Sismanlik

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Guest tarafından 22 Temmuz 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. hekimoglu

hekimoglu Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Bundan tam 3.5 ay önce 92 kiloydum, boy 1.75 benimde, hem az kalorili (asla aç kalmayacaksınız kan şekeriniz düşmesin ) bir diyet ile, hem de hafif ağırlık body antremanıyla şu an 82 kiloya düştüm. Diyetten önce kol kalınlığım 33 idi. Şu an soğuk ölçü 35. Az kalorili diyet ile kaslarımı kaybederim diye korkmayın. Vücudumuzda organik bileşiklerin kullanım sırası Karbonhidrat-Yağ-Protein şeklindedir. Yani kaslar çalışınca kendine karbonhidrat yıkımından enerji sağlayamazsa, yağlardan elde edecektir. Kas erimesi ancak çok uzun süreli açlık durumunda gerçekleşebilir. Ya da kaslara çok ağır antremandan sonra dinlenme fırsatı vermezseniz. Bu yüzden korkunuz olmasın kendinize bir hedef koyun ve hedefinize yürüyün.

dts_1994 bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Lise biyoloji bilgileri ile sporcu beslenmesi yorumu yapmak hiç mantıklı değildir..

yağ yakımı sandığınızın aksine karb.dan hemen sonra gelmez..glikojenesis denen hadise glikojen depolarında yeterli karb kalmadığında devreye girer ve glikojenesis kas proteinlerinin enerji için parçalanmasıdır..bu bir bakıma savunma mekanizmasıdır..

birçok kere forumda bahsedildi ama eyeseeyou'nun yazısını sana örnek veriyorum..
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/showpost.php?p=6706&postcount=19

3. dts_1994

dts_1994 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Ben Bilgi Verdim Ama Bende Lise Öğrencisiyim Ama Bildiğim Birşey Var,15-16 Yaşında
    Şişman Olmak Berbat Birşey
    Ancak Bu Yaşlarda Metabolizmamız Çok Çok Hızlı Çalıştığı İçin Ufak Bir Yeme Değişikliği
    Herşeyi Değiştirir Ben Kesinlikle Aç Kalın Demiyorum Benim Kurallarım Şunlardı:
    1.Sabah Erkenden Kahvaltınızı Sağlam Bir Şekilde Yapın Ama Aşırıya Kaçmadan
    2.Sabah İle Öğle Arası 1 Elma Olabilir
    3.Öğlen Kepek Ekmeğine Kaşar,Domates vs.Koyup Güzel Bir Sandviç Yiyebilirsiniz
    4.Öğle İle Akşam Arası Yine 1 Meyve Öneririm
    5.Akşam Yemeği En Önemli Yenmesi Gereken,Evde Ne Varsa Yiyin Ancak Onunda Şartları
    Akşam Yemeğinizi En Geç 18.30 Da Yemiş Olun,Tüm Öğünlerden Yiyin,Ancak Yağlı,Unlu,Şerekli Yiyecekleri Az Yiyin,Bol Salata Yiyin
    Asıl Kilo Verdiren 2 Şey Var:Abur Cuburu Tamamen Kesmek Ve Spor Yapmak
    Bir Akşam Yürüyüşü Bile Faydalı Olur
    Ben Bu Yazdıklarımı Yaptım Ve 96 Dan 78 E düştüm Boyumda 180
    Ama Bu Yazdıklarım Tamamen Benim Görüşüm,Hiçbir Profesyönele Danışarak Yazmadım

hekimoglu bunu beğendi.
  4. Burak Göksel

Burak Göksel Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    kesinlikle diez e ve eyeseeyou nun yazılarına katılıyorum. Bu olayı bil fiil tecrube ederekte yaşadım. Karbonhidratı çok minimum düzeylere düşürmek yada tamamen kesmek çok sakıncalı. Basit olarak şöle bir örnek vermek istiyorum. Çok düşük karbonhidratlı diyet yapan bir arkadaşım "artık parçalı olmak istiyorum" demişti ve bu şekil bir diyet yaptı tüm uyarılara karşı. Adam 80 kg 3 ay sonra gördüm 68 e düşmüş ama görünüş orantılı şekilde ufalmış. Aynı sekilde kaslar erimiş.Yağ kütlesi hala kasları saklıyor. İşin birde bu yanı var. En kötü yüksek kiloda iri bir görüntünüz olur. Diyer türlü görünüş çok daha kötü..

İyi idmanlar.

5. julie

julie Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    merhaba herkese;

doğru konu baslıgına yazdığımdan emin değilim açıkcası ama bir kac sorum var.siteyi uzun zamandır takip ediyorum ama cok kafam karısık acıkcası.165 boy 72 kiloyum.Bir yıl öncesine kadar ideal kilodaydım .aldıklarımın büyük bir kısmını diyetle verdim.son bir aydır spor yapıyorum cross+kosu bandı+bisiklet uclusunden sonra bacak kol kalca gögüs ve enseye agırlık kaldırıyorum spor salonundan cıkana kadar 3 saati dolduruyorum.ama sadece 2.5 kilo verebildim bu 1 ayda.salonda benim gibi hem cardio hem agırlıga bu kadar önem veren ve 3 saat kalan yokken 1 ayda sadece 2.5 kilo verebilmiş olmamı anlayamıyorum ve cok moralim bozuluyor.aylardır cikolata bile yemeden aburcubur a dokunmadan diyetime de dikkat ediyorum..sitedeki konuları okudum cokca, kimileri kilo verirken agırlık calısmamak gerektigini yazmıs acaba ben agırlık da calısarak hata mı yapıyorum? üçlü cardioyu agırlıklardan sonra bir tekrar daha yapıyor olmam yag yerine kasları mı eritiyor acaba diye dusunmeden edemiyorum cunku oyle aman aman bir sıkılasma da saglayamadım bu kadar calısmama ve diyetime cok dikkat etmeme ragmen..sporun mucize olmadıgına inanacagım neredeyse..bilgisi olan arkadaslar yardımcı olursa cok sevinirim..simdiden tesekkurler

6. Burak Göksel

Burak Göksel Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    julie ; bir kere kesinlikle inancını kaybetme. kg çok aşırı olmamakla beraber 2.5 kg kötü bir değer değil bence uygun bir değerdir. Ama yaptıgın bir hatayı sölemek istiyorum. 3 saat salonda napıyorsun? :) çok fazla. Bu yarar sağlamaz. Yarardan çok zarar sağlar. Vücudunuzu eğitime giren bir köpek gibi görebilirsiniz. Topu attınız getirdi ödülünü verirsiniz. Eh siz topu attınız attınız sürekli geldi ee ödül yok. Köpek yoruldu ve yığıldı kaldı. 3 saat sonunda böle olur. İdeal idman 45-60 dakika arasındadır.ağırlık calısmadaki tekrarları belirtirseniz size dah cok yardımcı olabiliriz.Çok idman yapmak istenilen vücudu yapmaz. Dogru calısmak dogru beslenmek bunun tek yoludur. Çok yemek kg sebeb oldugu gibi çok çok az yemekde olan kg yu vermeye engel olabilir. 3 Saat İdman kesinlikle yapmayın.

7. julie

julie Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    tesekkur ederim cevabınız icin.3 saat boyunca once cardio(kosu bandı,cross,pedal) sorada agırlık kaldırıyordum bacak kol karın gogus max 20 kg.sanırım vucut kendini korumaya aldı gibi birsey oldu cunku canım cıkıyordu salonda.. bilmiyorum yanlıs yaptım demek ki.gerci su anda 70 kilo oldum bile : ) bir kac gun ara verip en fazla 1 saat yapacagım spor ve tabi diyete devam.tekrar tesekkurler.

8. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    ya ben çok şişman değilim ama çok kolay şişmanlıyorum zayıflamaya çalışınca sanki boşa kürek çekmiş gibi oluyorum böyle tekvando hareketlerine de meraklıyım onları yapabilmem için tüy gibi olmam lazım uçan tekme atsam fazla uçamıyorum lütfen etkili bir zayıflama programı yazarsanız sevinirim hem bacaklarımı nasıl kaslandırırım anlatırsanız makbule gecer boyum 170 kas yapmak boy kısaltır diyolar doğrumu vitaminler kaslara gidiyomuş kemikler gelişmiyomuş ama neyse uzunlarda atletik olamıyora32

9. Burak Göksel

Burak Göksel Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    uzunlar atletik olamıyor düşüncen doğru değil. örnek olarak wing tzun grandmaster Emin Boztepe pekde hantal gibi durmuyor... :)Vücut geliştirmenin doğru yapıldığı takdirde zararı yerine yararı vardır boy uzamasına. Bunun dısındakiler şehir efsanesi.

10. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    bence düşüncem gayet doğru uzunlar kısalar kadar atletik olamaz imkansız

11. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    hem bunu kısalık fobisi varmış gibi düşünebilirsiniz ama yok gerçekten kısalar daha atletik mesela hani bitane masa var orda ellerinin üstünde akrobatik hareketler yapılıyo o sporu yapabilen bi tane bile uzun yok çünkü uzunluk ağırlık yapıyo bacaklar oraya buraya dolaşıyo ben 170 im bana boyum bazı sınıf arkadaşlarımdan uzun geliyo ve ben bunun kötülüğnü görüyom gerçekten

12. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    zayıflamaya meraklı arkadaşlar oruç tutun ben 1 sene boyunca tuttum bi keresinde çok kolay geliyo hem alışınca hem züper zayıflatıyo ama orucu bıraktın mı kilo alıyosun
    yaş 15 ona göre mesaj yazın

13. ahmetkb

ahmetkb Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Vücud geliştirme sporunda başlangıçta yağlı bir vücuda sahip olmak avantajmıdır?

Benim boyum 1.72 kilom 80

sitenize yeni üye oldum, merak ettıgım konularda dolaşarak birçok bilgi edindim.

Benim merak ettiğim ve konularda dolaşırken atladığım yada rastlamadıgım kafama takılan bır konu var

Anladığım kadarıyla başta diyetle zayıflamak yerine,
    vücud geliştirme sporuyla kas kütlesini çoğaltarak,
    kas yağ oranını değiştirmek daha mantıklı geldi bana.
    Ayrıca dınlenem zamanlarında bıle vücud yağ yakmaya devam ediyormuş.

Benim sorum.
    Spordan sonra gerekli karbonhidrat veya proteini alamassak,
    vücüddaki yağ hücreleri parçalanıp buradaki karbonhidrat ve proteinler vücud tarafından kas yapımında kullanılabılıyor mu?
    öyleyse yağ hücreleri ihtiyacı karşılayacak şekilde, yeterli zamanda parçalanabiliyormu?
    Spordan sonra dınlenme suresınde yağ yakımı denilen olay bu mu?

Yani vücud spordan sonra protein karbondidrat açığını yağ değolarında karşılayabiliyor mu?

Teşekkürler

14. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    ya kesinlikle sadece diyetle zayıflamak mantıksız bu vücut geliştirme sporunu yaparak zayıflamak bence 2 kat daha kolay çünkü yağlar kasa dönüşüyo vücudun şekli daha kolay değişiyo zaten istenen öndeki çıkıntıyı yok etmek:)hem başta biraz yağlı olmak kas yapmak için avantage çünkü düşünsene kasadönüştürebileceğin bi ton yağ

15. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    Kerem sezgin yağlar kasa dönüşmez yağ yağdır,kasta kasdır ''kasa dönüştürebileceğin bir ton yağ'' lafı talihsiz bir açıklama olmuş.

Kısaca anlatmak gerekirse; siz vücudunuzdaki yağlardan kurtulursanız daha define bir vücuda sahip olduğunuz için daha kaslı görünürsünüz bu; yağların kısa dönüştüğünü göstermez.

İyi çalışmalar dilerim.

Son düzenleme: 6 Ekim 2009
    yigitcan1675 bunu beğendi.
  16. manhood

manhood Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yok
    Yer:
    ankara
    ya ben ne diyom yaşım 15 daha yeni başladım bu spora diyom siz benimle 35 yaşındaymış gibi konuşuyorsunuz daha bu spora yeni başladığımdan etraftan bir sürü duyum alıyorum yağlı olmak kas yapmak için iyi diye bende onu yazdım işte

17. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Doğru bir nokta, artan kas kütlesi demek artan metabolizma hızı demektir.
    Artan metabolizma hızı ise kalori yakımının artmasıdır ve yağ yakımı denkleminde vücuttan çıkan kalori kısmını artırır.
    Bu da yağ yakım sürecini desteklemek demektir.
    Aynı kiloda farklı kas kütlesi oranlarına sahip 2 kişinin yağ yakımı oranlarının farklı olmasının temel nedeni budur.

İki farklı metabolizmayı birbiri ile eşleştirmişsiniz.
    Kas idmanı sonrası vücudu aç bırakmanın yağ yakımı ile değil, kas kaybı ile ilgisi vardır.
    Çünkü yağ yakımı aerobik bir süreç, kas kütlesi kazanımı anaerobik süreçler sonucu gerçekleşir.

Yani idman sonrası vücudu aç bırakmanız büyük oranda kas kaybı yaşamanıza neden olabileceği gibi, sağlık açısından da son derece risklidir.

Spordan sonra dinlenme sürecinde yağ yakımı denilen olay ilk paragrafta sorduğunuz soruyla paralel.
    İdman sonrası vücutta metabolik ve anabolik faaliyetler son derece hızlıdır.
    Bu da artan metabolizma hızı demektir.
    Artan metabolizma hızı ise vücuttan çıkan kaloriyi artırır, uygun beslenme ile desteklenirse bu süreç yağ yakımını destekler.

Ancak elma ile armutları karıştırmayalım.
    Kas idmanlarının temel amacı kas kütlesi inşaa etmektir, yağ yakımı değil.
    Yağ yakımı amaçlı kas idmanı sonrası vücut aç bırakılmaz.

Yağ yakımını kas idmanlarından bağımsız düşünmek önemlidir.
    Zira kas idmanı ile kardio idmanlarının aynı gün yapılması ve 2 ayrı sürecin birbirine karışması önerilmez, hedefe ulaşmanızı engeller.

18. diablo783

diablo783 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yardım

slm adım murat 17 yasında lise ogrencısıyım 170 boy 75 kılom var malesef.düzenlı bir şekilde diyet yapmak istiyorum.. ve yazın da body salonuna gidip geliştirmek istiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

19. WX

WX Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    denizli
    ben 19 yasındayım 1.75 boyum 88 kılom vardı (tatlıyı cıpsı kızartmayı fast food u bıraktım) ve 23 gunde 5 kılo verdim egzersız olarakda sadece ıp atladım fakat soyle bı sorun var kol kaslarım arada agrıyor bunun nedenı ne olabılır sızce 23 gunde 5 kılo normalmı azmı ?

şimdiden teşekkürler .

iyi forumlar.bench_O

20. thechosenone

thechosenone Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bende 1 haftada 3 kiloya yakin verdim 2.3 kg mi ne tam hatirlayamiyorum benimde kollarim agriyordu ama ondan sanmiyorum. Bende ip atliyorum. Muhtemelen cok yorulmak ve eskisi gibi beslenmemektendir :)

Sayfayı Paylaş