Squat Yerine?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve TxMaco tarafından 3 Kasım 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. TxMaco

TxMaco Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Squat iç bacaklarımda ciddi ağrı yaptı şuan 65 kiloda yapıyorum. 1.5 ayda geldim bu ağırlığa ve ciddi ağrılara sebep olduğu için squat yerine Lunge ve Leg Press eklemeyi düşünüyorum. Öncelikle düşünceniz nedir ve progresive overlord yapıyorum. 65 kilo squatsa yarın 67.5 oluyor eklediğim antremanlarda da bunu yapmalıyım. Kaç kiloyla başlamalıyım lunge ve leg pressde? Yani kaç kilo ikisinde de 65 kilo squat faydası verir ve her antremanda kaç kg artırmalıyım ikisini de?

2. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Başka hareketlere geçmeden önce yaptığın hareketi doğru yaptığından emin olmalısın. Büyük ihtimal bacağını dışarıya doğru açmıyorsun bunun da birkaç nedeni olabilir. Her halükarda videonu çekip ister foruma atar ister bilgisine güvendiğin birilerine gösterirsen düzgün formda yapılan squattan bir sıkıntı yaşayamazsın.

3. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    spor geçmişini bilmiyorum ama kilo arttırma konusunda biraz aceleci olmuşsun gibi. 3 senedir düzenli squat yapıyorum kendi hatam olmadığı sürece hiç ağrı sızı çekmedim (ufak dom ağrıları hariç), birde eskiden sıkça yaşadığım bel ağrılarım da azalma dahi oldu. Kaç kilo ile yaparım sorusuna bişey demek mümkün değil maalesef çünkü mekanikler farklı.
    Leg press izole, lunge compound sayılabilecek bir hareket. Yukarıda dediğim gibi mekanikler, çalışan kaslar, eklemler farklı. Elma ile armudu karşılaştırmak gibi olur ki en iyisi ikisini de yemektir :)

4. TxMaco

TxMaco Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Formum %100 doğru
    --- Mesaj birleştirildi, 3 Kasım 2019 ---
    Ek olarak bacaklarımı dışa açıp tam formuna uygun deep squat yapıyorum
    --- Mesaj birleştirildi, 3 Kasım 2019 ---
    5x5'in amacı progresive zaten. Ağırlık artırmakta acele etmek söylemi abes olmuş çünkü 3 ayda 100-120 kg squat hedefler zaten bu program.

Ikinci olarak cevapta elma armut kombinasyonu sormuşum zaten dikkat çekerim. Squatı ikisiyle kompansr edebilir miyim demişim

Son düzenleme: 3 Kasım 2019
  5. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    %100 doğru formunuzu merak ettim doğrusu. Yine de haklısnıız bende 55-60kg iken spora başlayıp 3 ayda bu programla 100x5 squata çıkmıştım. Tabi formum hala kusursuz değilken böyle olduysa bir gariplik var. Demekki mükemmel formunuza rağmen genetiğiniz kötü olduğundan ağrı yaşıyorsunuz. 180kg leg press ve lunge da 30'ar kg dumbell ile çalıştığınız zaman squatla %100 aynı verimi elde edersiniz. İyi çalışmalar kolay gelsin

Skinnyfat bunu beğendi.
  6. TxMaco

TxMaco Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Mükkkemmel formumla olmaması üzücü tabi. Leg press ve lunge ile devam edeceğim mükkkkkemmel formumla yine

7. Frightos

Frightos Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Nasıl bi megolamansin sen hayret ettim %100 kusursuz form mukemmel form vay be

Sayfayı Paylaş