Spor yapanlarda sağlıklı beslenme araştırması

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve Merve38 tarafından 13 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Merve38

Merve38 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Master öğrencisi
    Merhabalar,
    Yüksek lisans tezim için; 'spor salonunda düzenli olarak spor yapanlara' sağlıklı beslenme algı ve tutumuna yönelik bir araştırma yapıyorum. Aşağıdaki linkte yer alan anketime katılarak yardımcı olmanızı rica ediyorum. Şimdiden çook teşekkürler.. :)
    surveey.com

2. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Beslenme alışkanlığın dan ziyade 2. sayfa piskolojik test gibi geldi ,Giyinirken evden kaç dakikada çıktığım tuvalet alışkanlığım vs... ne alaka

3. Merve38

Merve38 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Master öğrencisi
    spor salonunda spor yapanların sağlıklı beslenme psikolojisini araştırıyorum.. beslenme algısının takıntı boyutu var mı yok mu onları da inceliyoruz tabii.. anketi doldurdunuz galiba?

4. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Anketi doldurdum,Tezinizde basarilar dilerim fakat bazi sorular gercekten banada cok sacma geldi.

5. Merve38

Merve38 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Master öğrencisi
    Teşekkür ederim.. Doğrudur, çünkü anketin tamamı beslenmeye yönelik değil, obsesif kompulsif bozukluk(takıntı) testi de yer almakta, pek alakası olmayan sorular söz konusu yani ;)

6. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Bazı sorular saçma sapan olsada Bekçi doldurdu diye doldurdum .Anket sonuçlarınıda paylaşırmısınz bilimsel olarak kendimizi tanıyalım :confused:

Bekci bunu beğendi.
  7. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Benimde burda(isvicre) üniversitede okuyan kizim var ve zaman zaman onlarda böyle anketler yapiyorlar,anket doldurucak kisi bulmakta oldukca zorlandiklarini bildigim icin,ufak da olsa bir yardimimiz olsun istedim:)

redpack bunu beğendi.
  8. FoReVeR_S.F

FoReVeR_S.F Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bence diyeti çok yanlış anlamışsınız hele ki sporcularda diyet çok farklıdır çok az yemek gibi yada bilerek öyle yazdınız. ben doldurdum yararı olur umarım

9. Kalitos

Kalitos Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    43
    Bende doldurdum fakat sağlıklı beslenme ve diyet terimleri sanırım birbirine karışmış.
    Sağlıklı beslenmek demek yemek yememek/ diyet yapmak değildir.
    Beslenme günlüğü bölümüne göz atmanızı tavsiye ederim. Kas kütlesini arttırmaya yönelik fitness yapanlar ortalama bir insandan çok daha fazla yer genellikle.

FoReVeR_S.F bunu beğendi.
  10. fatihch

fatihch Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    GELİR UZMANI
    Yer:
    İSTANBUL
    Anketi cevaplandırırken Ahmet Şekerkaya geldi aklıma :)

11. Merve38

Merve38 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Master öğrencisi
    Teşekkürler, çok düşüncelisiniz.. ;)
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Mayıs 2014 ---
    Birincisi bu soruları ben hazırlamadım, genel geçerliliği olan ve yıllarca uygulanmış/uygulanmaya devam eden testler bunlar. ;) İkincisi zaten anketteki sorularla diyetin ve sağlıklı beslenmenin toplumda nasıl değerlendirildiğini görebilmek amaçlanmıştır. Tabi spor yapanlarda...
    Öncelikle teşekkür ederim ankete katıldığınız için. Benzer terimlerin bir arada yer alması karışıklıktan ötürü değil insanların bu iki terimi nasıl algıladıkları amaçlandı. Yani sağlıklı beslenmek adına uyguladıkları diyeti ne şekilde, neden ve nasıl uyguladıkları gibi... Bu arada elbette ki sağlıklı beslenmek = diyet yapmak değildir ama sağlıklı beslenmek adına insanlar bir takım diyetlere başvuruyorlar. Özellikle benim araştırmamda Ortoreksiya Nervoza'lı bireylerın ortaya çıkarılması planlandı.
    Sanırım İşletme Fakültesi öğrencisi/mezunuyuz :)

Son düzenleme: 15 Mayıs 2014
    Predatel bunu beğendi.
  12. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Turkce tercumesi ?

13. Merve38

Merve38 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Master öğrencisi
    Predatel bunu beğendi.
  14. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Profesyonel body builder lar müsabık sporcular için beslenme takıntıdan ziyade yaşam biçimidir (Hatta orta seviyeli amatör sporcular içinde geçerli)
    Küre girmiş olan sporcu tabiki beslenme düzenini makrolarla hesaplayıp buna göre beslenecek .Buna çağımızın yeni hastalığı Ortoreksiya teşhisi ile etiketlemek doğru değil ,tabi bilimsel çalışmalar yapılsın araştırılsın buna karşı değilim .

Bekci ve redpack bunu beğendi.
  15. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    iş görüşmelrindeki psikolojik testler gibiydi testiniz xxx yapabilirim xxx yaparım gibi :D

onun dısında pena nın dediği gibi takıntı olarak adlandılıcaksa eğer bu yanlış. spor yapmakta takıntı yerine konabilir ozman her antrenmana gitmek gitmdiğinde içindeki şüphe korku kaygılanma olması ne yaptığını bilen insanlar için sorun deil ancak bilmeyenler için asırı bir önyargı oluşması yanlış bilgilendirme olmaktan baska hiç bir işe yaramıyacağı düşücesindeyim bilinçsiz beslenme de en büyük faktör toplum iken birde. (zayıf insaların sporculara özenmesi şisman insanların daha iyi görünmek istemesi güzel kadınların daha güzel olması insanların oldugundan daha fazlasını istemesi ve bunun karsısında karşılastığı mahalle baskısı olarak adlandıracağım)

veya sağlıklı beslenme takıntısı dediğiniz beslenme düzeni örneğin atın ölümü arpadan olsun diyip herşeyi yemekte bir nevi takıntı olabilr o gözle bakılacak ise sizin dediğiniz ve verilen örnekler diyetler ve özellikle vuct ihtiyacını karşılayamayan beslenme ile alakalı bilinçsiz olusturulan beslenme düzeni zatıflamak için hiçbirşeyi yememeye karar vermek hereşyi bir anda kesmek kilo almak için herşeyi yemek gibi belki ancak yine diorum bu sadece yanlış bilgilendirme diete baskıs acısı zaten yanlışken bu dahada yanlış yönlendirme olur zaten insanlara birşeyleri anlatmak zorlasıorken bu işleri hiç te kolaylastırmıyacak

en bsıt örneği supplementler herşeyin onlara bağlanması gibi bir örnek sanırım yanlış olmaz bu sfeerde sağlıklı besleniorum diye kendine zarar veriosun muabbetleri dönmeye baslıcak işte gecen arastırmıslar filan

arastırmanın adı sağlıklı beslenme takıntısı yerine yanlış beslenme gibi birşey olsa daha iyi olurdu

Son düzenleme: 16 Mayıs 2014
    Bekci bunu beğendi.
  16. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Keşke aynı konuyu defalarca açıp forumda kirlilik yaratmasaydınız!!

17. FoReVeR_S.F

FoReVeR_S.F Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Valla tercüman oldun düşündüklerime birde bu işi ciddiye alan bir insanın abur cubur yememesi ve diğer yiyecekeride seçerek yemesi bence çok normal buna diyet de sağlıklı beslenme de ne dersen de bu araştırma sporculara göre değilde normal bireylere göre diye düşünüyorum. Yine de başarılar sana

18. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73

Anketiniz umarım beklediği ilgiyi görür.
    Ben pek anket doldurmayı sevmediğim için inceleyemedim. Kusura bakmayın!

Anketinizin "Yüksek Lisans Tezi" için olduğunu belirtmişsiniz çok güzel ancak "Ortoreksiya Nervoza" tanımlamasının psikiyatri biliminde yeri olmadığını belirtmek isterim.

"Orthorexia Nervosa (Ortoreksiya Nervoza)" Amerikalı doktor Steven Bratman tarafından 1997 yılında "kendi kafasına göre icad ettiği" bir kelimedir! Kelime Yunan'ca dan gelir. Kelimenin başı olan "Ortho" Yunanca'da "ορθό" şeklinde yazılır ve Türkçe'si "doğru" anlamındadır. Orexia ise "όρεξις" şeklinde yazılır fakat asıl "όρεξη" (Türkçe'si iştah) kelimesinin sonuna takı getirilerek "Orexia-όρεξις" kelimesinden türetilmiştir. Ve ortaya Yunanca'da "doğru iştah" anlamına gelen "Orthorexia" kelimesi çıkmıştır.

Niye bu kadar detaylı belirttim;
    Bu Amerikalı doktor "Orthorexia Nervosa"yı icad ettikten sonra bunun 2001'de kitabını da yazmıştır ve Amazon.com'dan satışa çıkarmıştır!

"Orthorexia Nervosa" Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından "ruhsal bir bozukluk" olarak kabul edilmez. Bir tanımlama aracı olarak kullanılmaz! Türkiye'de de bir "teşhis kriteri" olarak yer almaz çünkü tüm "takıntı" hastalıkları dünya genelinde OBS (Obsesif Kompulsif Bozukluk) olarak tanımlanır. Bunun da alt dalları vardır. Genel çatı OBS'dir.

Kısaca tıp'da "Orthorexia Nervosa" bir hastalık adı değildir. Bu Dr. Steven Bratman tarafından üretilmiş bir kelimedir ve psikiyatri'de teşhis amacıyla kullanılmamaktadır. Evet kişilerde "sağlıklı beslenme" bir takıntı haline gelebilir ama bu "duruma göre" OBS altında tanımlanır.

Dolayısıyla her bir takıntı için Yunanca fiyakalı kelimler türetebiliriz. Bunun kitabını yazıp Amazon.com'da bestseller olmasını bekleyebiliriz!
    Dr. Steven Bratman bir "yeme bozukluğu uzmanı" değildir ve bunu kendisi de belirtmektedir.

Sonuç olarak;
    Anketinizin çıkış noktası doğru olmakla birlikte onu oturttuğunuz zemin (ruhsal tanımlama) genel-kabul görmeyen bir terimdir.
    Sizin açınızdan yararlı olacağını düşündüğüm için bu kadar detaylı belirttim.
    Başarılar dilerim...

Kaynaklar :
    Amazon (Orthorexia Nervosa)
    Orthorexia Nervosa (Info)
    Orthorexia Nervosa (Official Page)
    OBS (OCP)
    Dr. Steven Bratman
    .
    .

PeNa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş