Takıntı ve kilo alamama üzerine

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Asafated tarafından 25 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Asafated

Asafated Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle Merhabalar.

Hayatımın her döneminde birçok branş da lisanlı olarak uğraşmış ve son 2 senedir de vücut geliştirme olaylarına dahil olmuş biri olarak beslenme ile ilgili bir şeyler sorma ihtiyacı duyuyorum. Ayrıca yazacaklarım kilo alamıyorum diyen herkes içinde güzel bir bilgilendirme olur diye düşünüyorum. Ektomorf bir vücuda sahip olduğumu ve supplement kullanmıyor oluşumun altını çizerim. Bir amacım vardı, bu işe başlarken 1.91 78 kiloydum ve yağ oranım %8-9 lardaydı. Kilo alması gerçekten inanılmaz güç geliyordu. İnanılmaz bir disiplin ile çalıştım. Boyuma göre fazla atletik bir vücuda sahibim ve bunun bozulmasını istemiyorum. Amacım alacağım kiloyu kas olarak alabilmek ve stabil bir kilo da spor hayatıma devam edebilmekti. Öncelikle ben kilo alamıyorum diyen adam yemiyordur açık ve net söylüyorum. Çok samimi söylüyorum bu işi takıntı haline getirin ve asla memnun olmayın yaptıklarınızdan daha iyisini yapmaya çalışın durmaksızın. Yoğun olduğum günlerde sırf günlük almam gereken protein miktarını karşılayabilmek için sabahın 6'sına alarm kurup omlet yaptığımı bilirim. Her gün 5-6 öğün yemek yiyorum ve ara öğünler buna dahil değil. Neredeyse 2-3 saatte bir diyebiliriz. Bazı öğün aralarını daha uzun tutabiliyorum. ( yumurta gibi sindirimi 3-4 saati buluyor ) Direk olarak tamamen sebze içeren öğünüm olmadığı için hemen hemen her protein ağırlıklı öğünüme sebze eklemeye çalışıyorum. Karbonhidrat alımını sabah yüksek tutup akşama doğru azaltıyorum. Bunların dışında şimdi yazacağım listede karbonhidrat için alternatif olarak başka pilav türlerini ve patatesi de ekleyebilirsiniz.

Kalkış ( Saat 7-8 )
    5-6 adet yumurta / 100-150 gr yulaf ezmesi (omletin içine atıyoruz) / bir bardak üzüm suyu ( insülin i artırmak amacıyla )

Antrenamna Öncesi ( Saat 10-11 )
    Tavuk 150 gr. / Kepekli Pilavlık Bulgur 100-150 gr. / Yanına da çok olmamakla beraber sebze dahil ederim ki bu genelde roka olur.

Antrenmandan Hemen Sonra
    1 adet muz ( insülin için )

Antrenman Sonrası ( Saat 14-15 )
    Tavuk 150 gr / Kepekli Pilavlık Bulgur 100-125 gr. / Bir adet kırmızı biber / Yemek sonrası maden suyu

Sonraki Öğün ( Saat 17 - 18 )
    Dana eti 100-150 gr / Kepekli Pilavlık Bulgur ya da Haşlanmış Patates 100 gr. / Bir kase yoğurt ( Fiyatlardan ötürü bu öğünde de çoğu zaman tavuk yiyorum. )

Ara Öğün ( Saat 19 - 20 )
    Bu öğünde canımın çok istediği biraz da farklı bir şeyler yiyebilmek amacıyla nesfit'in ballı ve bademli mısır gevreğini yiyorum.

Akşam ( Saat 21 - 22 )
    Ton balığı / Kepekli Pilavlık Bulgur 50gr.

Yatmadan Önce ( Saat 23-24 )
    Yağsız yoğurt 100 gr.

İşte tam da burada soru sorma ihtiyacı duyuyorum. Belki de fazlasıyla yanlış yaptığım bir beslenme programıdır. Belki de alternatif besinler hakkında bilgilendirilmeye ihtiyacım vardır. Ancak şunu söyleyebilirim ki şu an 85-86 kilo civarında seyrediyorum hemen hemen 10 kiloluk bir artış ve büyük bir bölümü kas diyebiliriz. Bir ektomorf olarak gerçekten başarılası güç bir iş gibi görüyorum. Çoğu öğünde içecek gözükmüyor genelde bol su tüketen bi insanım ve yemeğin yanında da tercihimi bu yönde yapıyorum. İşin parasal boyutuna bakar isek; tavuklar için indirimi bekliyorum ve 2-3 haftayı kapsayacak bir tavuk alış verişi yapıyorum. Kırmızı et konusuna gelecek olursa çok pahalı geldiği için çoğu zaman o öğünde de tavuk yiyorum. Yazı fazla uzun oldu sanırım işin özeti yanlışlarımı ya da eksiklerimi düzeltebilme konusunda yardımcı olabilmenize ihtiyaç duyuyorum birazda. Şunu da belirteyim bazı öğünleri kaplara koyar yanımda taşırım. Bir çoğunuz gibi bende okuyan bir insanım ve haliyle eve geçip yemek yiyebilecek vakti bulamıyorum çoğu zaman. Teşekkürler şimdiden.

Sayfayı Paylaş