supplement kombinasyon yardımı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve cenksoydan tarafından 18 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
 1. cenksoydan
  Offline

  cenksoydan Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  13
  Arkadaşlar 1 yıldır düzenli b.b yapıyorum. daha öncede 6 ay devam edip bırakmıştım. Beslenme alışkanlığım çok iyi olmadığı için bi gelişme kaydedemediğim gibi yanlış yönlendirme sonucu gerileme yaşadım. Daha önce amino ve mega mass 4000 haricinde bişey kullanmadım. Şimdi ise hocanın tavsiyesiyle şunları aldım:

  * Optimum Amino 2222
  * optimum 100% whey gold
  * Universal gain fast 3100
  *Ultimate Nutrition Arginine Lysine 99 tablet
  * Weider BCAA 130 TABLET
  * Weider L-Glutamine
  * Bsn Cellmass (creatin değilmiş demesine göre sürekli kullanabilirmişim)

  Bunların zamanlamasınıda şöyle verdi:

  * aç karnına yarım ölçek whey, 1 ölçek cellmass
  * öğlen 1 kupa gainer
  * gün içinde 1 ölçek whey
  * idmandan 2 saat önce 1,5 ölçek gainer
  * idmana yarım saat kala 1 tablet Argine ve BCAA
  * B.b öncesi 4 tablet amino
  * B.b sonra 1,5 kupa gainer
  * 4 tablet amino
  * 1 ölçek cellmass
  * B.b den 1 saat sonra 1 ölçek whey
  * yatmadan önce 1er tablet ve kaşık arginine,BCAA, glutamine

  Sizce bir terslik yada abartı mevcutmu...Sen okadar çalışmana ne kilo almışsın nede gelişmişsin dedi. Hakkaten de öyle...
  75 kilo 1.80 boy yaş 25
   
 2. SPIKE
  Offline

  SPIKE Yeni Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  34
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  Eğer bunların hepsini hoca sana sattıysa şu an senden kazandığı parayla güney sahillerinde rus güzellerine laf atmakla meşguldur diye duşunuyorum. :)

  Ayda 2 kutu supplementin sana gerek zihinsel gerekse nitrojen dengesi anlamında katkısı çok olacaktır. Ancak adı üzerinde supplement = "destek". Gerçek yemekler dururken bunlara yuklenmek iç organ sağlığına ters etkiler yapabileceği gibi ay sonundan önce cepte buyuk delikler açacağı bariz.
   
 3. cenksoydan
  Offline

  cenksoydan Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  13
  Cok şükür... Varda harcıyoruz, hep bana hep bana olmaz başkalarıda nasiplensin değil mi.. Sana da güneyde bi kıyak yapiyim istersen.
   
 4. SPIKE
  Offline

  SPIKE Yeni Üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  34
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  0
  fena olmaz aslında madem imkan var thums:
   
 5. firebird
  Offline

  firebird Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  369
  Beğenileri:
  154
  Ödül Puanları:
  0
  amino bcaa glutamin arginine kombosunu ömrümde ilk defa gördüm :) , üstadım bu kombinasyon tam bir deli saçması olmuş çünki whey ile gainer kullanıp üstüne glutamin creatin kullanırsan vücut ne yapacağını şaşırır , insanın bi bulk dönemi bide definasyon dönemi vardır , senin kombinasyon deterjan reklamı gibi olmuş çamaşır suyu etkili süper leke çıkarıcı :D , spike doğru söylemiş valla hoca güzel satış yapmış bereket versin
   
 6. cenksoydan
  Offline

  cenksoydan Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  13
  Nasıl bir benzetme anlamadım deterjan reklamıyla.. Ama seninki Abesle iştigal etmek ten başka bişey değil. Yanlışsa neden yanlış olduğunu biliyorsan söylersin. Gainer hariç bu ürünlerin kombinasyonuna yakın bir yazı buldum. Link vermek yasak olabilir diye yazıyı veriyorum, ayrıca merak eden arkadaşlar sadece gain fast ve cellmassı hocadan aldım diğerleri **********dan yani şu an iki kişi güneyde merak eden arkadaşlar:

  Supplementlar her ne kadar tek başlarına kullanımda etkili gibi gözükselerde bir diğer önemli nokta da hangi ürünlerin ne kadar ve nasıl kombine edilip kullanılacağı hususudur.
  Aşağıda verilen 16 adımlık program hangi supplemant'ın ne zaman ve ne sebeple alınacağına yoğunlaşarak, Amerika'da bir çok profesyonel sporcu tarafından güvenle kullanılmaktadır. Aynı zamanda Uluslararası Vücut Geliştirme Federasyonu IFBB tarafından da etkinliği ve güvenilirliği kabul edilip resmi yayın organında yayımlanmıştır.

  ADIM 1

  Ne zaman : Uyandıktan hemen sonra
  Ne : 20-25 gr Whey Protein
  Neden : Whey protein izolesini uyanır uyanmaz almamızın nedeni; tüm gece boyunca (takriben 7-8 saatlik veya daha fazla) uyku esnasında tamamen aç kalan metabolizmanın amino asit ihtiyacını en hızlı biçimde karşılamak ve katabol etki prosesine en hızlı biçimde son vermektir.

  Uyku esnasındaki metabolizma uyku başlangıcının ilk üç saatinden sonra katabol etki alanına girerek onarım ve gelişim için ihtiyacı olan amino asitleri kendi bünyesinden karşılamaya başlar. Sabah sisteme ilk olarak verilecek 20-25 gr Whey Protein azalan bu rezervlerin yerini konması ve emilim-etki hızı bakımından tercih edilmelir.

  ADIM 2

  Ne zaman : Whey Protein alımından 25-30 dakika sonra
  Ne : 3-5 gram Arginine-5 gr Glutamine-3-5 gr BCAA
  Neden : Arginine gerek idman esnasında ihtiyaç duyulan pompa etkisinin ortaya çıkarılmasıda(nitric oxide) gerekse uyku esnasında büyüme hormonu(GH) oranının yükseltilmesinde ve en önemlisi erkeklerde sperm ve ereksiyon kalitesinin sürdürülmesinde son derece önemlidir.

  Glutamine ise idman sonrası toparlanmaya olan katkısı, sindirim sistemine olan hazım desteği ayrıca dönemsel dalgalanmalar şeklinde kullanıldığında Arginine benzeri GH oranına olan yükseltme efektivasyonu açısından alınmaktadır.

  BCAA olarak tabir edilen Valine, Leucine ve İsoleucine 1980 'lerin ortalarından beri ölçü koruyucu etkisi kanıtlanıp kullanım oranı sporcular tarafında yüksek olan amino asit kombinasyonlarıdır. Ayrıca BCAA 'ların bağışıklık sistemine olan güçlendirici bazı etkileri de yapılan bazı araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

  Arginine, Glutamine ve BCAA 'ların kombine olarak alınması maksimum emilim ve etki bakımından en optimal neticeleri ortaya çıkaraktır.

  ADIM 3

  Ne zaman : Kahvaltı esnasında
  Ne : Multivitamin-Mineral kombinasyonu-500-1000 mg C vitamini-200-400 IU vitamin E-1000,1200 mg Kalsiyum-2-3 gr Balık Yağı-Yeşil çay.
  Neden : Sabah kahvaltısı vücut geliştirme sporunda diğer sporlara oranla daha önemlidir. Argine-Glutamine-BCAA kombinasyonundan 25-30 dakika sonra kahvaltıya başlanmalıdır.

  Vücut geliştirme sporcusunun kahvaltısı yüksek oranda yağsız protein ve düşük glisemikli kompleks karbonhidratlar içermelidir. Geleneksel Türk kahvaltısı tat bakımından her ne kadar güzel olsa da, yüksek oranda yağ ve şeker içermesi bakımından amaca uygun gözükmemektedir.
  Protein kaynağı olarak yumurta beyazı veya yağsız ton balığı kullanılabilir. Şayet evde kahvaltı imkanı yoksa yumurtalar sert olarak kaynatılabilir. Kutu ton balığı ise daha
  kullanışlı ve pratik olacaktır. Fakat fiyat açısından dezavantaj teşkil eder.

  Vitamin ve mineralleri kahvaltıda almamızın ana amacı, ilk ana öğünde tüm ihtiyacı en yüksek şekilde karşılama stratejisidir. Kahvaltı vücut trafından en iyi değerlendirilen
  öğündür. Elit vücutçular genellikle 12-15 tabletlik poşet vitamin-mineral kombinasyonlarını tercit etmekteler. Bunlar ayı zamanda performans arttırıcı bazı bitkisel kombinasyonları da içermektedirler. Vitamin ve mineralleri poşet kombinasyon şeklinde almak ayrı ayrı almaya oranla ekonomik açıdan daha avantajlıdır.

  Dozajlamaya gelince ; her ülkenin sağlık bakanlıkları günlük beslenme değerlerini açıklayan tablolar hazırlayıp yayınlamaktalardır. Günlük C vitamini ihtiyacı için alacağınız takviyenin üzerindeki değerin almanız gerek normal günlük değerin en az % 80'ini karşılaması gerekmektedir. Aynı oranlama D-E-B complex, çinko, bakır ve magnezyum için de aynen geçerli.

  Bilindiği üzere C vitamini en önemli antioksidantlardan birisi. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasında ana etken. Kahvaltı da yeşil çay ile kombinasyou etkinliğini arttıracaktır.
  E vitamini ise alyuvar sağlığı ve idman esnasında kaslardaki oksijen kullanımı açısından önemli. Ayrıca; saç ve deri sağlığında koruyucu rol oynamakta. Bazı profesyonel sporcuların kimyasal destek(!) kullandıkları dönemlerde saç dökülmesi problemiyle karşılaştıkları bir gerçektir.
  E vitamini takviyesi özellikle bu dönemde önem kazanır.

  Kalsiyum ve magnezyum tabletlerinin kullanım amacı ise idman esnasına yöneliktir. Özellikle sıcak yaz aylarında ağır idman yapan sporcuların kramp tehlikesine karşı korunmasında magnezyum-kalsiyum kombinasyonu daha çok önem kazanır.

  ADIM 4

  Ne zaman : Kahvaltıdan bir saat sonra.
  Ne : Acetyl L-Carnitine
  Neden : Acetyl L-Carnitine normal L-Carnitine'in ikici nesil, gelişmiş ve daha etkili versiyonudur. Fiyat bakımından biraz yukarıda olsa da etkinlik indeksi olarak değerlendirildiğinde normal L-Carnitine 'e oranla çok daha tatminkardır.

  Egzersiz esnasında yağ asitlerinin yoğun olarak kullanımını sağladığı herkesce bilinmekle birlikte kilo verme dönemlerinde kalbin ve genel metabolizmanın güçlü kalmasını,aynı zamanda düşen hormon değerlerinin dengelenmesine de yardımcı olmaktadır.

  Profesyonel sporcuların en tanınmış beslenme ekspertlerinden Chad Nicholls ( ki kendisi aynı zamanda Ronnie Coleman'ın da diyetisyenidir ) çalıştırdığı öğrencilerine günde 3-4 grama kadar A-L-Carnitine önerdiğini ve etkinliğini makalelerinde belirtiyor.

  ADIM 5

  Ne zaman : Öğle yemeğine 1 saat kala
  Ne : 20-30 gr Casein veya egg protein powder
  Neden : Casein (süt) ve egg (yumurta) protein tozlarının molekül ağırlıkları daha yüksek olduğundan Whey proteine oranla daha yavaş kana karışım özelliğine sahiptirler.
  Bu yüzden metabolizmada Whey 'e oranla daha uzun süre kalırlar. Bu yüzden anabolik prosenin devamlı yüksek tutulmasında ve ara öğünlerde tercih edilmeleri mantıklıdır.

  ADIM 6

  Ne zaman : Öğle yemeğinde
  Ne : 200-300 gr herhangi bir et türevi, 100-150 gr komplex karbonhidrat, 100-150 gr taze sebze,1-2 parça mevsim meyvası.
  Neden : Doğduğu andan itibaren üç öğün üzerine adapte olan metabolizma öğlen saatlerinde doğal besin kaynaklarına ihtiyaç duyacaktır. Kırmızı et öğle yemeğinde tercih edilebilir. Akşam kesinlikle yenilmemelidir. Hem yağ oranı yüksektir hem de sindirim sistemini çok zorlar. Bunun yanında amino asit profili müthiştir, Folik asit ve B vitamini deposudur. Bu yüzden öğlen yemeğinde yenilmesi daha uygun olacaktır.
  Karbonhidrat olarak pirinç veya siyah makarna kullanılabilir. Şayet bu ikisini bulma imkanı yoksa kepekli ekmek tercih edilebilir. Sebze ve meyvalar mutlaka taze olmalı ve günümüz tarım ilaçlarının gücü göz önüne alındığında çok iyi yıkanmalıdırlar.

  ADIM 7

  Ne zaman : Öğleden sonra
  Ne : 1-1,5 Acetyl L-Carnitine, yeniden.
  Neden : Sabah alınan dozaj ile bu alımın ana farkı şudur: İdman saatine yakın bir dönemde damarları temizleyerek alınacak diğer takviyelerin kaslara daha sağlılklı transportasyonuna olanak sağlamak.

  ADIM 8

  Ne zaman : İdmana 1-2 saat kala
  Ne : 200-400 mg Kafein
  Neden : Kafein bir vücutçunun bulup kullanabileceği en ucuz ve en etkili uyarıcı ve performans arttırıcı maddelerden birisi. Gerçi yeni açılan bazı yerlerde bardağı 10 Ytl'ye kadar çıkıyor ama bu tür yerlerden uzak durmak sağlığa daha faydalı:)
  İdmana 1-2 saat alacağınız 200-400 mg kafein 5-6 saat boyunca sistemde aktif olarak kalacaktır. Bu idman esnasındaki konsantrasyon ve dayanıklılığı olumlu etkiler.

  Fakat daha yüksek dozların kalp ritim bozukluğuna kadar varan ( taşikardi ) problemler ortaya çıkaracağını belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca bazı sporcuların uykusuz ve yorgun oldukları zamanlarda kafein ve diğer uyarıcı destek maddeleriyle idman yaptıklarını duymaktayız. Bu zaten yorgun olan sistemin üzerine gitmektir ve kalp krizine varan sonuçlar ortaya çıkabilir. Sporcu yorgunsa yapması gereken tek şey 7-8 hatta bazı durumlarda 9 saat uyumaktır. Bunun alternatifi olamaz.

  ADIM 9

  Ne zaman : İdmandan 45 dakika veya 1 saat önce
  Ne : 600-800 mg arası Tribulus Terrestris
  Neden : Tribulus 1990 'ların başından beri testosteron uyarıcısı olarak yaygın kabul ve kullanım görmekte.

  Doğu bloğu yıkılmadan önce Bulgar halter takımının idmanlarında önce Tribulus aldıkları geçtiğimiz yıllarda yabancı dergilerde yayımlandı. LH etkisiyle ( luteinizing hormonu )
  testosteron üretimini tahrik eder ve bu daha sert ve agresif idman gerçekleştirme olanağı yaratır.

  Tek ve en önemli nokta Tribulus 'un çok uzun süre ve yüksek doz kullanmamaya dikkat etmektir. Ünlü markaların bazıları Tribulus 'u Arginine ve Tongat Ali (longjack ext.) ile kombine eden bazı ürünler piyasaya sürmektedir. Amaç daha fazla testosteron 'dur. Her ne şekilde olursa olsun bu tür ürünleri 3 hafta kullanıp 2 hafta ara verilmelidir.

  Bazı makalelerde etkinliği tartışılsa da Amerika 'da son yılların en çok satan testosteron booster ürünü olması, sporcular tarfından etkinliği ve güvenilirliğinin kanıtlandığına dair en şüphe götürmez gerçektir!

  ADIM 10

  Ne : İdmandan 30 dakika önce
  Ne : 2-3 gr Arginine, 5 gr Glutamine, 3-5 gr BCAA
  Neden : Daha önce belirtiğimiz gibi Arginine, nitrit oxide mekanizmasının ve diğer hormonal sisteme bağlı döngülerin sağlıklı işlemesi için vazgeçilmezdir. Burda Arginine 'i idmandan önce alışımız tamamen "pompa etkisi" inden yararlanmak üzerine kuruludur.

  Glutamine 'i ise burada alış amacımız amino asit havuzlarının tam dolumundan emin olmak ve yapılacak sert idmana yine amino asit seviyelerini yüksek tutarak emin olmaktır.

  BCAA 'lar ise idman esnasındaki en aktif aminolardır ve egzersiz esnasında kas yıkımını önemli ölçüde engelleyeceklerdir. Tüm bunlar ön hazırlıktır.

  ADIM 11

  Ne zaman : İdmandan hemen önce
  Ne : 20-30 gr Whey Protein-30-40 gr Karbonhidrat-3-5 gr Creatine-500 mg Alpha Lipoic Acid-ALA.
  Neden : Daha önce de belirttiğimiz gibi Whey protein emilim ve kullanım hızı açısından protein kaynakları açısından en etkili olanıdır. Esansiyal Amino Asitlerin kas gelişmi prosesinde birincil derecede sorumlu olduklarını yeniden hatırlarsak bunların olabildiğince hızlı şekilde adelelere transferazının ne denli önem kazandığı ortaya çıkacaktır.
  Whey Esansiyel amino asitler bakımından rakipsizdir. Bu avantajıyla idman öncesi beslenmemizde köşe taşımızı oluşturuyor.

  Diğer yönden antrenman esnasında gerekli olacak enerji kaynakları sadece protein bazlı olmamalı, çabuk emilimli karbonhidratlarla hazırlanacak içeceğin likidasyonunda mutlaka yer almalıdır. Bu noktada supplemant imkanınız varsa kullanabilirsiniz. Şayet yoksa Whey pretein 'i sütle değil,herhangi bir meyva suyuyla karıştırmakta etkili olacaktır.

  İdman öncesi alınacak üçüncü ve belki de en önemli performans maddemiz ise şüphesiz Creatine 'dir. Creatine ATP sentezini hızlandırarak hücre bazında enerji rezervlerinin daha çabuk toparlanmasına, böylece daha sert ve uzun idman ortamına olanak sağlıyor.

  Alpha Lipoic Acid-ALA ise güçlü antioksidant etkisiyle idman sonrası oluşan serbest radikalleri uzaklaştırır. Daha da önemlisi ise hücrelere creatine ve glucose girişini arttırmasıdır.

  İdman öncesi beslenme sporcunun form ve performans durumuna göre değişkenlik göstermelidir. OFF sezon tabir edilen ölçü ve kuvvet kazanma döneminde yukarıda verilen dozajların üzerine çıkılabilir.
  Diğer yönden defination, yani şekil. Ya da sporcu profesyonelse müsabaka hazırlık ( prepearing for a contest ) dönemi içerisinde ise protein alımı 2-3 katına çıkacak, karbonhidrat alımı ise dramatik ölçüde azalacaktır.

  Özellikle bu diet ve müsabaka hazırlık dönemi esnasında supplemant kullanım programı ve stratejisi çok çok dikkatli ayarlanıp hazırlanmalıdır. Diet esnasında bir çok besin maddesinden uzak tutulan metabolizma yapılan ağır idmanında dahilinde olağanüstü zorlanmaktadır.
  Alınan ağır kimyasalların da etkisiyle bağışıklık sistemi çöken vücut, enfeksiyon ve sakatlıklara açık hale gelmektedir. Günümüz sporcularında görülen hastalık ve sakatlıkların çoğu müsabaka hazırlık döneminde ortaya çıkmaktadır.

  İdman vücut geliştirme sporcusunun savaşıdır 11. adımsa tam tabiriyle şarjörü doldurmaktır !

  ADIM 12

  Ne zaman : İdmandan hemen sonra
  Ne : 5 gr Glutamine-3-5 gr BCAA-4-6 tablet Amino asit
  Neden : İdman esnasında yoğun olarak kullanılan amino asit rezervlerinin yerine konulması ve bunun en hızlı şekilde gerçekleştirilmesi idman sonrası beslenmenin ana hatlarını oluşturmalıdır.

  Glutamine, gerek amino asit havuzlarının yeniden dolumu, gerekse idman sonrası zayıflayan bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasında ve GH 'nun salgılanmasını arttırmak açısından değerlendirilmelidir.
  BCAA alımının buradaki alımı ise protein sentezini tetiklemek ve insülin salgısını yükseltmektir. Bilindiği üzere insülin en anabolik etkili hormonlardan biridir ve idman sonrası dönemde de önem taşır.
  Bunlara ilave olarak alınacak 4-6 tablet yüksek doz ( 2000-3000 mg.) amino asit tabletleri pozitif nitrojen dengesinin oluşturulmasında esas teşkil eder. Amino asitler 1970 'lerden günümüze kadar uzanan en güvenilir gıda takviyeleridirler. Profesyoneller arasında amino asit kullanımı adeta bir gelenek halini almıştır.

  ADIM 13

  Ne zaman : İdmandan 30-45 dakika sonra
  Ne : 25-30 gr Whey protein,4-6 gram Esansiyal amino asit,40-60 gr basit karbonhidrat.3-5 gr Creatine,500 mg ALA.
  Neden : İdman sonrası kan sirkulasyonunun normale dönmesi için gerek sürenin bitiminde günün en önemli üçüncü öğünü söz konusu olmaktadır. İdman sonrası beslenme.
  25-30 gr Whey protein sistemin idman sonrası ihtiyaç duyduğu tüm protein ihtiyacına cevap verecek komplikasyona sahip olmakla birlikte buna ilaveten alınacak 4-6 gr EAA ( Esansiyal amino asit) alınan whey proteinin en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlar ve her gram proteinin kana karışmasına olanak tanır.

  İdman sonrası alınacak basit karbonhidratlar ise çeşitli olabilir ; Supplemant kullanma imkanı varsa değerlendirilmelidir çünkü en bilimsel oranlama bunlardadır. Şayet kullanma imkanı yoksa üzüm veya elma suları kullanılabilirler. Supplemant türü alınırken içeriğinde Maltodextrin ve Sucrose olan ürünler tercih sebebi olmalıdır.

  Creatine alımının idman sonrası alımındaki amaç ise boşalan kas creatine rezervlerini yerine konulmasıdır. Creatine 'in etkinliğinin arttırılması ve creatine-glucose-whey kombinasyonunun etkinliğinin arttırılması içinse devreye Alpha Lipoic Acid-ALA girecektir.

  ADIM 14

  Ne zaman : Akşam yemeği
  Ne : 200-300 gram tavuk veya balık eti-150 200 gram kompleks karbonhidrat-Sebze ve meyva.
  2-3 gr Balık yağı tableti-2-3 tablet Spirulina-1 Likopen tableti-1 tablet B vitamini.
  Neden : Akşam yemeği hafif ve yağsız protein kaynaklarından oluşturulmalı yağsız tuzsuz karbonhidrat ve sebzelerle desteklenmelidir. Haşlama ve ızgara tercih sebebidir.

  Balık yağı Omega 3 yararlı yağların kullanımını tahrik ederken, 3-4 tabletlik Spirulina hazım sistemine yardımcı olarak tokluk hissi yaratacaktır. Ayrıca spirulina tabletlerinin
  NASA tarafından dayanıklılık arttırıcı olarak astronotlara verildiği bilinmektedir.
  Likopen ise mide duvarının korunmasında ve antikanserojen etkisi bakımından alınmalıdır. B vitamini ise protein sindirimine yardımcı olacaktır.

  ADIM 15

  Ne zaman : Yatmadan 30 dakika önce
  Ne : Tek doz ( ZMA ) Çinko,magnezyum, B-6 vitamini kombinasyonu.
  Neden : Bir çok sporcuda olduğu gibi vücut geliştirme sporcularında da magnezyum ve çinko eksikliği söz kunusu olmaktadır. Diğer yönden bu iki elementin sağlıklı testosteron ve cinsel fonksiyon faaliyetlerinde önemli yer tuttukları bilinmektedir.
  ZMA aynı zamanda IGF-1 ( insulinelike growth factor-1 ) ve testosteron seviyelerini dengeleyerek yorgunluğu azaltacak, dinlenme periodunu kısaltacaktır.
  Diğer yönden ZMA, özellikle ağır kimyasal destek kullanarak ve uyarıcı grubu ilaçlarıda cycle'larına alan profesyonel ( beta agonist vb.) sporcuların önemle üzerinde durması gereken bir takviyedir. bu tür ilaçların sinir sistemi üzerindeki yıpratıcı etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı sporcuların cycle dönemlerinde kronik uykusuzluk problemi
  çektikleri rapor edilmektedir. ZMA takviyesi özellikle bu açıdan kullanılabilir.

  ADIM 16

  Ne zaman : Yatmadan hemen önce
  Ne : Casein proteini.25-30 gram
  Neden : Daha önce de belirttiğimiz üzere Casein whey proteine oranla daha yavaş kana karışmaktaydı. Bu her ne kadar idman sonrası ve sabah kullnım açısından dezavantaj teşkil etse de, özellikle yatarken uyku esnasındaki uzun sürede oluşacak olan amino asit ihtiyacının karşılanması bakımından pratiktir.
  Böylece metabolizma katabol etki prosesinden uzak tutulacaktır.
   
 7. atahan4488
  Offline

  atahan4488 Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2007
  Mesajlar:
  58
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  benim bu kadar supplement alabilecek imkanım olsa bile neyi ne zaman alacağımı şaşırırım... ne zamandan beri vg yapmaktasınız?
   
 8. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.857
  Beğenileri:
  4.944
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Londra
  cenksoydan,

  madem forum üyelerinden yorumda bulunmalarını isteyerek bir sorunuzu paylaşıyorsunuz, o zaman gelebilecek her türlü eleştiri ve yoruma karşı anlayışlı ve toleranslı olmalısınız..
  (yorumlar şahsınıza yönelik saldırıya veya aşağılamaya varmadığı sürece.. bu durumda forum yönetimi zaten gereğini yapacaktır)

  sorunuza cevap veren ve emek harcayan bütün üyelerin iyi niyetli olduklarını ve doğru yönlendirmelerde bulunmak istediklerini bilmenizi rica ederim.
   
  firebird ve tatt bunu beğendi.
 9. beginner85
  Online

  beginner85 Guest

  4 ay bitmiş supplement olayına gireli ne kadar etkisi olduğunu merak ettim,paylaşırsan sevinirim.
   
 10. cenksoydan
  Offline

  cenksoydan Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  13
  Açıkçası bunca ürünü kullandım kaslarım taş gibi oldu ama hacim olarak istediğim sonuca ulaşamadım. Buradan tek sonuca vardım. Bu işte sağlam beslenme şart. Yemedin mi olmuyor. Yiyceksin, sıkı çalışacaksın daha sonra eksikliklerini supplementlerle kapatıcaksın.
  Bu işte önemli olan sağlıklı beslenme. Sağlam ye sağlam çalış doğru kombine supplement ini oluştur. Hiç abartmıyorum 2 haftada sonuçlarını görüyosun. Bu iş sabır işiymiş gerçekten..
   
  Miracle bunu beğendi.
 11. Miracle
  Offline

  Miracle Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2007
  Mesajlar:
  426
  Beğenileri:
  243
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Ticaret
  Kesınlıkle katılıorum dogru beslenme herseyin başı.
   
 12. wheey
  Offline

  wheey Üye

  Katılım:
  16 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  14
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  dogru beslen canımı ye
   

Sayfayı Paylaş