[ Skolyoz ve Spor ] Tüm Soruları Cevaplıyorum.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve DganC. tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. DganC.

DganC. Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle kendi hikayemi yazayım.

Bundan yalaşık 3 ay önce , geçmişide olan kardiyo ağırlıklı spora başlamıştım. 1 ay düzenli devam ettikten sonra sırtımda hafiftende olsa ağrı hissettim ve ortopedi doktruna gittim. Yapılan kontroller sonucu sırtımda 13 derece skolyoz belirlendi. O gün morel bozkluğundan sporu bırakmıştım. Ama bunun ne kadar yanlış birşey olduğunu , Skolyoz tedavisinin %90 nın sporla olacağını anladım. Bunu geniş olarak yazımda anlatacağım.

Skolyoz nedir ?

Skolyoz omurga eğriliyidir. Omurgaya arkadan bakıldığında eğrilik düz durulduğunda bile fark edilebildiği gibi bazen bu denli net değildir ve ancak öne eğilme durumunda, kontroller ve röntgen filmlerinde anlaşılabilir.

Belirtileri Nelerdir ?

Bir omuz diğerinden daha yüksektir
    Tek tarafta kürek kemiği çıkıntısı daha dışarıya doğrudur
    Kaburgalar tek tarafta daha yüksektir.
    Bel dengesiz görünür
    Vücut bir tarafa doğru eğik durur
    Bir bacak diğerinden daha kısa görünür.

Skolyoz Tedavisi - Fizik Tedavi

20 dereceye kadar egzersiz haraketleri
    25 dereceden sonra korse tedavisi
    50 dereceden sonra cerrahi tedavi

Benim Tedavi sürecim. ( 5 Hafta )

Skolyozm belirlendi ve sıra geldi tedavi aşamasına. Bağdat caddesinde gayet güzel ve herkese önerebileceğim bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde başladım tedavime.

- ilk 30 dk belden omuzlarıma kadar akım verildi. Bu sırtımı ısıtıtılmasını , kasların yerine oturmasını ve kemiklerin elastikiyet kazanmasını sağlıyor.
    - Ardından sırt , bel , omuz ve skolyozun yönüne göre egzersizler verildi
    - Isınma asamasını bitirdikten sonra benimde başta hem şaşırıp hem sevindiğim ağırlıklara geçtik. En-Dynamic isimli , Spor salonlarındaki ağırlık aletlerinin fizik tedavi cihazlarına dönüştürülmüş şekilleriydi bunlar.
    Bu aletlerde ; Omuz ve sırt çalıştım. Ek olarak hazır gelmişken arka kol ve göğüs te çalışıyordum.
    BU HARAKETLER DOĞRU YAPILDIĞINDA ZARARI DEĞİL YARARI OLAN HARAKETLER.
    5 hafta sonucundan cok memnunum ve sırt ağrılarım neredeyse yok denecek kadar az..

Uzman Tavsiyeleri

*Düzgün, bozulmamış yatak kullanınız.
    *Sırtüstü veya dizleriniz hafif bükerek, uygun yastıkla yan yatınız. Kesinlikle yüzüstü veya kıvrılarak yatmayınız.
    *Yumuşak koltuk veya iskemlede oturmayınız, otururken belinizi destekleyiniz, dik oturunuz.
    *Dik durunuz ve karnınızı daima içinize çekerek yürümeyi öğreniniz.
    *Uzun süre ayakta kalmanız icap ediyorsa, yerden 20-25 cm yükseklikte bir basamağı (tabure) bir ayağınızı koymak için kullanınız. Kollarınızdan birisiyle destek alarak ayakta oturmayınız.
    *Yerde veya ayakta ders çalışmayınız. Masa ve sandalyede dik oturarak çalışınız.

Bunlara ek benim tavsiyelerim

- SPOR YAPIN
    - Barfixte asılın
    -Ters yüzün
    -Dik oturun
    -Fazla kilolarınızdan kurtulun
    -İmkanınız varsa Profesyonel destek alın
    -ASLA MORELİNİZİ BOZMAYIN.

Yazımı okuyan herkese çok teşekkür ederim. Bu yazımı değişik spor sitelerindede paylaşacğım.

Sizde sırtınızda bir ağrı veya yolunda gitmeyen birşey hissediyorsanız doktora başvurun ve bana bu konu ile ilgili tüm sorularınızı sorun , bu konu altından memnuniyetle cevaplarım.

Şunu belirtmeliyim ki :

Ben tedaviyle uğraştığım süre içerisinde kendim gibi bilinçli biriyle tanışsaydım herşey daha farklı olabilirdi..

Kardanadam88, fatyhoz, 1stwarrior ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. tosunpaşa123

tosunpaşa123 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    51 derece skolyozum var. 10 yıldır yüzüyorum nedense skolyozum var ?! Fazla kilolarımdan kurtuldum skolyozum yine var ?! Barfikse hem asılıp hem çekiyorum skolyozum hala var ?! Türkiyenin en iyi doktoruna görünüyorum skolyozum hala ve hala var ?!

Anlayacağınız bu berbat hastalığın tek tedavisi ameliyat. İstediğin kadar egzersiz yap spor yap geçmiyor sadece ilerlemesini engelliyor.

3. Ssas

Ssas Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    50 derece skolyoz genetikten geldiğini düşünüyorum o yüzden önüne geçememişsinizdir. benimde fazla değildi 10 derecelerde diye düşünüyorum ama şuanda hiç bişeyim kalmadı barfixten başkada bişey yapmadım

4. TheKing

TheKing Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    17 derece skolyozum vardı 10 ay once geçen ay gittim kontrole 8 dereceye inmiş , doktor ne yaptığımı nasıl duzelttigimi sordu ısrarla, fitness ve yüzme ile dedim

5. DganC.

DganC. Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Çok iyi düşürmüşsün , düzelmez diyen doktorlara inanmayın etrafımda düzelten cok kişi var thums:

6. Cocoa35

Cocoa35 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    lise bitti ;)
    Yer:
    izmir
    10 derece çok hafif bir skolyozum var inş benimde düzelir

7. Kuzey07

Kuzey07 Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Benim de 19 derece skolyozum var..sırtım sağ tarafı baya şişkin sol tarafı ise zayıf bir deri bir kemik gibi duruyor bu yüzden kambur gibi gözüküyorum bunu nasıl düzeltebilirim..:(

8. Kuzey07

Kuzey07 Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Tüm soruları cevaplayacak arkadaş nerdesin ? :)

9. burock94

burock94 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    şu bağdat caddesindeki dizik tedavi merkezinin adresini ismini alabilir miyim bide muaneyide orda yapabiliyorlar mı film vs. cevap verirseniz en kısa zamanda sevinirm

10. mustafa088

mustafa088 Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    38
    Skolyoz tanısı ile gittim salon antrenörüm skolyoz olduğumu söylemişti çok şükür birşey çıkmadı ama baya bir araştırmıştım şöyle diyebilirim 10 derecelik bir skolyoz düzelebilir ama 20 -25 derecelik skolyozlar malesef hem görüntüyü bozuyor hem günlük yaşantıyı etkiliyor yorgunluk , sır ağrıları , yürüyüş bozukluğu ama senin'ki düzelebilir düzenli bir egzersiz ile onun için kafana takma düzenli olarak egzersizlerini yap kurtulacağına eminim geçmiş olsun..

11. kerembey

kerembey Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    ankara
    çok faydalı bilgiler olmuş teşekkür ederim aynı sorun bende de var yüzerek ağrımı biraz azalttım ama tam anlamıyla geçmiyor

12. Cerenesin

Cerenesin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba bende hikayemi anlatmak istiyorum
    Arkadaşlarımdan kimse bilmez bunu anlatmam...
    Skolyozumu kaburgamdan fark ettim birinde fazla çıkıklın vardı ve bir bacağımın kısa olduğunu düşünüyordum önemsemedim...
    Tatillerde kimse fark etmedi annemle gittik kafama takıyordum kaburgamı
    İstinye Devlet hastanesinde bir doktor bana bunun sağlıksız beslenmeden kaynaklandığını söyledi bir başka doktora o doktorsa fizik tedaviye yolladı kadın sırtıma bakarak hemen anladı anneme söylemiş bana söylemediler ardından baltalimanına(kemik hastalıkları) gittik doktorda anladı Film istediler çekildim.
    Bana dediği şey ise 'Ameliyat olmalısın ama belini hareket etmen kısıtlanacak' sanırım hayatımın dönüm noktası oydu annemle baş başa bir kafede ağladık üzülmemiştim aslında ağladım sadece bilmiyorum...
    Dedem ve dayımlar prof. Dr Mustafa Caniklioğlunu buldular o direk ameliyat dedi filmler röntgenler çekildi ve bir hafta sonra kendimi bir hastanede ameliyata girmek için hazırlanırken buldum.
    Doktorum ise güvence vermişti öyle 'bir şey olmayacak hayatına aynen devam ediceksin' dedi ama dediği gibi değil şimdi herşey ameliyatım başarılı geçti bir buçuk saat sadece estetik dikişle uğraşmışlar toplam beş saat kalmışım...
    Bu üçüncü yılım... sırtımda ki iz ince olmasına rağmen duruyor üstelik sadece en alt omurgam ve en üst kaburgama konulmadı vidalar
    Hareketlerim kısıtlanmıyor ama bazıları neden eğilmiyorsun hep diksin diyor tabiki onlara gerçeği söylemiyorum sanırım psikolojik ama söylemem gerek yok.
    Ama ağrılarım başladı , ameliyattan sonra ne bir spor ne egzersiz yaptım bir yıl kaldım sınavlardan devamsızlık için rapor vardı ama ben tam sınav haftası yatağımdan kalkıp sınava gittim ama tüm gün duramadım ağrıdan geçmiş geçti neyse....
    Tam kol kanadımın olduğu arka taraf ve biraz yukarı doğru eğilme olduğunu düşünüyorum ama bunu dile getirmedim şimdilik ağrımda orda var zaten arada belim de arıyor ne yapmam gerektiğini bilmiyorum Annem kendimi fazla incelediğimi kafaya taktığımı daha beter olabilirmişimde evet olurdum ama ben şimdi rahat değilim sırtında o izle kamburumu çıkaramadan bu aralarda ağrılarım varken yapamam susup oturanıyorum cesarette edemiyorum ama nereye gideceğimi bilmiyorum doktoruma gitmek pek istemiyorum akıl verebilirmisiniz?

Son düzenleme: 23 Mart 2015
  13. Cihade

Cihade Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Skolyiz hastaligimi 11 yasinda ogrendim 67dereceydi o zaman ki aklim olsa spor yapardim ama yapmadim ilk gergin omirilik sendromu ameliyati oldum sonra hayaima dikkatsizce devam ettim 90derece oldu 15 yasnda ameliyatimi oldum artik cok gec olsada dikkatli yasiyorum 2 sene gecti ameliay olali basketbol oybuyorum yuzuyorum ama vucudumu gelistirmek istiyorum internette biri ameliyattan sonra vucudunu gelistirmis normalmis sizce ne yapmaliyim omurgama yuklenmeden vucudumu gelistirebilir miyim?

14. ynsea

ynsea Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba 15 yaşındayım belimde biraz sola doğru yamukluk var gibi. Sol taraf düz duruyor sağ taraf biraz daha eğik gibi omuz kısmında bi sorun yok, skolyozum varmı bilmiyorum tam olarak varsa bile küçük olduğunu düşünüyorum sizce ne yapmalıyım evde hareketleri yanlış yapıp daha kötü hale getiririm diye korkuyorum.

15. vendetta67

vendetta67 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Skolyoz için en iyi 2 hareket close grip pulldown (üçgen tutuş) dumbell bench Press (barbell yapmayın)

16. berboz05

berboz05 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba, öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim. Ben bugün öğrendim skolyoz hastalığımı 9.8 derece doktor çok az dedi fakat röntgendeki görüntü ister istemez kafama takıldı moralimi hiç bozmadım zaten çektiğim barfiksler benim için biraz daha önem kazandı sadece. Ayrıca yarın da havuza da yazılacağım. Her şey yolunda benim için fakat doktor bugün derece aynı kalır dedi bu artmayacağı ya da azalmayacağı anlamına mı geliyor? Azalması benim için önemli. Bilginiz varsa cevap verirseniz çok sevinirim. Bu arada yaşım 18

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. Ysmn34

Ysmn34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar. Bana skaryoz teşhisi konuldu ama derecesi falan yok söylenmedi bana agrılarım oluyor dik oturmaya özen gösteriyorum . Bir de bende iltihaplı eklem romatizması bulunmakta çok hareket edince eklem yerlerinde şişmeler oluyor . Sppor yapmak istiyorum biraz fazlalıgım var bir de sağlık için . Zararları olur mu sizce ?

Sayfayı Paylaş