Split Çalışmalar yanlış mı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Barış Demir tarafından 21 Ekim 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Barış Demir

Barış Demir Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar 3 aydır yapıyorum bu sporu.. Salonun yazmış olduğu program beni sıktı artık. Kendime yeni bi program oluşturdum Program şöyle...

1.GÜN : GÖĞÜS + BICEPS
    2.GÜN :SIRT + TRICEPS
    3.GÜN : REST
    4.GÜN : BACAK + KARIN
    5.GÜN : OMUZ + DELTOIDS
    6 ve 7. GÜN: REST

Fakat bi kaç yazı okudum bu tip çalışmalardan kesinlikle kaçının bu çalışmalar çok ileri seviye de hatta ilaç kullanan kişiler içindir diye doğruluk payı nedir ? Ayrıca antremanla ilgili bi yanlış varsa düzeltirseniz sevinirim.

2. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Doğru, splitler Türkiye'de çok yaygın. Ancak bence yeni başlayan biri, compound egzersizleri tercih etmelidir, daha fazla anabolik tepki alması muhtemeldir, çünkü bileşik egzersizler daha fazla kası ve eklemi aynı anda fonksiyonel şekilde çalıştırır, vücut buna daha çabuk tepki verir.
    (Çok kısaca cevap)

Varolsun Yüce Türk Irkı.

elite35 ve atraksiyonlu bunu beğendi.
  3. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    2pacist'e katılıyorum.
    Sen yolun daha başındayken bu soruyu sorman güzel. Ben split programlarla ortalama 1,5 yılımı harcadım.
    İşime yaradı mı ? Evet yaradı. Şekillendim.
    Ama dedim ki ''eğer split yerine full body yapsaydım daha da iyi olabilir miydim?'' İşte bu yüzden split'i tamamen bırakmaya karar verdim.
    Şu anda full body antrenmanı uyguluyorum. Spor geçmişim olduğundan her bölge başına 1 hareketle kası çok güzel yorabiliyorum.
    Ertesi günü tatlı ağrılarla uyanıyorum.
    Birkaç ay daha deneyip göreceğim, belki full body bana split'i tamamen unutturabilir. Belki split tamamen mitten ibarettir.
    Split herkesin uyguladığı bir sistem fakat, bilimsel olarak ''neden split?'' diye sorduğunuzda bu soruya mantıklı yorum yapabilecek insan sayısı çok az. Verecekleri cevap ''herkes bunu yapıyor, x kişisi bunu yapıyor, internette böyle yazıyor da ondan...'' gibi ezberden olacaktır.
    O yüzden herkesin gittiği yol doğru olmayabilir. Deneyip sen de farkı kendin gör. Herkesin bünyesi farklı. Yapılan yorumlarla kafandaki soru işaretlerini gideremezsin.

4. koseus

koseus Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    Full body çalışan mr olympia şampiyonu olduğunu okumuştum bir yerde. Kimdi hatırlamıyorum ama eskilerden biriydi.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Sayfayı Paylaş