Spordan sonra duş alma ile ilgili

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Bu---RocK tarafından 30 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
  1. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    idman sonrası 20 dk bekleyin teriniz üzerinizde soğusun ..sonra duşa girin...sonra hasta olun.2 hafta idmana gitmeyin..al yine başa döndük :) ama idmandan hemen sonra duşa girmekten değil,terkli terli beklemekten oldu bu gerileme ;)

fazla takılmayın arkadaşlar idman sonrası alın duşunuzu çıkın...kışın haliyle soğuk su ile alamazsınız aynı şekildede yazın aşırı sıcak su ile olmuyor...ortasını bulun girin çıkın gidin evinize dinlenin...

saygılar....

Dynamo ve Danny Boy bunu beğendi.
  2. Kara Kalem

Kara Kalem Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    43
    Aslında biraz da alışma meselesi. Küçüklüğümden beri hayatımda hiç aman hasta olurum, cereyanda kalmayayım, üşümeyeyim gibi bir dert taşımadım. Soğuk suyla duş alıp klimanın karşısına geçtim, karda kışta duştan sonra saçımı kurulamadan dırşarı, balkona çıktım. Hasta olsam bile belirtileri biraraya getirip hasta olduğumu anlamam 2-3 gün sürüyor.

İnsan bir süre sonra bağışıklık kazanıyor. Tercihim soğuk duştan yanadır. İki üç dakika soğuğa maruz kalınca vücudun iç ısısı değişmez zaten. Aksine ılık su ile başlayıp soğuk su ile bitirip bunu birkaç defa tekrarlamanız hastalığa yakalanmanızı zorlaştıracaktır.

Girip gibi hastalıkların kışın artmasının asıl sebebi kışla beraber stresin artması, kapalı-havalandırılmayan ortamlarda bulunulmasıdır.

Son düzenleme: 1 Nisan 2012
    Danny Boy bunu beğendi.
  3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    şunlarıda ekleyeyim
    çok sıcak veya çok soğuk sı ile yıkanırsan damarların ani genişler veya daralır
    buda kalbi zorlar kalp krizi riskini doğurur
    +
    çok tok mide ile duşa girmekte kalp krizi riski doğurur
    bunları yapmamaya dikkat edin

4. drbatur

drbatur Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Spor sonrasi duş

Selamlar sevgili arkadaşlar,
    Bu sporla amatör olarak ilgilenen ancak kas ve fizyolojisi profesyonel işi olan (ortopedi ve trevmatoloji uzm. hekimim) birisi olarak bu konuda sizlerle bazı bilgiler paylaşmak isterim.
    Spor sonrası alınan duşun zamanı vs. önemli değildir.

Eğer sıcak su ile duş alırsanız, yarar olarak kaslarınıza sıcak uygulamanın rahatlatıcı ve yorgunluğunuzu giderici etkisini görürsünüz. Kaslarınızda erime vs. bunlar palavradır, ne bu tereyağımı? Zararına gelince, sıcak duş tansiyonunuzun düşmesine, rehavete, bazı bünyelerde kaşıntıya ve sinirliliğe sebep olabilir.

Ilık duş hem rahatlama sağlar, yine kaslarınızı dinlendirir ve sıcak duşun neden olabileceği yukarıdaki sıkıntıları yaratmaz.

Eğer soğuk su ile duş alırsanız, kendinizi daha dinç hissedeceğiniz kesindir, kaslarınızda oluşan ödemi azaltırsınız, arteriyal dolaşımınız artar. Zararına gelince ani şoklar kalbinize zarar verebilir, ama kaslarınız daha çok büyür ve gelişir bir safsatadır.

Soğuk ve sıcak arasındaki enerji yakmaya gelince, soğuk suda vücudunuzun yüzeysel bazal sıcaklığını (36.5 c) kısa ve geçici bir süre düşürdüğünüz için, mekanizma olarak vücudunuz kendini ısıtmak için sıcak suya oranla daha çok enerji harcar ama bu önemsenecek miktarda değidir.

Sonuçta karar sizin ister antreman sonrası hemen, ister bir saat sonra, kar zararını tartıp nasıl isterseniz öyle duş alın.

EMREBC, YandımAli ve Danny Boy bunu beğendi.
  5. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Bilimsel olarak açıklamalar için teşekkürler. bu tür bilgiler herzaman akılda kalıcı olur.

6. yubahay

yubahay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Spor sonrasında alınan duşta sağlığa önemli katkılar sağlıyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli nokta, duşun ter soğuduktan sonra yapılması. Sporun hemen sonrasında, vücut daha sıcakken damarlar oldukça geniştir. Bu durumdayken sıcak suyla alınan duş, damarların daha da genişlemesine ve tansiyonun düşmesine neden olur. Ayrıca kalbe az kan gider ve beslenme sorunları başlar. Aşırı soğuk suyla duş alınması da damarların aniden büzüşmesine ve tansiyonun yükselmesine yol açar. Bu da enfarktüs riski yaratır. En iyisi, ter soğuduktan sonra ılık suyla duş yapmaktır.teşekkürler...*

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:04 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:56 ----------

Neticede görüntü bir kenara herşeyden önce sağlık sağlık sağlık

7. Nurullah Anıl

Nurullah Anıl Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben bu konu üzerine 2 yıl önce araştırma yapmıştım . Paylaşmak isterim
    Soğuk duş insanı zinde tutar ve testestron kalitesini çoğaltır.
    Soğuk duş alırken kahverengi renkli yararlı yağlar vucudumuzu kaplayan yani bunlar çalışır ve yağ yakma oranını %30 daha hızlandırır.(Titreme üşüme durumunda çalışan yağlardır.)
    Soğuk duş alırken insan enerji harcar(kasılmalar , nefes alamama)
    Vucut gözeneklerini sıklaştırır böylece kas çalıştıkdan sonra açılan yırtılan liflerin onarımında rol oynar.

Bukadar ama tabi bundan önce beslenme ve yaptığın program önemlidir.Sorarsanız 76 kiloyum 177 boyum var yaşım 16.
    "Sadece okudum"ve okuduktan sonra 2 yıldır soğuk duş alıyorum ve daha hastalanmadım ama bünyeden bünyeye değişir.

8. muhti77

muhti77 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Cılkını çıkartmayın. Antrenmanı yap, yıkan, eve git.

Sayfayı Paylaş