Tatlandırıcı kullanıyormusunuz ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve semihberk tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Tatlandırıcı kullanıyor musunuz ?

1. Kullanıyorum.

oy sayısı 24
    40,0%
  2. Kullanmıyorum.

oy sayısı 36
    60,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    protein tozu gibi ürünlerede katmasalar belki ben bile kullanırım ama tatlandırıcı olması beni daha çok soğutuyor.

bady ekrem bunu beğendi.
  2. Matizola

Matizola Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Şekersiz çay, kahve çok daha güzel inanın. Sadece bir süre alışmak zor oluyor fakat sonra gerçekten şekerli hali mide bulandırmaya başlıyor.

bady ekrem bunu beğendi.
  3. fullcontrol

fullcontrol Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    türkiye crimea bulgaria hungaria
  4. bady ekrem

bady ekrem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba sizin ikna yönteminiz nedir ? Ben biraz sert çıktığım için benden gizli gizli içenler var aspartamı ve şekeri ! :D Belki size de aynısını yapıyorlardır !

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:39 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:35 ----------

Bakın bakalım Dr Karatay Neler diyor : https://www.youtube.com/watch?v=9i81weacZqQ . Bu doktor gerçekten çok bilgili fakat Karatay Diyeti denmesine karşıyım . Karatay Mutfağı dense daha iyi olur !

5. truva06

truva06 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    2 yıldır Splenda kullanıyorum memnunum. Kanser Vakfı onaylı en güvenilir tatlandırıcıdır. Tavsiye ederim. Bence hayatına tat katmak isteyen Body Building yapan herkesin kullanması gerekir. Flex Lewis dahil pek çok Vücutçu kullanıyor.

Splendanın Tadı şekerle birebir aynıdır. bir çay kaşığı şekerde 16 kalori varsa bir çay kaşığı splendada sadece 2 kalori vardır. İçindeki 2 kalori Maltodextrin isimli maddeden gelmektedir.

100 gram splenda 1 kg toz şekere eşdeğer tatlılık sağlar.

6. KEEPfit33

KEEPfit33 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    E591 kod adıyla yüzlerce, binlerce yiyecekte, içecekte tatlandırıcı olarak kullanılan bir madde. Şekerin 200-300 misli ucuz. Çok ucuz olduğu için de her şeyde kullanılıyor. Ama fare deneylerinde aspartamın kanserojen etkisi olduğu gösterildi. Kan kanseri yaptığı yönünde İtalya’da yapılmış çalışmalar var. Yine aspartamla beslenen balıkların yüzme fonksiyonlarının bozulduğu gösterildi.

Aspartam türü tatlandırıcıların alzheimer hastalığıyla alakalı olduğuna dair birçok araştırma, makale mevcut. Burada felsefe tarafından bakacak olursak bu riski göze alacağıma ne şeker ne de tatlandırıcı kullanmamayı tercih ediyorum.

Bir hikaye anlatayım sizlere; ateist bir adam ile müslüman başlamışlar sohbet etmeye, müslüman ateiste bizi diğer yaşamda bekleyecek iyilikler ve kötülükleri başlamış anlatmaya tüm ayrıntılarıyla..en sonunda ateist adam müslüman olmaya karar vermiş ama Allah'a inandığından değil, düşünmüş...ortalama 70-80 yıl yaşasam günde 5 vakit namaz kılsam, bir ay oruç tutsam, imkanım olduğunda hacca gitsem, sevaplar işlesem yeter...ahirette sonsuz ebedi yaşamda cennete ulaşsam.. hangisini seçmek daha mantıklı? ateist olmak mı? yoksa 70-80 yıl inanarak yaşayıp diğer tarafta ebedi huzur mu? tabiki istatistik olarak bu riske girmek istememiş...hikaye bitti fakat yine de inanmayan birinin yaptığı ibadet de ne kadar kabuldür...

Bu şeker ve tatlandırıcı hikayesi de aynı, şeker ve tatlandırıcı tüketmiyorum dersin fakat aldığın tüm şarküteri ürünlerinde vardır, konserve ürünler, içecekler, hatta sularda bile...

Sayfayı Paylaş