Stretching Önemi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Burak Sertman tarafından 27 Şubat 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    Merhabalar,

Esneme hakkındaki Bir çok insanın antrenmandan önce yapılacak olan esneme hareketlerinin gereksiz olduğunu savunduğunu gördüm. Ancak antrenman öncesi yapılacak olan esnemenin sakatlık riskini azalttığı ve antrenman performansını arttırdığı ispatlanmıştır. Peki esneme nasıl yapılmalıdır ? Statik mi olmalıdır dinamik mi olmalıdır ?

STATİK ( DURAĞAN ) ESNEME :
    Statik esnemede kas uzatılıp bir süre bu pozisyonda bekletilir. Bu süre genel olarak 15- 30 sn aralığında olur. Bazı sporcular amaçlarına göre bu esneme sürelerini uzatabilmektedirler. Esneme yaparken çok dikkat etmemiz gereken noktalardan biri kası esnetirken acı duymamaya özen gösterin acı hissettiğiniz anda esnemeyi bırakın. Esnemeyi kontrollü bir şekilde yapın. Antrenman bitiminde bu esneme şeklini tercih ediniz.

DİNAMİK ( HAREKETLİ ) ESNEME :
    Statik esnemeden farklı olarak belli bir hareket aralığında esneme yapılır. Kısa kısa esnemeler yapılarak kaslar esnetilir.Antrenman öncesinde uygulanmalıdır.

Bir eklemin üzerindeki toplam hareket aralığına esneklik denmektedir. Esneklik, egzersizin başladığı andan itibaren performans antrenmanlarının ana amaçlarından biri olmuştur. Esneme hareketleri antrenman esnasında biriken yorgunluk hissi veren laktik asidi dağıtır.

Haftada ortalama 5 antrenman yapıyor iseniz 1 gün programınıza antrenman arası esneklik egzersizi ekleyin.

Korgem ve Pollysad bunu beğendi.
  2. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    bacak açmak için esneme hareketleri uyguluyorum. Acı derken neyi kastettiniz anlayamadım? statik esneme 30 sn süreyle açıyorum ve hafiften zorluyorum, açılabildiği yere kadar yani. çok bi acı duymuyorum. hiçmi zorlamamam gerekiyor? tam olarak sınırı nedir açarmısınız? hafiften acı olmalımı yoksa hiçmi olmamalı?

Korgem bunu beğendi.
  3. Korgem

Korgem Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18

Pollysad yerinde bir soru sormuş. Dostum daha öncede bu konu üzerine okudum. Çok çok az bir acı bile kabul edilebilir değil. Acı hissettiğin anda esneme dereceni düşüreceksin.

abseto bunu beğendi.
  4. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Hocam küçük bir ekleme yapayım yanlışım varsa düzeltin. Esnetme amaçlı çalışıldığında elbette acı çekilebilir. Yani bacağı 180* açmak için uğraşılıyorsa elbette acı olmadan olmaz :) Sakatlık çıkmaması için acı noktasında (normalde açabildiğin maksimum yere geldikten sonra) bekleyip daha ileriye gidilmezse sıkıntı olmaz. Yalnız ağırlık çalışmasından sonra zaten kaslarda mikro yırtıklar olduğundan laktik asitlerin atılması için yapılan esneme hareketlerinde acı olmaması gerekir. Aradaki farkı iyi ayırt etmek lazım.

Korgem bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş