Sol Kol Sakatlanması - Tavsiye

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Zatachi tarafından 12 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Zatachi

Zatachi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba,

Biliyorum ki bu konu forumda birçok kez açılmış ve sorulmuştur. Forumda araştırdım bir kaç konuya denk geldim ama istediğim cevabı alamadım. O yüzden sormak istedim.
    Antrenman yapmaya yeni başladım ve 2 haftada sol biceps bitiş noktasında tam iç bükülme olduğu yerde ağrı başladı. Büyük ihtimal scut curll hareketini güçlenmeden erkenden yaptığımdan dolayı sakatladım. 2 hafta kol hareketleri yapmadan temel hareketleri yaparak devam ettim. Sonrasında biraz iyileşme oldu gibi ama en son yaptığım triceps hareketinden sonra ağrım bir anda artmaya başladı ve antrenmanı komple bıraktım ve 2 hafta ara verdim. Kolumda hafif içten bir topakçık (şişme) olduğunu fark ettim ve doktora gittim. 2 hafta krem ve ilaç kullandım ama bir şey değişmedi. En son MR çekildi ve eklemlerde veya herhangi bir kasda sorun çıkmadı. MR sonucunda sadece sıvı birikmesi "hafif düzeyde efüzyon" olduğu yazmakta ve kolumdaki hafif şişliğe çöktürünce (sıvının biriktiği yer bence) ağrı oluşmakta. Ortapedi doktoru yapacak bir şey yok dedi ve romatizma ya göster dedi anlam veremedim. Ben tekrardan spora başlamak istiyorum ve bu ağrıdan sizce nasıl kurtulmalıyım.

Şimdiden teşekkür ederim.

2. Zatachi

Zatachi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba, konuyu hortlatıyorum ama yardımlarınızı istediğim için.

3 Sene önce yaşamış olduğum bu sorun hala devam etmektedir. Uzun zamandır hiç bir şey yapmadığımdan dolayı ağrılarım geçti ama ne zaman biraz fazla zorlasam (Günlük hayattaki olaylardan bahsediyorum. Ağır bir su şisesi mesela damacana kaldırmak gibi yada 12 kiloluk çocuğunuzla oynamak gibi) bu kolumdaki ağrı ben buradayım diye göz kırpıyor. 1 ay önce tekrar doktora gittim ve MR çektirdim hiç bir şey çıkmadı. MR'da çıkmasada ben orada hissediyorum onu ve zorlayamıyorum. Ağrılarım geçtiği için evde spor yapmaya karar verdim. 1 Ay evde hafif şekilde yaptıktan sonra ağrım artmazsa salona gitmeyi düşündüm. Şimdi 2.5 haftamdayım. Kolumdaki ağrı aynı şekilde duruyor. Biraz zorlasam aşırı artacağını hissediyorum. O yüzden evde çok hafif spora başladım. Yaptığım hareketler şu şekilde;

İsimlerini bilmediğim için kusura bakmayın; (1,82 boyundayım - 82Kg) (3 Sene önce ağırlım 68kg dı)
    P.tesi - Çarşamba - Cuma çalışıyorum. Akşamları.

ESNEME Hareketleri ile başlıyorum;
    1-) Ayakta halter ile ön omuz ( Boş bar ile başladım 8kg ağırlığında) 3 x 10
    2-) Dambıl ile tek kol öne doğru omuza kaldırma (Dumbbell Front Raises) (Dambıl Bar + 1Kg+1kg) 3 x10
    3-) Oturarak Halter ile arka omuz ( Boş bar ile başladım 8kg ağırlığında) 3 x 10
    4-) Bent Over Lateral Raises (Dambıl Bar+1kg+1kg) 3 x10
    5-) Burbell Curl ( Boş bar ile başladım 8 kg) 3 x 10
    6-) Oturarak Tek Dambıl Arka Kol (Dambıl Bar+1kg+1kg) 3 x 10
    7-) Squat (Boş kendi ağırlığımla başladım) 3 x 10

Şimdi bu şekilde başladım ve kolumda sızı oluştu hafif ama yapmama engel olacak kadar değil. 1. hafta sonunda ağrı artmamaya başladı ve bazen azaldığını hissettim. Sanki güçleniyor gibi. 2 hafta hiç ağırlık değiştirmeden bu şekilde devam ettim. Ağrım var. Antreman sonrası sızlıyor. Ertesi günde sızlıyor. Orada hep sızlayan bir şey var. Bu hafta ağırlıkları hafif arttırdım.
    1-) Numara : 1.Set : (Halter+1kg+1kg) / 2.Set Aynı / 3. Set (Halter+2kg+2kg)
    2-) Numara : Ağırlık değiştirmedim aynı
    3-) Numara : 1.Set (Halter+1kg+1kg) / 2.Set Aynı / 3. Set (Halter+2kg+2kg)
    4-) Numara: Ağırlık değiştirmedim aynı
    5-) Numara: 1./2./3. set (Boş Bar + 1kg + 1kg)
    6-) Numara : Ağırlık aynı değiştirmedim.
    7-) Numara: Sırtıma Boş 8kg bar aldım.

Şimdi çok hafif ağırlık artırdım ve kolumdaki sızlama aynı seviyede devam ediyor. Bazen artıyor. Bazen azalıuyor ama ilerlemiyor gibi hissediyorum. 2 haftada bu şekilde ağırlık artırmadan devam etmeyi düşünüyorum.

İnanın spor yapmayı çok istiyorum ve salona gitmek istiyorum. Ağrısız bir şekilde spor yapmak istiyorum. Kolumdaki bu sorundan çok sıkılıyorum. 2 Hafta sonra yine doktora gideceğim. Bu sefer spor sakatlanmalarına bakan bir doktora. İnternetten araştırdım ve ağrıyan kasımın "brachioradialis" olduğunu biliyorum. Tam biceps ile birleştiği yer.

Bu ağrıyı çözmem için ve eskisi gibi sorunsuzca spor yapabilmem için bana fikirlerinizi söylermisiniz. Ne olursa olsun küçücükte bir fikriniz var ise lütfen benimle paylaşırmısınız.

Yanlış yaptığım var ise söyleyin, bu kası geliştirmek ağrıyı yok etmek için yapabileceğim var ise söyleyin.

Şimdiden teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş