suplament kullanımı için gerekli olan süre ve sebepleri nedir?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve albatros34 tarafından 29 Mart 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. albatros34

albatros34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    merhabalar.6 ay kadarlık spor geçmişim vardı fakat işim icabı ara vermek zorrunda kaldım.şu an başlayalı ilk ayım ve çabuk toparlandığımı düşünüyorum.bu 1 ay içinde 4 kilo aldım.beslenmemin yeterli olduğunu düşünüyorum.full body çalıştım bu süre içinde,artık ikili split şeklinde çalışıyorum.170 boy 65 kiloyum ve aldığım protein en az 100 gr oluyor.yağlı bir vücuda sahip değilim ve hacim kazanarak vücut geliştirmek istiyorum.protein tozu,bcaa ve maltodekstrin kullanımı için erken midir?değerli hocalarımdan yorum bekliyorum teşekkürler.

2. 27utku34

27utku34 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Gaziantep
    Ya supplement kullanımı için doğru zaman diye birşey yok aslında ihtiyacına bağlı 1 aykende kullanabilirsinmaltodekstrin alma bence doğal yollardan karşıla bunun dışında önceliğin protein tozu ve kreatin olsun en önemli supplar bunlar bence

3. albatros34

albatros34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bir yerden okudum, vücut yeterince gelişmediği için protein tozu yabanci kaynak olarak geçiyormuş ve vücut bunu atmaya çalışıyormuş,yani atimda idrar olarak gerçekleşip aldığın toz boşa gidiyor diyordu yazıda.ondan kararsiz kaldım

4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Okuduğun kaynaktaki bilgi doğru değil. Protein tozunun vücutta yabancı olarak adlandırılıp atılması mümkün değil. Fazla alınan protein enerji eldesinde kullanılır veya yağ olarak depolanır. Vücut ağırlığına göre protein miktarın yeterli ek olarak protein suplemanı kullanmana gerek yok. Maltodekstrin ve bcaanın ise senin için gerekli olmadığı düşüncesindeyim

5. 27utku34

27utku34 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Gaziantep
    üstteki arkadaşa katılıyorum ek olarak protein tozu gerekli şöyle gerekli spordan çıktığında en hızlı ve rahat alabileceğin protein kaynağı oluyor

6. albatros34

albatros34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Neden maltodekstrin gerekli değil?kilo almak istiyorum, hedeflerim yüksek.protein tozuyla karıştırıp icme düşüncesindeyim.

7. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Malt içeceği ve maltodekstrin daha çok maraton gibi dayanıklılık sporlarında tercih edilir. Eğer amacın ağırlık kazanımı ise gainer, dekstroz veya maltodekstrin yerine hacmi az ama enerjisi yüksek besinleri tüketebilirsin. Spor sonrası için ise maltodekstrin+proteine en iyi alternatif çikolatalı az yağlı süt. Hem ekonomik hem de spor sonrası için oldukça uygun.

http://dergi.nigde.edu.tr/index.php/besyodergi/article/viewFile/140/136

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2569005/

Bu kaynaklarda sütün spor sonrası için uygun bir besin olduğu ve yeni sporcu içeceği olarak nitelendirildiği yer alıyor.
    Paket olarak çikolatalı süt götürebileceğin gibi, daha önce hazırladığın az yağlı süt+bal+muz+tarçından oluşacak bir shake spor sonrası "toparlanma" için oldukça sağlıklı ve uygun olacaktır.

Sayfayı Paylaş