Squat,Deadlift Kilo Yükseltme ve Sakatlık

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mtbowded2 tarafından 13 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. mtbowded2

mtbowded2 Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    38
    selamlar. salonumda hoca yok bunu belirteyim. ben internetten squat ve deadlift videolarını izledim ve boş barla çokca denedim ve tekniğimi iyileştirdim. zamanla 20 kilo denedim yaptım. 40 kiloda beni zorlamıyor 5-6 set(12-15 reps) yaptıktan sonra yoruluyorum. fakat salonda çalışanlar ağırlık arttırma daha yenisin gibi şeyler söylüyorlar ve 20 kilo yap kendini sakatlama diyorlar. fazla kalıpları yok. ağırlık arttırmak istiyorum sizce ne yapmalıyım 3,5 aydır salondayım 60 kg denedim yapıyorum ama sakatlanırsın diyorlar. tavsiye ve yorumlarınızı istiyorum

2. pwii

pwii Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Hareketi doğru yaptığına eminsen çok ağır girmemek şartıyla arttırabilirsin sanırım. Stronglifts yap. Boy kilo kaç? Günlük kaç kcal alıyorsun?

3. mtbowded2

mtbowded2 Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    38
    boy 172
    kilo 76
    günlük ihtiyacım 2600 kalori bende 3000 kalori alıyorum.protein,vitamin&mineral son 10 gündür aminoasit ve kreatinde kullanıyorum. çok ağır girmiyorum hareketi internetten izleyerek sonra videoya kaydederek defalarca izledim tekniğimi iyi buluyorum.

4. CASSER

CASSER Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Muğla
    Ben bunu her zaman söylerim. Bu işi sağlık için yaptığımızı unutmayalım. Yavaş yavaş yedire yedire devam et için rahat etsin. Her ne kadar formun düzgün olsa da daha yeni sayılırsın 60kgde gayet yeterli 3 aylık biri için. Ağırlığı ne kadar sürede bir arttırıyorsun?

5. pwii

pwii Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    3000 kcal alıyorsun ve sana 20 kilo squat mı yap diyorlar!
    20 kilo yapıyorsan birden 60 kiloya yükseltme, her antrenmanda 5 kilo arttır, baktın biraz zorlanıyorsun o zaman her antrenmanda 2.5 kilo arttırırsın.

doxux bunu beğendi.
  6. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    Deadlift cok dikkat isteyen bir hareket benim olmazsa olmazıdır sakatlık riski cok yüksek bacak antrenmanlarında kesinlikle Olmalı ama cok dikkatli yapılmalı önemli olan Ağırlığı arttırmak değil hareketi doğru ve kaslara yedirecek yaptırmak zamanla kas oranınız arttığı zaman zaten Kullandığınız ağırlıklar yetmeyecektir o Yüzden sizi cok zorlamadan ağırlıklarda devam edin

7. mtbowded2

mtbowded2 Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    38
    haftalık arttırıyorum artık 20-40 kg beni zorlamıyor 50-60 da zorlanıyorum kendini sakatlarsın diyorlar

20 kg yap diyorlar yapabildiğimi artık alıştığımı söylüyorum ben 2 senedir geliyorum ben bile arttırmıyorum diyorlar zaten bende haftalık arttıyorum.

aynen öyle çok severim deadliftle squatı zevk alarak yapıyorum bu hareketleri artık alıştım yükseltmek istiyorum kendini sakatlarsın diyorlar

dishiwelet bunu beğendi.
  8. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ağırlık artışı için @pwii'nin söylediğine katılıyorum. Sakatlanmamak için ölçünü şu şekilde belirle, hareketi tamamen tükenene kadar değil, 1-2 tekrar daha yapabilecek gücün varken bitir. O son en zor yapılan tekrar genellikle formun bozulduğu tekrardır, onu yapma. 1 tekrar yapacak gücün kalana kadar yapman da güç artışı için yeterli. Sırtın kamburlaşmıyorsa deadliftte kolayına sakatlanmazsın ama sırtını asla kamburlaştırma. 20 kilo nedir yahu, arttır. Sakatlanma tabi ama elini de korkak alıştırma.

dishiwelet bunu beğendi.
  9. mtbowded2

mtbowded2 Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    38
    dediğini yapacam sırtım kamburlaşıyordu ilk başlarda ama boş barla düzelttim şimdi kambur olmuyorum

10. CASSER

CASSER Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Muğla
    Aslında bakarsanız güç kalori alımı veya kas ile alakalı değildir. Yani tabiki doğru orantı vardır. Ama spora yeni başlayan biri için
    2 sene gidip ağırlık arttırmıyorsa ya salonu temizlemek için geliyordur arkadaş yada su süt satışı yapıyordur salona :) doxux güzel söylemiş ayarını bul sağlığını unutma :)

mtbowded2 bunu beğendi.
  11. mtbowded2

mtbowded2 Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    38
    aynen

Sayfayı Paylaş