"Solid" Full Body Sistemi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve DamienDuff tarafından 14 Haziran 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşlar selamlar,

Colorado'da bilgisine ve tecrübesine son derece güvendiğim; trainer arkadaşımla beraber bir süredir üstünde konuştuğumuz bir full body programı bulunuyordu. Aklımızda bir sistem vardı ancak detaylıca konuşmak için fırsat yakalayamamıştık. Kendisiyle geçtiğimiz Nisan'ın son haftası Amerika'ya gittiğimde bir araya gelebildik ve kafamızdaki sistemi kağıt üstünde oturttuk diyebiliriz. Bu sistemdeki hiçbir olay bizim kendi kendimize uydurduğumuz veriler üzerine kurulu değil. Veya bizim keyfe keder yaptığımız şeyler de değil. Gironda, Reg Park ve benzeri bir sürü dünya çapındaki antrenörlerin antrenman sistemlerindeki mantığı anlamaya çalışıp onları bir araya getirmek istedik; amacımız hibrit bir sistem yaratmaktı yani. Biraz Gironda, biraz Reg Park, biraz Leroy Colbert vesaire.

Bildiğimiz en önemli şey Prograssive Overload bizim en büyük silahımızdır. Ancak sadece buna dayanmak bir süre sonra antrenman veriminden çaldığı gibi, Overload'u sağlamanın tek yolu da kiloyu arttırmak değildir.

3 günlük sistemi özetle açıklamaya çalışacağım. Hareketlerin hiçbiri zorunlu olmayıp örnek olması için yazılmıştır.

Bu programı uygularken ihtiyacınız olan tek şey kronometre ve ufak bir not defteri (cep telefonu da olur tabii) :) 1 aylık bir program olarak düşünebilirsiniz. Çünkü biz sistemi 4 hafta üzerine kurduk. 4 hafta sonra hareketlerde değişikliğe gidilebilir.

1. GÜN (Gironda's Day)
    Bu ismi verme sebebimiz bugün seçtiğimiz 4-5 egzersizde 4 hafta boyunca kilo veya tekrar artışına gitmek yerine dinlenme süresini kısaltacağız.
    Leg Press 4x8
    Incline Bench Press 4x8
    Pull Up 4x8
    Military Press 4x8
    Biceps Curl 4x8
    Plank 3x45 Sn

1. hafta tüm setler arası 45 saniye dinleniyorken, 2. hafta 35 saniye, 3. hafta 25 saniye, 4. hafta ise sadece 15 saniye dinleneceğiz. Ve evet 4 hafta boyunca aynı kilo, aynı set ve tekrar sayısı olacak. 4. haftanın sonunda yani programın ikinci ayına geçerken kilo artışına gidebilirsiniz. Kaç kilo artışa gidilmeli sorusunun cevabı aslında size bağlı. Belki 5, belki 7.5, belki 10. Plank gibi hareketlerde de 10 saniye ekleyeceğiz. İlk hafta 45 saniye durduysak, ikinci hafta 55 saniye... Bu nedenle seçtiğiniz kiloya dikkat edin. Genel olarak hep 1-2 tekrar daha çıkartırdım dediğiniz kiloyu bulun. RP 8 gibi.

2. GÜN (Bro's Day)
    Bu ismi koyarken güldük ama eski usül çalışanların da hakkını "brosience" diyerek çok yemeyin. Zira yeri gelince o "brosience" bile işimize yaramıyor değil. :)
    1. ve 3. antrenmanımız zaten en zor 2 antrenmanımız olacak. Bu yüzden 2. günümüzü biraz daha "aktif toparlanma" gibi düşünmek gerekiyor. RP 6-7 gibi düşünün. Bölgelerimiz için 1 veya 2 tane hareket seçip (istediğiniz sevdiğiniz her hareket olur) negatife önem vererek, kasımızı hissederek, yavaş tempoda klasik 8-12 tekrar aralığında çalışacağız. Bu günün en önemli kısmı aslında negatife verilen önem. Zira araştırmalar gösteriyor ki time under tension dediğimiz olayın kas gelişimine güzel bir etkisi bulunuyor.

Bulgarian Squat 3x8-10
    Leg Curl 3x12
    Push Up 3x12-15
    Deadlift 2-3x8-10
    Cable Crossover 3x12
    Side Raise 3x12
    Facepull 3x15
    Biceps Curl & Triceps Pushdown 3x10-15
    Hanging Leg Raise 3x15-20

3. GÜN (Pyramids Day)
    Geldik haftanın son ve belki de en yorucu antrenmanına. Bu antrenmanda seçtiğimiz 5-6 compound egzersizde piramit sistemi uygulayarak çalışacağız. Ve her hafta 2,5 kilo ekleyeceğiz. Örnek vermek gerekirse Bench Press 4x12-10-8-5 yaptınız. 12 tekrarı 50 kilo, 5 tekrarı ise 65 kilo ile çıkarttıysanız, bir sonraki hafta 12 tekrarı 52,5 kilo ile yapmaya çalışacağız; 5 tekrarı da 67,5 kilo ile tabii. Haftanın en zorlayıcı antrenmanı dediğim için de net söylüyorum ki, gerçekten son tekrarlarda kollarınızın titrediğini hissetmeniz lazım. Bu yüzden de dinlenme süresini kafaya takmayın, gerekirse 3-5 dakika bile dinlenebilirsiniz. Ancak özellikle son 2 sette 1 tekrar daha anca çıkartırdım ya da belki çıkartabilirdim diyebilmeniz lazım. RP 9 veya RP 9,5 diyelim. Ancak failure zorlamayın zira barın altında kalıp sakatlığa maruz kalmayın sonra.

Squat 4x12-10-8-5
    Bench Press 4x12-10-8-5
    Row 4x12-10-8-5
    Farmer's Carry 4x15-20-25-30 Metre.
    Shoulder Press 4x12-10-8-5
    Biceps Curl 4x12-10-8-5
    Crunch 4x20-15-12-10

Hareketlerin hiçbiri zorunlu değildir. Bu sistemi yakında kendi üzerimde deneyeceğim zaten. Ancak bu sistemin gerçekten gelişmek isteyen herkesin derdine çare olacağına inanıyorum. :)

Ancak gördüğünüz üzere pek de spora yeni başlamış birisi için uygun bir program değildir. En azından 1 yıldır ağırlıklar ile haşır neşir olmak, biraz terimlerden haberdar olmak, kendini ve vücudunu bilmek önemli.

Son düzenleme: 14 Haziran 2019
    Lie ve HG! bunu beğendi.
  2. HG!

HG! Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Melez bir program olmuş gerçekten ve güzel görünüyor. Solid ismi de yakışmış :)
    Deneyen arkadaşlar geri dönüşünü paylaşırsa zamanla üzerine daha da geliştirme yapılabilir, güzel olacaktır.

3. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Teşekkürler. En başta kendi üzerimde deneyeceğim dediğim gibi. Ancak eldeki verilere bakınca güzel sonuçlar elde edeceğimi düşünüyorum. :)

4. Akfkl10

Akfkl10 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Hocam selamlar. Öncelikle uğraşınıza saygı duyuyorum ve başarılar diliyorum. Sanki pazartesi günü antrenman hacmi biraz az olmamış mı ? Hem hareket sayısındaki azlık hem de düşük dinlenme süresi olduğu için ağır kilolara da çıkılamayacağından o gün üzerinde belki bir revizyon faydalı olabilir gibi geliyor.

5. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Haklı olabilirsiniz. Belki set sayısı 5-6’ya çıkartılabilir. 6x8 iyi geliyor kulağa. Orijinal Gironda sistemi 8x8 ancak bunun da hacim anlamında çok gelebileceğini düşünüyorum.

6. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Benim kafama pazartesi takıldı sadece. Özellikle son haftasında ki 15 sn dinlenme ciddi bir durum :) İlk çalışma ağırlığı bile bu 15 saniyeye göre seçilmeli belki. 1 seneden ziyade yapacak kişinin ciddi anlamda sınırlarını bilmesi lazım. Umarım yeni başlayan ergenler, içlerindeki ateşe kapılıp bunu yapmaya çalışmaz :)

7. DamienDuff

DamienDuff Üye

Beğenileri:
    163
    Ödül Puanları:
    53
    Belki de daha yüksek bir kiloyu 30 saniyeye çekmeye çalışmak da bir yol olabilir. 60-50-40-30 saniye şeklinde bir yöntem neden olmasın? Veya iki dakikadan önce tekrar giremediğimiz bir kiloyu 1 dakikada tekrar girmek bizim 4 haftalık amacımız olabilir.

Aslında bu zamana karşı mantığını başka şekillerde de düşünebiliriz. Mesela hedefin 50 tane Barfiks. İlk hafta 50 barfiks çekene kadar diyelim 5 dakika geçti. Artık her hafta o 50 barfiksi biraz daha kısa sürede tamamlamak amaç olabilir.

Son düzenleme: 15 Haziran 2019
  8. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Fikir güzel, çok farklı alternatifler yaratılabilir :)

9. Lie

Lie Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    -
    Yer:
    -
    Gün gün antrenman tarzı degistirmek yerine hafta hafta antrenman tarzi değiştirerek uyguluyorum bu programı. Yani şöyle:
    Hafta 1: Pyramids Day ---> 3 gün
    Hafta 2: Gironda's Day ---> 3 gün
    Hafta 3: Bro's Day ---> 3 gün
    Hafta 4: Pyramids Day
    ...
    Şeklinde. Çok fazla varyasyon çıkabilecek güzel bir program yapmışsınız. Bizimle paylaştığınız için teşekkürler

Sayfayı Paylaş