sporcuların fazla yemek yemesi ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve rockybalboa7 tarafından 8 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    herkese merhaba deyip soruma geçiyorum biz vg yapanlar normal insanların yediğinin 3 4 katı yemek yiyoruz acaba bunun sağlığa zararları varmıdır? forumda çok araştırmama rağmen bulamadım

2. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    dikkat edilmesi gereken en önemli husus öğünleri bölüp küçük porsiyonlar halinde sık yemektir. bir oturuşta çok fazla yersen miden büyür onun dışında yapılan araştırmalara göre çok yiyen insanlar daha çabuk yaşlanıp daha erken ölüyormuş. ama ne kadar doğrudur bilmem ...

rockybalboa7 ve atakan_irresistable bunu beğendi.
  3. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    valla ben az az ama sık yemek yiyorum mümkün oldukça sağlıklı şeyleri tercih ediyorum ama sonuçta spor yapmayan insanlardan fazla yemek yiyoruz bende duymuştum fazla yemek yiyen insanlar erken ölüyor diye bilmiyorum

4. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    hepinizin bildiği üzere fazla yemenin zaraları heskes bilmektedir ben sadece sizlere genel bir bilgi vermek isterim ne kadarı işinize yarar bilmem ben bilimsel olarak açıklamakta fayda görmekteyim. ben şahsen az yemek yemekteyim artık alıştım midem daraldı ve artık neredeyse 1 çorba ve ara yemekle doyar oldum fazlası midemi rahatsız ediyor. neyse sadede geleyim...

yemek yediğiniz üzere ilk önce mekanik sindirim ağızda başlar. çeşitli enzimler çeşitli gıdaların kimyasal olarak ağızdada gerçekleştirmektedir. alınan her fazla gıda midenin genişlemesine aşırı asit salgısına rağmen gıdaların sindirilememesine mide ülserlerine neden olmaktadır. bununla beraber vucudun kan oranının 4/1 sindirme yönlendirildiği için beyne yeteri kadar oksijen gitmez ve beyin geriliği yaşanmaktadır bu nedenle az yemek yemek veya yememek beynin gelişmesinde büyük rol oynar. aranızda kader bu çok yemek yiyen olursa derhal secde vaziyetinde 15 şer dakkalık aralarla 3 defa bu vaziyette durmasında fayda vardır bilirsinizki mide yapı olarak fasülye tanesine benzemektedir. ve mide rahatsızlıklarınızdan bu vaziyette kurtulabilirsiniz hatta reflü ve gastiritten de böylelikle kurtulabilirsiniz.

sonra safra kesesi taşı oluşumuna sindirilemeyen gıda parçaları neden olmakta ve gıdaların midede yer değişmemesinden kaynaklanmakta ve böbrekleri aşırı zorlamaktadır. alınan gıdaların ince bağırsakta emilim oranının %60 varan bir şekilde azaltmaktadır. %20 si ise yiyeceklerin iyi bir şekilde çiğnenememesinden kaynaklanmaktadır..

artı gıdaların sindirim süresince böbreklerde sıvı süzümü ile temizlenme süreleri artar ve aşırı su isteği meydana gelir ve aldığınız su kandaki glikoz oranınızı azaltacağından tekrar açıkma hissi meydana gelecektir. hücrelerin kaslara oksijen taşıması azalacak 5 duyu organınız hold pozisyona geçeçek ve uykunuz gelecektir. bunlarn asıl nedeni beyne giden oksijen ve glikozun beyin yakıtı olan fruktoza çevirilirken ekstra oksijen kullanılmasından dolayıdır.

artı aldığınız gıdalardaki fazla karbonhidrat insülin hormonu nedeniyle h iyonu ile bunları yağa çevirerek vucudunuza depolar. bu neden le ilk önce organlara depolanır ve karaciğer yağlanması başlamış olur ve lif ve kasların altında gizli yağlanma başlar böyle göbeğiniz şişmeye başlar artık bu saatten sonra kilo vermeniz zorlaşacaktır..

daha ayrıntıya girmemi istermisiniz...??

5. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    atakan_irresistable sana zahmet olmazsa ayrıntıya girebilirsin çok merak ediyorum çünkü vucut yapalım derken sağlımızdan olmayalım

6. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    tabi memnuniyetle...

öncelikle alınan fazla gıdaların metabolizmayı özellikle vucudun organik kimyasını arttırmakta ve vucudun kendini soğutma sistemini çalıştırmasıyla belli eder. vucut sürekli olarak sıcak yada soğuk ortamlarda vucud sürekli kendini 37 derecede sabitlemek ister. bunun nedeni vucutta üretilen hormon ve enzimlerin üretilip çalışması ve proteinlerle sentez oluşturması için bu sıcaklığa (24-37dereceye) ihtiyaç duymaktadırlar.

özellikle vucudun kök hücrelerinde bu sıcaklık daha da az olmalıdır. konumuz itibariyle aç kalmak yada az yemek yemek insanın metabolizmasını ve açlık kan şekerini düşürerek gerekli metabolik olaylar için kendini hazırlamaktadır. bu konuyla ilgili bir hipotez oluşturuyorum 25 sayfasında bulunmaktayım biraz off topic oldu fakat ilk defa siz bodyforum üyeleriyle paylaşmaktan gerçekten mutluluk duymaktayım.biz burada bir aile bir dost ortamı kurmuş bulunmaktayız.. bir forumdan daha fazlası..!

özellikle sıcaklık artışı ve açlığın hormonal sistemin üzerine etkileri konulu hipotezimde beyin hücrelerinin artışı ve hormonel sistemdeki olumlu etkilerin nedenlerini yazmaktayım.

kısaca özet geçmek gerekirse insan aç kaldığında neredeyse ter bezleri %80 azalmaktadır deney ile sabittir. tamamiyle kandaki glikoz oranının düşmesiyle yada ünsülin hormonunun artmasıyla alakalı değil bugunün teknolojik imkanlarıyla gh seviyesi ölçümü insülün hormonu verilerek yada sabahları kandaki glikoz oranının düşük olduğu saatlerde kan verilmesi işlemiyle yapıldığı herkesten iyi bilmekteyim. en önemli nedeni sıcaklığa bağlı oluşması ve metabolik hızın düşmesiyle alakalı olduğunu biliyorum..

özellikle sorumuzun temeli biz v.g.ciler için beslenmenin ne derece önemli olduğu bir gerçek fakat bu gerçeğin altında saklı tehlikeleri gözmezden gelemeyiz. her canlı doğar büyür ve ölür fakat bu 3 durumdada çeşitli safhalar mevcuttur. tıpkı hastalıklar gibi kuluçka dönemleri vardır. protein almadan veya v.g. başlamadan mutlaka bir uzman hekim tarafından muayene almalı yada bir efor testinden en azından bir check-up testinden geçmeliyiz. hatta periyodik olarak 1 yılda 1 düzenli olarak doktor kontrolünden geçmemizde fayda vardır. insan oğlu hatta kendi vucudunun sırlarına vakıf değildir. evet siz değerli forum üyeleri bunları benden daha iyi bilirsiniz.

bence vucut geliştirmenin temel amacı akşam yemekleridir. kahvaltıda alınan yüksek protein insana sadece ve sadce yağ olarak depo edilmesinden başka bir işe yararmayacağı kanısındayım gece uykusu sonucu metabolik sistem hold pozisyona geçmiş ve kimyasallar ve asidik ortam sindirim sistemine giden kan kaslara tasınan oksijen tamaiyle hücrelere alınmakta ve bir bitki örtüsü gibi hücrelerin günü yaşanmakta mitoz olarak %80 oranında bölünerek yeni bir cilt yeni bir lif yeni bir doku sentezine başlamış durumdalar. sabah olduğu zaman bu kimyasal olaydan yordun düşen vucut otomatik olarak beyinden alınan sinyaller doğrultusunda beyin yakıtı olan fruktoz istemektedir. ben şahsım adına konuşmak gerekirse sabahları incir bal yada öncelikle üzüm ( meyve olarak ) yemekteyim protein ağırlığı saat 4-8 arası yükseltmekteyim bunun çok fazla yararını gördüm..

yazı biraz uzun oldu dahada yazmamı istermisiniz rock balboa..?

asilprens ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  7. emx91

emx91 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    abilerim fazla yeyince insan erken ölmez herkes çünkü ihtiyacı varda yiyebilecegini yiyor.
    biz sporcular efor sarfedim daha çok kalori yaktığımızdan besine ihtiyacımız artıyor.
    bundan çok yiyip çok efor harcıyoruz
    az yiyenlerde vucdu ne kadar efor sarfettiğine bağlı
    bütün gün kazmayla çukur kazan biriyle masabaşında imza basan birinin ydiği bir olurmu ?
    2 yemeyen insan = 1 yiyen ve spor yapan insana eşittir deyimiyle gidelim.
    herkes yediği kadar iş yapıyor diyelim.bench_O ? dumbelllls

8. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    atakan_irresistable, sundugun bilgiler kaliteli bilgiler..ama birkaç kısmına kesinlikle katılmıyorum...bunu sonra yazacagım...senden, önce buraya kendi uyguladıgın günlük,rutin beslenme programını yazıp, cevap yazmam için net bir şans hakkı elde etmek istiyorum kendimde...

9. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    1.5 haftadır antreman yapmıyorum her gün lahmacun,iskender tarzı şeyler yiyorum kilo almak için 6 öğün yiyorum.
    ve sonuç 2kg verdim.artık fazla yemeye inanmıyorum :)

10. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    tabiki.. FAKAT şuan sadece ramazan öğünü mü yazayım fixtir.

sabah kallar kalmaz

200 gr kuru nazilli inciri

10 adet hurma

10 adet kuru kayısı

4 yumurta bütünü

solgar "omega 700"

supradyn

1 kapsül solgar calsium magnesium çinko " kapsül 333 calsium 133 magenizum 5 gr çinko

iftar da 1 litre suyu önce içip 10 dakka beklemekteyim.

ardından 8-9 adet hurma 10 ader adet incir ve kayısı

1 saat sonra 8,30-9 arası 3 yumurta tereyağında ıspanak vs sebze yemeği üzerine solgar zinc 22 mg çinko ve meyve ile bitirmekteyim.

saygılarımla

11. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    atakan_irresistable kahvaltının sadece yağ depo eder demişsin bazı uzmanlar kahvaltının en önemli öğün olduğunu söylüyorlar yalan mı ?

12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    PROTEİN AĞIRLIKLI olursa yağ depo eder detayını yazmıştım.. sabah ları almanız gereken pro 20-25 gr arasıolmalıdır. 150-200 gr peynir yada yumurtayla dengeleyebilirsiniz. ama diğer yazılanlar gibi 50-100 yükleyeyim dersen siz bilirsiniz.

13. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    yemek konusunda bayağı bilgilendirdin beni sağol uzun uzun yazdın sanada zahmet oldu

14. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    atakan_irresistable, yazdıklarının cok güzel bilgiler oldugunu tekrar söylüyorum....ama,sende gözüme çarpan en önemli konu, senin bir sporcu gibi değil, daha çok, organik beslenmeye önem veren, saglık düşkünü bir insanı olarak görüyorum...eğer normal, spor yapmayan bir insan olsaydın, sana helal olsun derdim bunları yaptıgın için..
    ama yaptıgın hatalı yerler oldugu cok acık...bir kere protein alımını 4 saatilik zaman dilimine sıkıştırman, emin ol ki, vücuttaki yag dokularının artmasına sebep olacaktır...çünkü o saatten sonra alacagın herhangi fruktoz ve karbonhidratlı bir besin mutlaka olacaktır..o saatten sonrada vücudun metabolizma hızı gündüz kadar hızlı olamayacagı için ister istemez yag artışına sebep verecektir...beslenme planında, neredeyse yok denecek kadar az protein var...bunu, bu sporu yapan bir insan için dogru bulmuyorum...yoksa, gelişemezsin asla...ben bu programa bakınca, inanki kas yüzdesi fazla olmayan bir vücut görebiliyorum...kesinlikle pro alımnı yükseltmen lazım....yedigin o kadar kuru incir ve kayısı lif acısından cok iyi ama bir o kadar da şeker barındıran yiyecekler...onları sabah yersen birşey olmaz, ama akşam herhangi bir vakitte yersen, o zaman testo hızında düşer ve yag yakım zorlaşır vücutta...

kahvaltı yag olarak depo edilir demişsin eger yanlış okumadıysam...sabah ne yersen benim için kabuldur...çünkü sabah gerçekten vücut aç bir şekilde kalkıyor...eger vücuda basit şeker aldıktan hemen sonra, protein ve karbonhidrat yüklemesi yaparsak, vücut onu cok daha kolay sindirecektir. çünkü günlük yaşam temposu için yaptıgın sabah yemeginin çok önemi var..iyi bir kahvaltı yapamazsan, reflekslerinde zayıflar..yine, sabah yedigin bir çikolata da makbuldur çünkü gündüz yersen, vücuda tüm gün onu sindirmesi için zaman tanırsın..ama gece böyle birşey söz konusu değil...gece alabilecegin en güzel şey, yagsız bir protein kaynagı(lor peyniri, yumurta beyaz, yagsız yogurt) gibi alternatifler seçilmelidir...senin beslenme düzeninde yanlışlıklar oldugu kesin...eger istersen, bunu düzeltebilirim...ama senden bir ricam, belki seni yanlış anlamış olabilirim, ramazan ayı diye faklı beslenmiş olabilirsin...senden günlük hayattaki normal beslenme programını istiyorum...o daha önemli...yanlışlarını düzeltmek ayıp değil, bilakis cok daha verim almanı saglamak için bir yardımdır...

Pinky bunu beğendi.
  15. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    SAYIN d.wolf dikkat ederseniz incir ve hurmadaki kayısıdaki protein ve karbonhidratları hesaba katmamışsınız bunları göz ardı etmeyiniz.

artı belki hatırlarsanız benim vucut resimlerimi yeterince sıkı ve kaslı olduğu kansındayım yumurta ve hurma ve incir ile gayet sağlıklı yaşamaktayım balık ve etin kalitesini unutmamak lazım artı gözlemlerim sonucu protein tozunu bende kullanmaktayım fakat ramazan ayı olduğu için bırakmış durumdayım çünkü vucudmun yılda en azından bir kereye mahsus dinlenmesini istiyorum...

ikicisi hurma ve incir gerçekten protein oranı en yüksek meyvelerden biridir. artı yüksek lif bulunmaktadır. süt ürünlerinden yağlı peynir ve yoğurt haricinde kullanımın 0 dır yani süt içmem olursa kırk yılda bir.

eti severim her her türlüsünü bol bol yerim..

sizin yorumunuza saygım vardır fakat yukarıdakilerin ne ihtiva ettiği ve ne amaçla yenildiğini sormadan yorum yaptınız yazdıklarınız içinden fruktoza ve karbon hidrat alımından bahsetmişsiniz hepsi yuklarıda mevcut sayın d.wolf.

size sadece 1 soru sormak isterim inceleme ve gözlemlerim sonucunda protein tozu kullananların kasları benim gibi ince ve keskindeğil sayın d.wolf spor salonundakilere baktığımda balon gibi gözükmekteler bana baktıklarında ise harbi kas görüyoruz diye eğleniyoruz birbirimizle sizce bunun nedeni protein tozlarımı..

Pinky bunu beğendi.
  16. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    artı sayın d.wold REFLEX HIZI YEMEKLE ALAKALI DEĞİL beyne giden OKSİJEN VE FRUKTOZ İLE ALAKALIDIR.

İNSAN ZOR DURUMDA KALDIĞINDA VUCUT KENDİNİ SALDIRI POZİSYONUNA HAZIRLAMAK İÇİN ADRENALİN HORMONUNU SALGILAR

SONUCUNDA KALP ATIŞ HIZI 2 KAT ARTAR TANSİYON YÜKSELİR SİNDİRME BOŞALTIMA GİDEN KAN DURDURULUR . 5 DUYU ORGANI MAXİMUM SEVİYEYE ULAŞIR BEYNE GİDEN KAN DOLAŞIMI ARTAR. KASLARA MAXİMUM OKSİJEN VE YAKIT ULAŞIR. bunun besinle alakası yoktur sayın d.wolf. yani demek istediğim bu incir ve hurma ile bile önemli olan beyin yakıtı almanızdır.

İNSAN az yese yağlarını yakar. fakat hiç yemezse ölüm meydana gelir bunu daha önceki makalelerimde belirtmiştim.

bakınız bugunkü gazetelere 45 günde 15 kg vermee çalışan kızın halini sonuç ölüm.. lütfen bakınız hak vereceksiniz. vucut yağları eritmesi için ektra enerjiye ihtiyaç duymaktadır.

17. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    balon gibi diye tabir edilen insanlar protein tozlarını kullandıkları için öyle değiller...onlar herşeye dikkat ediyorlar...hem sıkı bir antrenman geciriyorlar hem de çok iyi bir şekilde beslenme planı uyguluyorlar + yılların karşılgı da var tabi...ama bazıları steroidin tadını kaçırabiliyor, o da ayrı bir konu...o adamlara gülmene gerek yok, onlar emin ol ki bir tshirt giyindiklerinde senden cok daha estetik duracaklar...onlar komple vücutcular...bana da arada balon gibi oldugumu söyleyenler oluyor, ama bunu syleyenelr daha cok yeni başlayan kesim oluyor...daha cok aşama kaydetmiş sporcular, karşıdakini daha iyi anlayabiliyor...karşındaki iri adamlar, yalnız protein tozlarıyla öyle olmuyorlar, bir sürü fedakarlık yapıyorlar aynı zamanda...kasların sıkılıgı daspor geçmişine, vücut tipine ve eklemlerin yapısıyla da alakalı...bunları bilmeden hakkında yorum yapamam...ama şundan emin ol ki, sıkı beslenen insanlar + dogru antrenman programını uygulayanlar daima cok iyi olurlar..

18. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    YOK HAYIR yanlış anladınız balondan ziyade kas değil yani biçimsiz kas gibi sıkı bir yağ gibi. mesala benim resimlerimi hatırlarsanız. hatlı kas gibi değiller.

19. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yag gibiyse, o zaman onları görmek lazım:)...o dedigin adamlar demek ki iyi besleniyorlar , ama ayn zamanda karbo alımnı yüksek tutuyorlar...ya da mutlaka bir yerde dengesizlik yapıyorlar...görmeden ona da yorum yapamayacagım...
    sana gelince atakan_irresistable, valla resmini foruma koyarsan, daha net yazabilirim...tam hatırlamıyorum resimlerini..

atakan_irresistable bunu beğendi.
  20. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    tamam iyi güzel beslenme konusunda bilgilendik ama sorduğum sorunun cevabını tam alamadım

Sayfayı Paylaş