Tekrar başlamadan önce

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Deli333 tarafından 1 Aralık 2004 başlatılmıştır.

1. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar 1.5 aydır vücut toparlansın diye bırakmıştım sporu. Malesef iş yerinden izin alamam sebebiyle bir çok antrenmandan sonra aç kalmıştım ve malesef overtraning oldum. 79 kg den önce 77 kg ye düştüm bir süre 77 de kaldım şimdilerde 72 ye düştüm. Vücut aşırı su kaybediyordu. Şimdi tekrar başlayacam. Bu sefer işten ne olursa olsun izin alıp her zaman yemeği aksatmadan devam etmeyi planlıyorum.

Emin olamadığım bir kaç konu var onun için konuşmak istedim. tavsiyeleriniz varsada iyi olur.

Ben çok yemek seçiyorum, kaliteli proteinler arasında en çok yediğim balık. Antrenman sonrası yeterli karbonhidrat+ balık maksimum kas gelişimi için yeterli olurmu? Yoksa hocamın dediği gibi tavuk göğsü mü?

Vücutta su tutmak için ( kesinlikle çok az yağlı olucak) makarne ve pilav dan başka bildiğiniz yiyecek varmı?

Arı sütü kullanıldığında belirgin etkiler olurmu?

Sütün önemi sizce nedir?

Maksimum kas ve güç için pramit sistemden daha iyisi varmı?

Şu an için birer gün arayla haftada 4 gün gidicem. ilk ay tek kas çalışıp fazla ayrıntıya girmeden kası yorucam. ikinci ay duruma göre 2 şer gün 3 er kas grubu . 2 günde tüm vücudu calıstırmayı düşünüyorum. yani haftada 2 kez calışacam bir kas grubunu.

Siz ne dersiniz.

Bu arada bana 1 ay için kısıtlı makinelerle calısabileceğim adam gibi kanat proframı gerekiyor.

barbell roww , close grip pull down, pull down yeterli olurmu.

2. Guest

Guest Guest

Bende bi ara çalışıyodum. Evet çalışırken yemek sorun oluyo. O yüzden kendi sistemimi geliştirdim. Kapalı plastik kaplarda bol tavuklu ve tulum peynirli patates salatası hazırladım. Sabah evde yiyip çıkıyordum. Saat 10:30 gibi kabın birini açıp masamda kaşıklıyordum. Gelen giden "nabıyon lan?" diyodu ama hiç sallamıyodum. Sonra öğleyin işyerinde çıkan yemeği yiyodum. Ardından 15:30 ikinci kabı da açıp kaşıklıyodum. Herkes tuhaf tuhaf baksa da hiç sallamıyodum.

Protein olarak balık iyidir. Ama bunu süt/yoğurt ve yumurta ile desteklemen şart. Ne kadarçeşitli besin kaynağı kullanırsan, aminoasit havuzuna o kadar katkıda bulunursun.

Vücutta makarna ve pilav direkt olarak su tutmaz. Ama bol tuz alırsan(yine de günde 6-7 gramı geçme) ve de creatine kullanırsan vücut güsel su tutar.

Sütün önemi ile ilgili şu adreste bi yazım var:
    http://asa.clawz.com/cont.php?cat=7&t=9

Piramit sistemi ister yeni başla ister tecrübeli ol. Vazgeçilmez bir araçtır. Ama arada dropset yapmanın da faydası çoktur.

Bi de son olarak ara verdiğin için bütün bi program yapıp önce tüm kaslarını biraz aktive etmeni tavsiye ederim. Fazlada program değiştirme. Aynı programa 2-3 ay devam edersen, kaslarının stabilliğini artırmış olursun.

3. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
  4. Guest

Guest Guest

Deli333;

kardes, su sekilde sana tavsiyelerim olacaktir.

1. Balik idealdir cünkü icinde barindirdigi baska maddelerde vardir(cinko+demir+magnezyum+kalsiyum+vitamin b cesitleri gibi).
    Yalniz sana gerekli olan proteindir. Bunuda protein oranina göre hesabi yapmalisin. Sadece balik yiyerek degil. Mesela;
    5 yumurta akinda ; 30g protein
    100g Tavuk eti ; 20-25g protein
    100g sigir eti ; 22-30g protein
    100g kasar peynir ; 25g protein
    500ml süt(yarim litre) ; 20g protein

2. Soru; (Vücutta su tutmak için ( kesinlikle çok az yağlı olucak) makarne ve pilav dan başka bildiğiniz yiyecek varmı?)
    cevap; Vücutta su tutmayi niye istiyorsun. Vücuda depolanan sular her zaman vücutta su olarak kalmaz. Belli bir zaman asiminda bu sular yaga dönüsür. sana kaslar gereklidir ve sende biliyorsunki bu ancak proteinlerden elde edilir. Su depolayan besinler karbonhidrat agirlikli besinlerdir. mesela pilav+patates+muz+makarna gibi.

3. Soru; (Arı sütü kullanıldığında belirgin etkiler olurmu?)
    cevap; Ari sütü fazla bir belirgin etki yapmaz . daha cok vücuda kazandirdigi etkiler sunlardir; Hastalanmayi geciktirir-vücuttaki mikrobu kirar-beyni calistirir-bübreklerin bozulmasini engeller+kalb ve kan dolasiminda fayda saglar-belli basli vitamin icerir-ömrü uzattigi tesbit edilmistir-kramp gibi durumlari engeller v.s)

4. Soru; (Sütün önemi sizce nedir?)
    cevap; Süt icerdigi maddelerle su an en ideal bir dogal maddedir. Ben balikdan sonra sütün bir numarali besin kaynagi oldugunu düsünüyorum hatta süt bir numara da olma vasfina sahipdir.
    Süt en basta karbinhidrat agirlikli ve protein agirlikli bir maddedir ve her iki besin degeri acisindan da zengindir. Buna benzer baska bir dogal madde gösteremezsiniz. Bunun disinda icinde bulundurdugu kalsiyum maddesi kemiklerin gelismesi ki bu sporda önemlidir. ve magnezyumun ise kas gelisimi ile kramplara ve dayanikliliga karsi fayda sagladigi bilinmektedir. süt cok icildiginde bir cok kiside mide rahatsizligi görülmüstür. ve bunun sonrasi gaz cikarma gibi yan etkilere maruz kalmislardir. bu icinde barindirdigi laktoz sentezinden geliyor. azar azar ve yarim litre icmek kafidir diye düsünüyorum. Bu konuyu uzmanlarla görüstük ve onlarda ayni fikirdeler.

5. Soru; (Maksimum kas ve güç için pramit sistemden daha iyisi varmı?)
    cevap; piramit sistemi su an üst düzey profesyoneller kullanmiyor. Daha cok vücutgelistirmede kullaniyorlar. Isim vermeyecegim ama sana bir alman profesyonel agirlikcinin planini vereyim. kendisi 2 kere avrupa sampiyonu nve 4 kere almanya sampiyonu oldu.
    Ilk olarak 2 isinma hareketiyle baslaniyor ve cok agir kilolar kullanilmiyor ve sadece isinma. isinma olayndan sonra kilolar maximum düzeyde artiriliyor ve 1 -2 kere zorla ve yardimla maximum agirlik kaldirilir ve sonrasinda agirlikdan 10 yada 8kg cekilir ve bu agirlikla 23 set yapilir. ayni kilo ile agirlik kaldirilir. arada cok asiri dinlenme molasi olmamasi lazim. mesela 3 dakika dinlenirsen o zaman basariyi unut. 1,5 dakika dinlenme yeterlidir eger astma degilsen.

6. (antreman programi hakkinda)
    haftada 4 gün iyi bir program olabilir ama kas grublarini haftada bir kez calistirman gereklidir. en etkili sekil budur. Yada 2 kez gelistirirsin ama program hafif olmalidir. Buda istenilen sonucu vermeyebilir. en iyisi agir ama az ve öz misali sekilde olmalidir.

7. kanat calismalari icin makinadami olmasi gerekir? sirf kanat gelistirmek diye aslinda vücutgelistirme bir prensip yoktur ve profesyonel vücutcular hic bu derde girmezler ama en iyi kanat onlarddir. eger ki sirt kaslarini gelistirirsen kanatlarda gelisir ama sirf kanat hareketi diye bildigimiz makinelerde kanat gercekten gelismiyor degil elbette ama sadece bu bagli kalmamak gerekir.

Sayfayı Paylaş