Spora yeni başlıyorum

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve SalihBurak tarafından 2 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. SalihBurak

SalihBurak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Ben spora yeni başlıyorum. Hem kilo vermek hemde kondisyon kazanmak amaç. Yememe dikkat ediyorum. Ama ben hiç mesela hiç ağırlık kaldırmıyorum, direk Kelebek olsun benzeri spor salonundaki aletlerde spor yapıyorum. İsimlerini tam olarak bilmiyorum da :D , kusura bakmayın. Ama aletlerde çalışıyorum herşeyi. Peki orada ağırlıklar var, sanırım her biri 5 kilo. Ben ilk kez spor yapacağım ve kaç ile başlayacağımı bilmiyorum. 15 kg başladım ama heryerim acıyor ve iki gün gitmedim spora :D . Hala acılarım var, nasıl yapmalıyım spora gitmeli miyim gidersem aletleri yapim mi yoksa sadece koşu bandı falan mı? Birde koşu bandı ve bisiklet falan ne kadar yapsam uygun olur sizce? Daha yeniyim ama kondisyon kazanmak isterim.

2. SalihBurak

SalihBurak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Cevaplarınızı bekliyorum abilerim ve arkadaşlar.

3. diamicron

diamicron Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Öncelikle makinalarda yaptığınız hareketleri hoca mı yazdı yoksa kafanıza göre mi yapıyorsunuz ? ilk bir kaç ay temeli sağlam atmak adına makinalarda çalışman daha iyi.çünkü ister istemez hareketi doğru yapmaya itiyor seni.ama daha sonra serbest ağırlıklarla çalışmak çok daha sağlıklı(tecrübelerim bu yönde).kaç kg ile çalışacağınız tamamen sizin belirleyeceğiniz bir şey.ilk 2 hafta ağırlıkları ne rahat rahat yapabileceğin nede kendini çok zorlayacağın şekilde ayarlamalısın.daha sonra ağırlıkları son 2-3 tekrar ve son set son 4-5 tekrarda baya zorlanacağın şekilde ayarlamalısın(tanım yapamadım ama anlaşılıyor galiba :D).çektiğin ağrılar ise 1 haftaya geçecek olan hamlık ağrıları.eğer çok şiddetli ağrın varsa kas gevşetici alabilirsin.bir de kaslarının onarılması yenilenmesi için protein ağırlıklı beslenmelisin.eğer ağrı çok şiddetli değilse antrenmanlarını aksatma zaten ısındıktan sonra ağrıları pek hissetmiyorsun.kardiyoya gelince dinlenme günlerinde kardiyo yapılması en uygunu bence.ama öyle bi imkanım yok salona gitmişken yapmak istiyorum dersen ağırlık çalışmasından sonra kardiyo yapmanı tavsiye ederim.ağırlık çalışmasından önce yaparsan ağırlıkları basacak güç kalmıyor.son olarakta sadece kardiyo yapmanı tavsiye etmem kilo verirsin fakat yine yağlı kalırsın ince ve yağlı bir vücudun olur bu sefer.daha kötü olur yani.

not: yazdıklarım şuana kadar okuduğum makalelere ve edindiğim tecrübelere dayalı.yani doğruluğunun garantisini veremem, yazdıklarımda yanlış bir bilgi varsa düzeltilmesini rica ederim.

4. SalihBurak

SalihBurak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Çok teşekkür ederim cevap için :) . Ama 'Sadece cardio yapma' derken heralde hemde sporu kast ettin bir yandan. Yanlış anlaşılma olmasında. Her gün spora gidebilirim, diyorum ki ara verdiğim günlerde de gidip koşsam falan nasıl olur? Antreman kendim yapıyorum. Omuz,göğüs,ön ve arka kol hareketlerini 3-10 şeklinde hafif zorlayacak ağırlıklarda yapıyorum işte.

5. diamicron

diamicron Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    antrenman günleri harici yani off günlerde kardiyo yapabilirsin.haftada 3ten fazla kardiyo yapmanı tavsiye etmem.yani antrenman günleri yapıyorsan ek olarak boş günlerde de gidip yapmana gerek yok.yada antrenman günlerinde yapmazsın sadece boş günlerde yaparsın ki bence en uygunu budur.

6. salihburakyavas

salihburakyavas Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Birde şöyle bir sorum olacak, spor yapmaya başladım ama diyet uygulamıyorum yani sadece yediğime dikkat ediyorum. Mesela az ekmek yiyorum sonra pirinç pilavı yemiyorum ama sabit bir diyetim yok. Mesela dondurma yiyorum ya da Özel olarak diyetim yok. Hem vücudumu toplamak için spor yapıyorum hem Zayıflamak için ama diyet ne kadar gerekli? Amacm benim 85ten 77 gibi bir rakama düşmek ama iki üç Ay gibi bir sürede. Sizce olur mu diyet ne kadar önemli? Illa gerekli derseniz eğet önerdiğini bir program var mı? Link olarak atabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş