Squat,deadlift gibi sırt hareketleri

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve kesikparmak tarafından 10 Ocak 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. kesikparmak

kesikparmak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar merhaba. Ben kendi vücut ağırlığım dışında bir ağırlıkla sırt çalışması deadlift,squat, barbell row gibi hareketleri yaparken sırt ağrım oluyor. Kas ağrısı değil. Bildiğiniz fıtık ağrısı gibi,sinirlerden geliyor ağrı. Boyum 1.88,halter altına girmek için çok uzun.Muhtemelen sıkıntı ondan kaynaklanıyor. Bu sırt hareketleri için kendimi zorlamalı mıyım? Yoksa hiç riske girmeyip sadece kendi ağırlığımda barfiks mi çekmeliyim?

Spor yapayım derken fıtık olmaktan korkuyorum. Çünkü fıtığın kıyısından çok döndüm geçmiş dönemde.

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    767
    Ödül Puanları:
    123
    Ya form bozukluğu yada fazla ağırlık. Boyla pek alakası yok mevzunun. Sırt derken tam neresi çünkü squat yada deadlift yaparken kas ağrısı yada bardan dolayı ufak acı dışında sırtı ağrıtmak zor geliyor bana. Gene de tavsiyem hareketi yaparken videoya alıp gidişatı takip etmen. Belki kurulum düzgündür ama kaldırma sırasında core u yeterince sıkmadığın için sorun çıkıyordur. Birde form konusunda şu da aklında bulunsun videolarda gördüğün formları yakalamaya çalışma çünkü herkesin vücut yapısı farklı. Buna bağlı olarak kendine göre farklı ama doğru formu oluyor.
    Ağrı korkutuyorsa önce bir doktora da görün ona göre hareket et.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. kesikparmak

kesikparmak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Hareketi yapmayı geçtim daha halteri elime alıp yerden kaldırırken bile ağrı oluyor,tam bu kuyruk sokumu bölümünde,sızlama şeklinde. Sırtımı destekleyen hareketlerde sıkıntı olmuyor. Örneğin Bench Press'te sırta herhangi bir yük binmediği için sıkıntı yok. Barfikste kendi ağırlığım üzerinden kalktığım için yine sıkıntı yok. Ama halteri yerden sadece kaldırıp bench sehpasının üzerine koyma işlemini bile yaparken ağrı oluyor(bench sehpasının üzerine koyarken öyle ağır ağırlıklar da bulunmuyor halterde, genelde üzerinden hiç çıkarmadığım 20 kiloluk bir ağırlık oluyor sehpaya ilk koyarken.)

Doktora gitmiştim daha önce. Belirgin bir fıtık bulgusu bulamamıştı. Sadece uzun olduğumdan fıtık için risk grubunda olduğumu,yüksek ağırlıkları yerden desteksiz kaldırmamı önermediğini söylemişti.

4. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    767
    Ödül Puanları:
    123
    2m boyla deadlift yapanları gördüğüm için şunu diyebilirim. Büyük olasılıkla genel hareket mekaniği ile ilgili bir sıkıntı var. Yerden birşey alırken (ne kadar ağır/hafif/büyük/küçük olduğu farketmez) bacakları kullanmak, direk beli bükerek eğilmemek vs tarzı şeylere dikkat etmen lazım bunları zaten biliyorsundur ama neyse. 300 kg barı kaldırırsın birşey olmaz da yerden çorabını alırken kilitlenirsin.

O hareketler zorunlu değil zaten yapmayanı dövmüyorlar, risk grubundaysan vücut ağırlığı ile core bölgesini güçlendirmeye bak öncelikle. Back extension, leg rise, plank varyasyonları gibi. Birde sabah kalktığında zamanın varsa (ve her antreman öncesi sonrası) 10-15 dakika genel mobilite çalış kaslar ve eklemler bir rahatlasın.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    28
    skolyoz kifoz veya londoz un varsa sırtta ağrın olur. Bunlara da bir baktır istersen.

6. Pısırıkkatil

Pısırıkkatil Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    28
    Kesinlikle form.180 kg deadlift cikarttim gram agri olmadi ama yuzum kizardi.gecen de 60 kg squatta belim gidecekti

Sayfayı Paylaş