Spor salonundaki ilk günüm

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve bluesnpoet tarafından 27 Haziran 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. bluesnpoet

bluesnpoet Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar, hayırlı ramazanlar diyerek sözüme girişiyorum. Bugün spor salonuna yazıldım. Üç ay sonra üniversiteye gideceğim, sarkmış yağlarım için bir çözüm yolu arayışına bugün son verdim. Oraya gittiğimde ilk önce tartıya bindim. 1.90 boyum var. 75 kiloyum fakat fit görünümlü sayılmam, göbeğim ve göğüs bölgem yağlı gözüküyor. Hocam bana kilo almam gerektiğini söyledi. Ben de ona yiyebileceğim kadar yiyebileceğimi söyledim fakat hiç bu kilo alma evresine girmeden direkt olarak spora başlamak istediğimi söyledim. On dakika bisiklet sürüp ısındıktan sonra, esneme hareketleri gerçekleştirdik. Terimsel adını bilmediğim üç farklı alet kullandım ve terimsel adını bilmediğim üç farklı hareket yaptım. Hareketler sonunda kollarımı neredeyse kullanamaz hala geldim, beni oldukça yordu. Bunu hocama söylediğimde; bana, üst çalışmayı bitirip karın ve bacak çalıştırmaya başlayacağını söyledi. Bacak ve karın hareketlerini zorlanmadan yaptım. Beslenme programını pazartesi günü hazırlayacağını söyledi ve bugünlük yeteceğini söyleyerek benimle olan işi bugünlük bitti. Şimdi benim bu noktada sormak istediğim bazı sorular doğuyor.

Birincisi; hocam kilo almam gerektiğini söylemişti, ben de vücudumdaki yağ oranının fazla olduğunu düşündüğümden dolayı ne yediğime hep dikkat ederdim. Şimdi istediğimi fütursuzca yiyebilir miyim? Fastfood tarzı sağlıksız şeyler zaten hoşuma gitmiyor. Benim kastım ekmek, makarna, hamur işi filan.

İkincisi; Kol, göğüs tarzı hareketlerde oldukça zorlandığımı söylemiştim. Bu ilk gün diye mi böyle yoksa gücümün dışına çıkan ağırlıkları mı kaldırdım? Çünkü her hareketin üçüncü setinde neredeyse perişan olmuştum.

Üçüncüsü; Mekik aletine bindiğimde hocam 35 kilo ağırlık taktı, ben de eğilerek 35 kilo ağırlığı kaldırdım fakat bu hareket beni bir nebze olsun yormadı. Ağırlığı arttırmalı mıyım yoksa hocanın bildiğinden dışarıya çıkmamalı mıyım?

Dördüncüsü; işim gereği spor salonuna bazen öğle saatlerinde, bazen ise akşam saatlerinde gidiyorum, bu bir sıkıntı olur mu?

Yardımlarınızı bekliyorum, çok teşekkür ederim.

2. onurryesilyurt

onurryesilyurt Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Kendi yorumlarım doğrultusunda yardımcı olayım.Vücudunu en iyi sen tanırsın. Öncelikle hangi vücut tipinde oldugunu öğrenmekte fayda var. Ektomorf olduğunu varsayıyorum ona göre cevaplıycam.

1- Amacın eğer hacim ise Clean bulk olarak beslenme düzeini ayarlaman. 3 ana öğün 2 ara öğün şeklinde. Trans yağ vb. yağlardan uzak durmalısın. Zeytinyağını tercih et.
    Ürün alırken veya besinlerini alırken ambalajdaki yağ oranlarına dikkat et.
    Alkol kullanıyorsan bırak mutlaka. Eğer göğüs bölgen jinekomasti dediğimiz türdense bi kontrol ettirmende fayda görüyorum. Fütursuzca tabikide yememelisin.

2- Yeni başladıysan ve spor geçmişin yok ise ilk ay kendini hırpalama hareketlere alışma sürecini tamamla ilk ay yani Adaptasyon dönemidir ilk ay zorlama kendini. Zorlanman programında kaç set girdiğin kaç hareket bulunduğuyla ve beslenmen ilede alakalı olabilir belki de hepsiyle alakalı olabilir. Tavsiyem 12 tekrar maximum yapabileceğin ağırlıkları seçmen yönünde.

3- Karın bölgesindeki yağlanmalar sadece mekikle değil beslenme düzeninle alakalı bir durumdur. Karın kasları mutfakta başlar klasik bir söz olarak :) . Her hafta mekik çekmeni önermiyorum. Değişik hareketleri de uygula programında. Karın kaslarınıda her gün çalıştırmamalısın. 2 günde 1 çalıştırman yeterli olucaktır.

4- Sıkıntı olmaz görüşümce. Tavsiye edilen spor saatleri 3 ve 6 arası yanlış hatırlamıyorsam ancak ben 8 de başladığımda oluyor. Kendini en güçlü hissettiğin saatlerle alakalı bi durum oldugunu düşünüyorum.

Son olarak Antrenman öncesi ve Antrenman sonrası öğünlerine dikkat et. İyi günler iyi çalışmalar. Yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

Sayfayı Paylaş