Squat

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve deathlifter tarafından 23 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Selamlar

squat in ne kadar onmeli bir hareket oldugunu herkes biliyordur. Fakat maalesef salonda squat rack yok. Yani ayakta iken bari sirtlayabileceginiz duzenek mevcut degil. O yuzden bari yerden almak zorundayim. O yuzden de agir kilolara giremiyorum. Sizce ne yapmaliyim? Bu arada 5 yildir vg ile ugrasiyorum.

1-Salondaki hoca dedi hack squat yap. Veya smith makinesinde yap. Squat i serbest bar ile yapman sart degil. Hem sakatlik riski olmaz.

Ben buna kesinlikle katilmiyorum, tamam serbest seklinde sakatlik riski var ama hareketin asil gercegi serbest olan. Makinede yapilan squat gerkli kaslari uyarmaz diyorum. Squat dan tam verim almak icin serbest agirlik olmali diyorum denge olayi da onemli diyorum hoca karsi cikiyor bir farki yok diyor tartisip duruyoruz. Siz ne dersiniz?

2-Ayni sekilde bar ile yerden alarak devam etmek, su anda zaten diyetteyim ve definasyon agirlikli gidiyorum, az tekrar cok kilo yerine 15-20 tekar seklinde dusuk kilolar ile mesela 50. Ben su an bu sekilde devam ediyorum.

Daha fazlasini yerden almak dert, her defasina da bari sirta koymaya yardim edecek 2 kisi bulunmuyor.

3-Squat agir kilo ile yapilmalidir, zaten 5 yil olmus artik klasik squat 100 ve uzeri kilolar ile girilmeli, squat rack olan salon mu bulsam?

4-Forumdaki bir arkadas bench den alabilirsin dedi ama salondaki bench sehpalarinda mumkun degil, cok alcak. Bir ihtimal dipsteki tutacaklardan alinir ama cok saglam degil, 100 ve uzeri tehlikeli olabilir.

Ben bircok forumda ve baska kaynaklarda gordum ki squat ve deadlift cok onemli hareketler ve belirli bir seviyeden sonra mutlaka yapilmali. Ama salonda musabik kisiler de var agir steroid kurlerine girenler, 10-15 yil calisanlar. Salona kayitli 100 kisiden squat ve deadlift yapan bir tek ben varim. Millet ya hic bacak calismiyor ya da sadece leg press ve leg extension yapiyor. Bunlar izole hareketler ve temel hareketler degil.

Evet arkadaslar fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleme: 23 Haziran 2009
  2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    bence salonunu değiştir. squat rack olmayan body salonu düşünemiyorum.

bir diğer alternatifin de dumbell squat yapmak.

deathlifter bunu beğendi.
  3. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Haklısınız. Ben de boyle bir cevap bekliyordum isi bilenlerden emin olmak istedim. Hadi ben musabik degilim igne kullanmiyorum da yarismaya giren kur ustune kur vuranlar sadece leg press leg extension ile bu isi nasil goturuyor anlamadim. Hocanin Turkiye dereceleri var kendisi de mutlaka yapmistir squat ama millet bir yerini sakatlamasin diye sorumluluk almamak icin salona rack aldirmiyor.

Son düzenleme: 23 Haziran 2009
  4. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    deathlifter Türkiyedeki yarışmalarda derece almak için çok sağlam bacaklar lazım değil. Bizim ibrahim de Türkiye 2. oldu ama ben bacak çalıştığını bir kere squat yaptığını görmedim.

Her hareket potansiyel riskler taşır. Hareketi gerektiği gibi yaparsan sakatlanma riskini azaltırsın. Gittiğin salonun alternatifivarsa değiştirebilirsin.

5. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Yalnız şu var ki bacak çalışması tüm kasları etkiler en büyük kas olduğu için büyüme hormonu açısından. Bacak çalıştığınız zaman bicepse de etkisi var örnek olarak. Ayrıca sırf bacak olarak görmemek lazım squat ı, tüm vücut posturuna etkisi var ve doğru yapıldığında vücuda uyguladığı baskı sonucu gelişmeye zorluyor benim okuduklarıma göre. O yüzden squat rack o olmayan salon salon değildir lafını bu forum da dahil birçok yerde okudum.

kerem191 bunu beğendi.
  6. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Forumda okuduklarını foruma satmak ?? :badgrin:

Smith machine iş görür gibime geliyor hemde risksiz;)Ben onda çalışıyorum bacaklarda gelişiyor hani

7. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Okuduklarımı aynı konuda bir daha paylaşmak satmak mı oluyor? Ayrıca bu dediğim sırf bu forumda değil birçok forumda ve artı dergilerde mesela bakın menshealth ın son sayısı. 100metre dunya rekortmeni usain deki bicepsler cogu tecrubeli vg cide bile yoktur ki adam hic kol calismasi yapmiyormus.

kerem191 bunu beğendi.
  8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    genetik faktör ile kuvet faktörü aynı değildir.
    tecrube edinmiş bir vg cide kuvetle beraber oluşmuş yapı mevcuttur.

Pastnova pastnova okuyunuz.

9. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Flexor anlamadım ?

10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ''Forumda okuduklarını foruma satmak ?? :badgrin: ''

Art niyet olmasa bile Mesajınız rencide edicidir.

pastnova bunu beğendi.
  11. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Serbest ağırlık istiyorsanız barbellı alıp smith machine'e koyduktan sonra ağırlıkları ekleyerek deneyebilirsiniz. Hem ağır barı yerinden kaldırmak zorunda kalmazsınız hem de serbest ağırlıkla çalışmış olursunuz.

zumruduanka bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş