun üzerinde 2-3 hafta koşuyu bıraktım, hızlı tempoda yürüyüşlere başladım.
    3 hafta sonunda koşu bandında tekrar koştuğumda ve idman süresi 45 dakkayı geçince ağrının hafiften başladığını tekrar hissediyorum ve idmanı kesiyorum.
    Aynı durum beton zeminde koşarken olmuyor.
    (beton zeminde vücut ağırlığı genelde baldıra binerken, koşu bandında esnek zeminden ötürü diz eklem ve bağlarına da ciddi güç biniyor. Bu nedenle etkileri farklı olabilir)

Darbe ile menisküs bölgesindeki kıkırdakları incittiğimi düşünüyorum ve ne yazıkki diz bölgesindeki kıkırdak ve bağ dokunun kendini iyileştirme ihtimali yok, çünkü bu bölge damar ihtiva etmemesi nedeniyle kan ile beslenemiyor.

Özetle, bu bölgeyi 1 ay kadar daha dinlendirip tekrar koşu idmanlarına başlıcam. Eğer ki aynı problem tekrarlanırsa, iyi bir ortopediste gidip tedavi olmayı düşünüyorum.

5. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    bonatschi
    Dizde yırtık olmuş olabilir mi sence ?
    Bu menisküs olayı beni iki defa yakaladı,
    O yüzden hemen dikkat kesliyorum bununla ilgili konulara,
    İki defa atroskobi ameliyatı olmak zorunda kaldım ,
    Bu neden le bacak çalısmalarını çok dikkatli yapmak zorundayım,
    Esneme ve Leg ex da hafif kg ile ,
    İyice ısınmadan agırlıga giremiyorum,
    Gemiş olsun.

Coleman Trebor geçmiş olsun ,
    İp atlama da çok iyi bir cardio egzersizidir,
    boksörlerden bilirsin ,
    Ama ip atlamanın tekniğini bilmek lazım,
    İşin tekniğini bilirsen koşudan bile daha iyi bence,
    Parmak ucları ile atla ,
    Sayı ile değil saat ile atla ,örneğin 4 dakika boyunca atla ,
    30 sn kadar ara,sonra tekrardan 4 dakika bu şekilde 4-5 set ,
    atlamaya birden hızlı bir şekilde başlama ,
    ilk başta yavas yavas sonra orta kademe son 30-45 sn hızlı ,
    kalflar içinse faydası tartışılmaz.

bonatschi ve Coleman Trebor bunu beğendi.
  6. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    bonatschi geçmiş olsun sanada. benim ağrı koşu yüzünden oldu bi yere çarpmadım. o sıcaklıkla hissetmedim zaten 2 gün sonraki cardiyomda ortaya çıktı. pazartesi 4kmde bırakmak zorunda kaldım ağrı yüzünden.bir süre ara vereceğim ve ip atlamayla götürmeye çalışacağım.

burakula01 sabah önce ısındım yürüyerek yanlız yine ağrı oluştu. öyle gıcık bi yerde ki baş parmağımın 4 cm gerisinde ayakkabımı diye düşündümde daha önce bişey olmamıştı ayakkabımda . sonra ip atlamaya geçtim dediğin gibi parmak ucunda ip atlıyorum.Ara sırada değiştirdim mesela tek ayak üstündede zıpladım fazla tekrar olmasada faydalı oldu. setli yapmadım ama dakikalı yaptım.gücüm tükendiğinde 30-40 arasında ip çarptı ama tekrardan başladım hemen. ilk defa bu şekilde cardiyo yaptım bu sabah. ayak ağrısı yüzünden koşuya alternatif gibi ama her zaman koşu tercihim.birde bunu ceşitlendirmek adına birde malum havalarda güzelleşiyor. bisikletin tekerleklerini şişirtip etrata turlayacağım çok güzel yokuşlar var burda çıkılacak.hatta şöyle düşündüm 20-30 dk bisiklet ardından hemen 4-5 set ip atlamayı düşünüyorum.

bonatschi bunu beğendi.
  7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    menisküs yırtığının ağrısı cok fazla olur, yatarken bile ağrı yapar dediler bende öyle bir durum yok..

ağrı yaptığı dönemde merdiven veya basamak çıkamıyordum nerdeyse.. Şu anda nerdeyse 2-3 hafta dinlendirdim.. (sadece hızlı tempo yürüyüş yaptım betonda) basamak çıkma sorunum yok..

dinlenme süresi 1 - 1.5 ayı geçince tekrar hafif koşu idmanlarına başlıcam.. Dizin verdiği tepkiyi paylaşırım.

Sizlere de çok geçmiş olsun.

burakula01 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş