Tavsiyesi olan varmı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Serdarselim88 tarafından 5 Aralık 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Serdarselim88

Serdarselim88 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaşlar antreman sonrası ilk 30 dakika çok önemli protein tüketimi hakkinda bunu biliyorum fakat benim antremandan sonra eve gitmem yoldan dolayi yaklaşık 1 saati buluyor hatta geciyor diyebilirim sizce antremandan sonra böyle shake tarzinda hazirliyabilcegim blendirdan geciripte yapabileceğim bir tarif ne onerirsiniz ? Is yerinde bilendir var hazirlayip mataraya atip antreman sonrasi tuketebicegim protein ihtiyacimi karsiliyabilcek oneriler ?

2. Pısırıkkatil

Pısırıkkatil Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Antrenman sonrasi 30 dk onemli falan degil.onemli olan kaslardaki nitrojen dengesini hep aktif tutmak.
    Bir cok arastirmada antrenman sinrasi protein sentezinin tam 4 saat biyunca arttigi ardindan da protein sentezinin geri kalan 44 saatte artarak gittigini yaziyor.ben bir makalede ant sonrasi protein sentezinin %180 arttigini sonraki 44 saatte ise %300 e ciktigini okumustum sarkoplazmik olan%170 myo olan da%130 artiyordu.sen bence bunlari iyi arastir.bu isler dergilerden ogrenilmez

3. Rivn

Rivn Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Kaslarını ne kadar az yıkıma uğratırsan o kadar iyi 1 saat sonra da içsen bir şey fark etmiyor. 12 saat içerisinde tüketmeye bak.

4. Azad Karagöz

Azad Karagöz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Iğdır
    Y
    Yemeğini bir kabın içine koyup spor salonuna götürmen daha mantıklı değil mi sence de ?

5. Serdarselim88

Serdarselim88 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tamam üstadım niye kızıyorsunki :) bende zaten acemiyim 2 aydır yapıyorum daha o yüzden tecrübeli arkadaşlardan öneri tavsiye bu tarz bilgiler almak istedim :) Sen daha iyi bilirsin tabi ama benim salondaki hocamda kendisi 46 yaşında 27 senedir bu işi yaptığını söylüyor oda antreman sonrası hızlı bi şekilde protein alınmasını söylüyor :) Bende bilemedim yani bu işin dogrusu nedir bu body olayında herkes her konuda cok farklı şeyler söylüyor kafa iyice çorba oldu yani :)
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Aralık 2018 ---
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Aralık 2018 ---
    Antreman sonrası zamanla yarışıyorum kardeşim anca giyin et otobüsü kacirmamak icin koşturuyorum o dedigin zor olur o yüzden pratik shake tarzi bisey sordum otobüste icebilirim diye :)

6. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Antrenman sonrası ilk 1 saat içerisinde protein alımının kas protein sentezini artırdığına dair çalışmalar var. Önceden öneri antrenman sonrası ilk 3 saatte protein içeren bir şeyler tüketmek şeklindeydi ancak değişti.
    Egzersizden hemen sonra 20-25 g iyi kalite protein almak kas protein sentezinin daha iyi yanıt vermesi için önemli. Buna yönelik olarak sporcu 600 ml süt öneren sporcu diyetisyeni var.
    Veya smoothie shake tarzında karışımlar.
    500 ml süt +1 orta boy muz gibi.
    Eğer tüketilebiliyorsa
    400 ml süt
    50 g lor peyniri
    1-2 porsiyon kırmızı meyve ile shake gibi seçenekler de var.

7. Pısırıkkatil

Pısırıkkatil Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Abi antrenman sonrasi 30 dk onemli degil yazanda bir cok arastirma var.abi hangisi dogru

8. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Kırmızı meyveli shake iyiymiş denemek lazım.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Pısırıkkatil

Pısırıkkatil Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Abi sutun sindirimi uzun ama

10. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Sindirimin yavaş olmasının da farklı faydası olabilir. Şuna benzetilebilir belki. Basit/kompleks şekerin de sindirim süreleri/mekanizmaları farklı. Kullanım amacına göre farklı kazanımları var. Belki yavaş sindirim ile vücuda ölçülü bir şekilde protein girişi olacağı için daha verimli kullanılabilir. Sindirim mekanizmasına çok hakim olmadığından tahmin yürütüyorum :)

11. Pısırıkkatil

Pısırıkkatil Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    Bana hoca miden kanlanir dediydi.sindirimi zor ya.vucut bununla ugrasirmis

12. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Bununla ilgili Prof Louise Burke bir kitabında, ilk 45 dakika içerisinde iyi kalite protein alımının kas protein sentezinin maksimum düzeye ulaştığını kaynak göstererek söylüyor. Ancak ekleme yapıyor, kas protein sentezi artsa da bunun vücut kompozisyonunu(yağ, kas su kütlesi) nasıl etkilediği bilinmiyor diye.
    1-2 yıl önce yapılan başka bir çalışma da antrenman sırasında hatta antrenmandan hemen önce alınan proteinin kas protein sentezini uyardığını belirtiyor. Bu şekilde yapılan başka çalışmalarda var. O yüzden öneriler artık değişmeye başladı.
    Antrenmandan 1 saat önce protein içeren küçük bir öğün öneriliyor örneğin.
    2016'da Acıbadem'de katıldığım sporcu beslenmesi diyetisyenliğine yönelik sporcu beslenmesinde güncel yaklaşımları anlatan kursta, antrenman sonrası besin alımının öneminden bahsedilip artık sporcu duşa dahi girmeden besin almasını istiyoruz demişti bir sporcu diyetisyeni. Bu alandaki güncel çalışmaları şuanda takip etmiyorum. Ancak 1-2 yıl önceki öneriler ve kaynaklar bu şekildeydi.
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Aralık 2018 ---
    Evet denenebilir hocam. Çilek ile denemiştim ben, lezzeti ve içimi hoş olmuştu.
    Anita Bean adında bir sporcu diyetisyeni 350 ml süt+150 g yoğurt+kırmızı meyve şeklinde de yapılabileceğini söylese de kıvamı koyu olabilir. Benim bahsettiğim tarifte doğrudan peynir altı suyundan üretilen(whey) içerikli bir lor peyniri, st ve kırmızı meyveler ile güzel bir içecek yapılabilir. En azından wheyden yapılacak düşük yağlı/yağsız lor daha iyi tüketilebilecek bir hale gelmiş olur diye düşünüyorum. Protein suplemanı almayacak olanlar için iyi bir alternatif olabilir :)

Son düzenleme: 6 Aralık 2018
  13. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Peyniri evde yapıyorum süzülen sudan da lor :) yağ oranını bilemiyorum tabi ama marketten alacağımdan çok daha iyi olduğuna eminim :) yarın bir denerim

14. Pısırıkkatil

Pısırıkkatil Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    28
    ben mesela şunu biliyorum diyelim tavuk yedin 3 saatte sinidiriliyorsa örneğin,zaten bu tavuk idman sonrası kanda olduğu için antrenman sonrası 1 adet muz,patates tüketmek daha faydalı zaten kanda amino asit var sonuçta.hatta bazı makalelerde sabah kahvaltıda alınan proteinin bile antrenman sonrası yıkımı engellemek için kullanıldığı yazıyor.bir de bir yerde okumuştum yağlı kırmızı etin tamamen sindirimi(mide sindiriminden söz etmiyorum burada) 3 gün sürdüğünü okumuştum.
    benim size bir sorum var aç karnına hit kardio mu yoksa düşük tempo uzun süre kardio mu daha iyi?

15. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    @respect2us.23 şimdi tarifi muzla (400ml süt, 50gr lor, 1 muz) denedim malum bu mevsimde kırmızı meyve zor(narla uğraşmaya da üşendim açıkçası ) içimi falan çok keyifli oldu. Tarif için tekrardan teşekkürler.

respect2us.23 bunu beğendi.
  16. Noname03

Noname03 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Antrenmandan önceki ögünde tüketilen karbonhidrat +proteinin sindirimi uzun sürecegi için mesela kepekli makarna-tavuk gögsü olsun menü idmandan 1 saat önce tükettik diyelim 1 saat antrenman desen aradan 2.5-3 saat geçmiş oluyor antrenmandan sonraki ögünde karbonhidrat +protein tüketimi şart mıdır nasıl bir denge kurmalıyız

17. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Muz da güzel seçenek :)Beğenmene sevindim, rica ederim :)

Sayfayı Paylaş