Spor Sonrasi Beslenme

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Onur Aras tarafından 16 Temmuz 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Onur Aras

Onur Aras Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba Üstadlarim , calismam dolayisiyla aksam 19.30 sularinda antreman yapip 20.30 gibi cikiyorum. Antreman sonrasi sadece protein tozu iciyorum.Saat biraz gec olduğü icin spor sonrasi ögün yemiyorum.Sizce bunun bir zarari olur mu? Yoksa illa bir seyler yemek zorunda miyim? Gunluk 180-200 gr civarinda protein aliyorum.Ancak saat 18.00'ten sonra hic bir sey yemiyorum.Sadece dedigim gibi spor sonrasi protein tozu iciyorum.Bunun herhangi bir zarari olur mu?

ahmet377 bunu beğendi.
  2. ahmet377

ahmet377 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    yağ yakmaya çalışıyorsun zarardan çok faydası olur , ama hacim kazanmak istiyorsan sıkıntı...

3. albek

albek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Bu konuyu bende merak ediyorum.
    İs dolayısıyla gec cikiyoruz antreman vs derken bayağı geç saate sarkiyor.

Tek öğünde tüm makroları alıp o günü kapatan insanlarda var. Makroları tamamladıktan sonra spor öncesi veya sonrası yemisiz fark eder mi

Spor sonrası boşalan glikojen depolarını hemen doldurmak gerekiyor mu

4. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    Glikojen deposu öyle kolay boşalan bir şey değil emin ol, bize sürekli öyle lanse edildi ancak glikojen depolarının boşalması kolay olabilecek bişey değil, yağ yakmak için kardiyo yapan insanlar anlar bu söylediğimi sanki gözleriniz kararır transa geçersiniz vücudunuzda enerji kalmaz anlarsınız yani, bb yapan birisi için bile çok ağır girmiş olması lazım o depoların boşalması için.

albek bunu beğendi.
  5. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Antrenman sonrası 5-10 g esansiyel amino asit içeren bir besin/takviye + 40 gram civarında karbonhidrat almak kas protein sentezi ve özellikle glikojen depolarının dolması için önemli.

Spor sonrası potasyumdan da zengin olduğu için muz veya kuru üzüm ile izole protein tozu alınabilir.

Spor öncesi sonrası önemli olmasaydı rehberler tek düze olur sadece makroları verir geçerlerdi. Şuanda dünyada farklı uygulamalar deneniyor. Alkali diyet, düşük karbonhidratın ardından karbonhidrat yükleme, PRAL diyeti, periyodize diyetler vb. Eğer öğünün içeriği, zamanı önemli olmasa bu kadar detaya inip bunları denemezler..

Sayfayı Paylaş