Siz kıdemlilerin yorumlarına-tavsiyelerine ihtiyacım var...(Resimli)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Pobjeda tarafından 25 Ağustos 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Pobjeda

Pobjeda Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar,

Fitness geçmişim bundan 2 yıl önce gerçekleştirdiğim 1 aylık sürecimle sınırlı, yani yok sayılır. Çeşitli sebeplerden ötürü devam ettirememiştim.

Öte yandan geçtiğimiz eğitim-öğretim yılının 6 ayı boyunca istikrarlı bir şekilde boksla uğraşım ve artık fitness gibi disiplin isteyen bir uğraşı için gerekli iradeyi büyük oranda elde ettiğime inanıyorum.

Kişisel özelliklerim,

Boy:184

Kilo:Yaz tatili boyunca nadiren yüzmek dışında neredeyse hiç spor yapmamış ve beslenmede son derece rahat davranıyor olmamdan kaynaklı olarak 81-84 arası gidip geliyor. Boksa gittiğim zamanlarda 75-79 arası değişken bir kilom vardı.

Ulaşmak istediğim nokta-hayalimdeki vücuda gelirsek: kesinlikle sizin tabirinizle definasyon(parçalanma) beklentisi-hayali olan biri değilim. Yani karın kaslarımın belirgin olması benim için hiçbir önem ya da hedef teşkil etmiyor.

İsteğim: obez-şişman biri olmadan; kalıplı, hatta belki komik gelebilir fakat kendimi bu işe adayabilir ve umduğum noktaya gelirsem şayet dağ gibi denilen insanlardan olmak. Endomorf tipte biri olmadığımdan tam olarak istediğim noktaya ulaşamayacağımı tahmin ediyorsam da hedefim bu olacak diyebilirim.
    Şimdi sorularıma geçiyorum,

1. Hedefim parçalı olmaksızın kalıplı bir vücut olduğundan, youtubedaki güzel bir örnekten esinlenerek, ben yağ eritmeye odaklanmaksızın ağırlık çalışmalarıyla alt tabakayı kasla doldurursam hedefime ulaşmış olur muyum dersiniz? Çalışmalarıma kardiyo eklememe gerek olacak mı yani sizce; yoksa yanlış bir mantık mı kuruyorum?
    2. Bahsettiğim yolda benim için hedef-kilit kas grupları nelerdir? Ağırsağlamın bir makalesinde bu yolda boyun, trapez, ön kol ve omuz inşaasının birinci derecede önemli olduğunu okumuştum. Sizce bu kilit kas gruplarına yüklenip göğüs, karın gibi kas gruplarına yüklenmesem çok mu kötü bir görüntü oluşur?
    3. Vücut tipimi tanımlamak gerekirse ben kendimi ne tipik bir ektomorf ne de bir mezomorf olarak görüyorum; daha çok ikisinin arası gibi. Resimlere bakarak sizin yorumunuz nedir? Metabolizmamdan kaynaklı olarak kolayca kilo alıp verebilen biri olduğumdan mezomorf yüzdem daha baskın gibime geliyor.
    4. Resimlerden yola çıkarak genetik açıdan değerlendirebilir misiniz beni sıfır spor halimle olduğumu hesaba katarak? Kollar, omuzlar vs. arasından genetik açıdan nerelerde eksiğim, artım var?
    5. Ve en önemli soru: bu yazdıklarımdan yola çıkarak hayalimdeki fiziğe ulaşma şansım var mı sizce? Varsa ne kadar sürecektir tahminen; yoksa bana daha ulaşılabilir olarak ne yapmamı tavsiye eder ve bu fiziğe nasıl bir hedef yakıştırırsınız?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş