Tatil performansı etkilermi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Striker tarafından 10 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Striker

Striker Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    arkdaşlar salı gnü tatile gidiyorum 17 yaşımda bench press te 90 basan biri olarak performansım beni olumlu etkiliyor 5 gün tatile gidicem bu 5 gün tatil performansımı etkilermi hocama söyledim bu senin için çok iyi vucudun 5 gun dinlenir dedi tabi 3 .5 aydır hiç aksatmadan yapıyorum haftada 3gün 3 te futbol idmanlarım oluyor zaten yani tatilden gelince bastığım kiloları basamasmıyım tatilde karavan da kalıcam yapabilceğim şeler varmı yüzmekten başka???yoksa hocamın dediği doğrumu vucudum tatilde kendini toparlarmı ? saygılarımlabench_O

2. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Hocanı bilmemde tatil demek devrilip yatmak değil, bence aktivite değişikliğidir. Aktivite azalsa ible tükenmemeli. Hayat daima bir devinimdir arkadaşım. Tatil diye -sözüm meclisten dışarı- malak gibi serilip yatmak isteyenlere saygım sonsuz ama sporcuya göre değil.

Bence idmanı terketmenin sana olumlu bir faydası olmaz, hocan neye dayanarak dinlenirsin demiş. Onun ki mantık yürütme. Vücut makinası hele 17 yaşında dinlenmek zorunda değil. Bence.

Kemankeş Mustafa diye tarihi bir antrenör-sporcu abimizde bu konuda "sen idmanı bir gün bırakırsan o seni 10 gün bırakır" gibi özlü közlü ciğer yakan bir söz sarfeylemiştir.

İyisi mi sen hocana uyup dinlen, eğer performans kaybı yaşarsan Kemakeş abiye, yaşamazsan hocana itimat et. Bu arada yaşasan da zaten bi kaç günde atarsın o kötü etkiyi çünkü 5 günde pek bişey değişmez bünyede.

3. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    gaddarkemal forumu biraz oku,kaslarinda dinlenmeye 2-3 ayda bir ara vermeye ihtiyaci var.

4. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Hocam zaten body için dinlenme olmazsa olmaz. 1-2 gün olur. Futbol için kesin birşey diyemem zaten spesifike kaçıyor. Ama ben genel 3 günden fazla sebepsiz dinlenmelere karşıyım. Ha benim kendimin 3 günden fazla çalışmadığım günler oluyor, ama ben kendimi profesyonel sporcu olarak görmüyorum, yani ekmeğini bu işten yiyen biri olarak.

Bi de şu var; Kemankeş Mustafa okçu antrenörüydü, şimdi okçulukta yüksek kuvvet ve efor isteyen bir spormuş özellikle eskiden bedeni daha zorlayıcıymış. Ama bugün bir futbolcunun bir vücutçunun antrenmanından daha farklı bir antrenman. Belki de onun prensibini okçuluk ve bir kaç spor dalına daha uygulayabiliriz ama başka spor dallarına uymaz. Çalışan parçalar, çalışma şekilleri farklı, dinlenmeyi kaldırmaz ve dinlenmemekten zarar gelmez o idmanlarda belki.

5. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    VG de ben 3 ayda 1 hafta dinleniyorum vücudu bazen şaşırtmak gerekir.
    Devamlı aynı tempoda olmaz.
    Profesyonelce yapan ilerlemiş vg cilerde bu ara 15 gün hatta 1 aya kadar çıkabilir.

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
  7. cem_7

cem_7 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    aynen katılıyorum bizim hocamızda böyle söylemişti. 8 ay 10 ay çalışan biri 2 hafta fln ara vermeli vucudu şaşırtmalı çünkü artık egzersiz vucut işin bir rutine dönüşüyor ve vucudun tepkisi azalıyor. ara verdiğinizde hem güç depoluyorsunuz hem de döndüğünüzde vucut mühtiş tepki veriyor.

8. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bu başlığı, bu yukarıdaki mesajı bulana kadar çok uğraştım. Sonunda buldum, çok şükür.

Bu başlığın bu mesajlarla kalmasını istemiyorum. Bu davranış, bu kelime seçimleri, bu espri kaygısıyla yapılan saçmalıklar..... Okuyorum da kendimden utanıyorum. Başka mesajlarımda var, eski mesajlarım. Bu mesajdan da beterdir belki onlar. Bulursam düzeltirim, ama bu mesajım aklımda kalmıştı.

Ne demişim ? Dinlenme gerekmezmiş insanoğluna ? Bak sen ! Neymiş ? Hayat bir devinimmiş arkadaşım... Lafa bak, kendimden tiksindim !

O mesajı yazarken hem bilgisizdim, hem de düşüncesiz bunu öğrendim, başkalarına da bildirmek zorundayım. O mesajımın zerre kadar bir etkisi olacaksa bunu yok etmek zorundayım.

O gün bunlara inanıyordum. Niçin ? Çünkü ben hep böyle düşündüm, yanlışta olsa bunu bildim. Kendimi çok hırpaladım, hırpalanmadığımı düşündüm. Haydi ben yanlışa dayanabildim, vücudum dayandı. Ömür boyu dayanacak mı ? Hayır ! Hem ben dayanabildimse her insan dayanabilir miydi ?

Hayat bir devinimmiş arkadaşım.... Vücut 17 yaşında dinlenmeye gerek duymayan bir makinaymış.....Breh breh breh...

Hayat bir devinimdir ama bu biçimde mi ifade edilir ? Hem yersiz hem insanlara üstten bakan bir davranışla mı ? Gülüyorum şimdi bu laflarıma. Ama yanlış olduğunun bilinmesini istiyorum.

Hele Kemankeş Mustafa'ya "abi" demeler falan.... Ben bu değilim. Hayır, Kemankeş Mustafa için arkadaşlarımla konuşurken "o abimiz böyle söylemiş" diyebilirim ama bir yazımda bunu yapar mıydım ? Yapmışım işte.

Beşer şaşar.

Bugün dinlenmenin önemini tam olarak biliyorum muyum ? Sanmam, ama dünkünden daha iyi bildiğim kesin.

Eskiden bilmediğimin bilinmesini istedim. Buna benzeyen başka mesajlarımda var, bulursam onları da düzelteceğim. Bir insanın benim yüzümden gün gibi bir gerçeği görmemesi.... olasılığı bile korkunç.

Son düzenleme: 29 Aralık 2008

Sayfayı Paylaş