Smith machine squat yapmalı mıyım?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve egebartok tarafından 25 Şubat 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar salonda Squat Rack yok, smith machine de yapmak güvenli midir? Ayrıca smith machine squat mı yapmamı önerirsiniz yoksa Goblet squat mı?

EdaY. bunu beğendi.
  2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Genel olarak kablo dışında makine sevmeyen biriyim, smith makinesini de hiç sevemedim ve kullanmadım ama faydalı olduğu noktalar da var. Bir çok harekette denge unsurunu ortadan kaldırıyor, compound hareketleri daha izole hale getirebiliyor. Bu aynı zamanda bir dezavantaj çünkü serbest ağırlıkta olan o denge unsuru için çalışan kas grupları iş yapmamış oluyor. Bazı smith makinelerinin dış kısmında kanca gibi çıkıntılar oluyor, onları da kullanabilirsin rack yerine. O da yoksa goblet yada split squat olabilir. Goblet biraz daha front squat mekaniğinde.

egebartok bunu beğendi.
  3. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Yani hocam yapmalı mıyım? Yapmamalı mıyım? :) Yani kısaca şöyle diyeyim, Smith machine squat mı yapayım her zaman yoksa goblet squat mı?

4. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Dediğim gibi ben sevmediğim ve denge unsuru için smith te yapma derim. Goblet yada split bana çok daha mantıklı geliyor.

5. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Zaten şu an fullbody yapıyorum; Goblet Squat, ardından ise Walking Lunge yeterli olur diye düşünüyorum.

6. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Smit machine de squat günah mı diye okudum o derece negatifim harekete.Yine de hack squat şeklinde yapıldığı zaman quad gelişimi açısından fayda sağlayacaktır.Vücut eğimli olmalı.Yapılan en büyük hata smith machinede serbest squat gibi yapmaya çalışmak oluyor.Yine de leg press-lunge-bulgarian split gibi güzel hareketler varken çok gerekli görmüyorum.

egebartok bunu beğendi.
  7. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Deadlift e alternatif ne yapılabilir?

8. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Deadlifte alternatif hareket seçmek için deadlifti neden yaptığımıza karar vermek gerek.Salonlarda birçok kişi sırt için deadlift yapmak gerek mi diyor.Cevap genel olarak hayır.
    Eğer sırt geliştirmek isteniyorsa rackpull oldukça faydalı olur.Ek olarak beli güçlü tutmak için hyperextension tipi egzersizler eklenebilir.
    Deadlift bacak kaslarınım gelişimi için yapılıyorsa alternatifleri yine deadlift varyasyonları oluyor.Romanian deadlift-stiffed leg deadlift vs...
    salonda trap bar varsa klasik deadlift yerine tercih edilebilir.Bacak gelişimi açısından mükemmel bir hareket.
    Deadlift veya varyasyonlarını yapmadan etkili bir hamstring gelişimi beklememek gerek.

9. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Deadifte alternatif kettlebell swing, nordic hamstring curl, swiss ball curl gibi hareketler var. Sadece hamstring istersen düz leg curl var. Ama asıl soru vücudun belki %80ini çalıştıran bir hareketi niye yapmaktan kaçıyorsun. Bro tipi düşünce tarzı ile belimi ağrıtır dersen haklısın yapma. Egosunu aşmış 80 yaşında amcalar, teyzeler yapıyor, fizyoterapistler belli derecedeki fıtık hastalarına yaptırıyor vs ama sen sakın yapma. Yapmayı bilmediğin için çekiniyorsan da kaçmaktan ziyade doğru bir şekilde öğrenmeye çalış. Farklı bir sağlık sorunu sebebi ile yapamıyorsan da alternatifler yukarda

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme: 26 Şubat 2019
  10. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Öncelikle Deadlift’i yapmaktan çekinmiyorum. Şöyle söyliyim, bende skolyoz var yani omuriliğin yana doğru eğrilmesi ama başlangıç seviyesinden bile az, derecesi az yani. 3 farklı doktora sordum, üçüde squat ya da deadlift yapabilirsin dedi. Omurganızı zorlamayacak şartı ile, lakin omurganiz sağ sola yatma yapmayacak düz pozisyonun koruyacak şekilde deneyebilirsiniz, kas kuvvetiniz yerinde ve hareketi doğru yaptığınız sürece problem teşkil etmez.

11. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Doktorun bir sakınca görmediyse öğrenmeye çalış ama genede kafanda soru işaretleri varsa nordic curl yada düz leg curl yap. Kb swing ve swissball curl de bir miktar low back aktivasyonu var.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Yarın yapacağım bakalım.

13. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    Bilim adamlarının açıklamalarına göre serbest squat %41 daha etkili machine da yaptığın squattan (bench presttete aynısı ) ama serbest squat imkanı yoksa salonda machine da da yapabilirsin ha nedir daha ağır kiklo takma imkanı var makinedeki squatta sonuçta hiç yapmamaktan iyidir.[/QUOTE]

14. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Yani smith machine squat yapmaktansa, goblet squat yapmak daha iyi sanırım. Ben smith machine de yapıyordum hissediyordum orada da madem zararlıysa yapmam

15. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Zararlı değil aslında sadece hareketi izole hale getiriyor. Goblette en fazla çalışabileceğin salondaki en ağır dumbell olur o da bir noktadan sonra seni kesmez. Hepsinin ayrı avantajı, dezavantajı var ama bunu zararlı/faydalı olarak nitelendirmemek lazım.

16. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Yani hocam makinede yapınca bacağım, kalçam vs çalışıyor sonuçta. İkinci defa olacak ama sizce yapayım mı? Hayır yapmayın diyorsanız ne yapmamı önerirsiniz?

17. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    İşte onu demek istiyorum bu derece keskin sınırları olan bir durum değil. Yapmak istediğin programa göre de değişir. Genel olarak yazılanlara bakıp kendi kararını vermeye çalış.

18. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Rack Pull, sırt, trapez, bel vs kısaca deadlift gibi her yeri çalıştırmıyor mu?

19. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    squattaki temel amacı öldürür. onun yerine direk leg press yap cunku serbest ağırlıkta sadece yukarıya doğru kaldırmıyorsun ağırlığın arkaya öne sağa sola düşmesini engelliyorsun. doğal olarak bi çok kas grubu işin içine giriyor buda statik olarak o grupların daha çok güçlenmesine sebep olur.

egebartok bunu beğendi.
  20. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Salonumuzda Leg Press yok, yakında alınacak şimdilik goblet squat yapıyorum. Alındığı zaman Leg Press yapacağım.

Sayfayı Paylaş