Sinav, Barfiks vs...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sarc4stic tarafından 29 Mayıs 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 36 üye.
  1. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Arkadaşlar heryerde yazar ya bileşik(compound) hareketlere ağırlık verin, izole hareketlerden kaçının diye(hacim için yani). Herkes squat, deadlift, dips falan yapıyodur herhalde. Peki şınav, barfiks yapıyormusunuz? Yapan varsa programının neresine koyuyor bir anlatsa. Dips triceps için, diyelim triceps için iki hareket yapıyoruz(yatarak alna çekiş ve makinada triceps), dips yapmak için bu hareketlerden birini çıkarıcakmıyız yoksa 3.hareket olarakmı yapacağız? Aynı şekilde şınav göğüs için ve barfiks bütün üst taraf için(sırt diyelim). Hem şınav hem bench press olmaz herhalde? Bu hareketler genelde yapılamayana kadar tekrar içerdiği için(3 x Max, to failure) bayağı yorucuda olurlar. Fikilerinizi bekliyorum.

2. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    ben barfiks yapıorum programın basında program sole ;

barfiks 5*max
    T-Bar Row 4*6
    karna cekis 3*10
    tek dambell row 4*6
    hyper extension 3*max

3. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Hımm anladım. Pek hareket çıkartmamışsın anlaşılan :) Makinada sırt yerine barfiks çekiyorsun anladığım kadarıyla. DaFFy senin tricepsler iyiydi dips yapıyormusun?

4. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    yok hic yapmadım ne tricepse ne goguse antrenor simdiye kdr hic yazmadı programa su ana kadar

5. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    Re: Şınav, Barfiks vs...

şınav,barfiks gibi hareketlerde de kaslarınız çalışıyor sonuçta...bu tür hareketler daha ziyade vücudun kendi ağırlığını kullanmaya dayalıdır, çeşitli varyasyonları bulunur ...zamanla vücudunuz, alışır bu tür hareketlere ve gelişim için, vücut ağırlığından daha ağır bir karşı dirence gerek duyar...kasların gelişimi için gereken şey, onları beklediklerinin üzerinde bir karşı dirence tabi tutmaktır....bunu da ağırlıklar(barbel-dumbell) daha verimli yerine getirir...şınav barfiks vs vs yapacaksanız aynı bölgeyi hedefleyen diğer hareketleri de aynı antremanda yapmamakta yarar var...zira kaslara aşırı yüklenmek gelişimlerini olumsuz etkiler...

6. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey

peki barfiks yaparken partner yardım alıyomusun ? 5*max fazla gıbı gözüküyorda.

7. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    hayır almıorum bence barfiks yaparken yardım alınmaması gerekir sonucta kendı vucud agırlıgınla yapıosun agırlıkla yapılıosa baska tabi

8. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Programa barfiks bende ekledim, baya kasıyor ama.

9. keloglan

keloglan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    arnoldun bir makalesini okumustum barfiks üzerine yazdigi bir arkadasinin sadece barfiks yaparak dünya siralamasinda en iyi kanatlari olan ünvanina ulastigini yaziyordu, snaw bodybuilding acisindan çokta gelistirici birsey degil form tutmak icin kullanilabilir ama degisik versiyonu var sinavin s?rta agirlik koyup calisanlar, insan oturtup calisanlar buda tabiiki kaslari gelistirir

10. caglar

caglar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    beyler 4 sene boyunca yani 14 yaşımdan 18 yaşıma kadar her gün barfiks çektim ve gerçekten salona gitmeyen birine göre çok çok iyi bir vücudum oldu ama tek başına barfiks eksik kalıyor bi dönemden sonra :)

11. Kausal

Kausal Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Ben sırt çalışacağım zaman salona girdiğimde ısınıyorum.Sonra Barfiks çekiyorum 1 sette çekebildiğim kadar zaten max 1 sette 8 tekrar yapabiliorm.Sonra 2-3 dk dinlenip lat a giriom

12. keloglan

keloglan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    barfiks çekerken artik vücudunuzu rahatlikla yukari cekebiliyorsaniz belinize bir disk baglayarak yapin bunun icin özel bir kemer var ama türkiyede çogu spor salonunda bunu bulamazsiniz bende bulamadim o zaman bir çozum aradim halterci kemereri vardir bilirsiniz her salonda agir kilolarda takilir ben onunla bir çozüm buldum, kemeri belinize takin gücünüzün yettigi kadar bir diski 4, 5, 10, 15, 20 kglik yada gücünüz yeten bir agirlik diskinin deliginden salonda bulunan ip atlamak icin kullanilan ipin birini alip diskin deliginden gecirip baglayin bu ipin arasina metal bir kancay? gecirin, belinizdeki kemerin tokasina takin yada kanca yoksa ipi kemerin tokasina baglayin barfiksi boyle çekin belinizde agirlik asiliyken, iki ay sonra görün kanattaki gelismeyi

13. HaX7

HaX7 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben yaklaşık 2 aydır düzenli çalışıyorum, daha önce de dönem dönem çalıştığım için yapacağım hareket ve çalışma tarzlarını az çok biliyorum. Vücudum geneli itibariyle atletik faat göğüs istediğim gibi hacim almıyor.

Göğüs çalıştığım günler dışında da evde setker halinde şnav çekerek göğsüme yoğunlaşmak istiyorum. En mantıklı hareket şnav gibi duruyor.
    Sorum şu; şnavı yatmadan önce mi çekeyim yoksa sabah kalkar kalmaz mı ? Pazartesi ve Perşembeleri göğüs çalışıyorum. Haftasonu dinlenme günlerimde bol şnav çekmeyi düşünüyorum yardımcı olur musunuz ?
    Ayrıca; yoğun şnavdan sonra herhangi bir besin tavsiye eder misiniz ? Bildiğimiz antreman sonraso yoğun proteinli beslenme dışında; bir bardak süt veya biraz peynir gibi birşeyler yemeli miyim ?

14. acaliss

acaliss Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    bana kalirsa gogus icin hacim istiyorsan ŞINAV (dgru yzilisi bu osa grek) pek isine yaramaz. hatta şınav felam cekme derim, olmaz dersen isinmak icin bench pressten once, kendini zorlamayacak kadar cek. zaten haftada iki gun gogus calisiyormussun; bence bu fazlasiyla yeterli(hacim icin). gogus idmanini agir kilolarla az set girmen faydali olur. ters piramit onerebilirim; 8-6-6-4 vb. tekrarlar hacim icin ideal.

15. HaX7

HaX7 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür acaliss dediğin piramit metodunu zaten haftaya uygulamaya başlayacaktım.
    Ondan sonraki haftada her göğüs hareketinden sonra hafif kilo ile çok tekrar pompalama yapmayı düşünüyorum.

16. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    benim proğramda barfinks
    makine öne çekiş
    d.row
    t.bar

barfinks bence kanat-sırtın babası diyebiliriz yukarıda arkadasımız partnersiz olmalı demiş fakat öğrencilerimde önce biri yardımıyla daha sonrada kendi başlarına yapıyorlar bu hareketi herkes direkt yapamaz ben bile zamanında 1 çekemezken ayagımdan biri 1 ay yardım etmişti ve nizami 5 tane çekmiştim
    eger bu harekette yardım almasaydım hiç çekemediğim için sayı artmazdı

dipside genel olarak son hareket olarak yapıyorum dips dik olarak yapıldıgında trisepse hafif açılı yapıldıgındada alt goguse vuruyor genelde göğüsü 5 hareket yaparsam cablo cros tan sonra dips yapıyorum sanki pectoralim patlayacakmış gibi oluyor

17. s1nan

s1nan Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    It & Organisation Manager
    Yer:
    Ankara
    barfiks kancasi

selam,

barfiks icin kancali eldivenler var, kanat kismi yorulmadan eller ve on kol yoruldugu icin istedigim kadar yapamiyorum. barfiks kancasi almayi dusunuyorum...

bu konu ile ilgili bilgisi olan varmi. alsam iyi olur mu yoksa degmez mi. bir de acili barfiks yaparken yani kollar iyice acik ve barfiks demirinin asagi egildigi kisimdan tutarken kanca kisminda bir rahatsizlik olurmu acaba. zaten kanca kismini nasil takacagimi da tam bilemiyorum.

c.p. sportun profesyonel barfiks kancasi diye bir eldiveni var, guzel duruyor fiyati da sanirim 70ytl gibi birsey

18. DİGİMAX

DİGİMAX Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    İNTERNET CAFE
    Yer:
    SAMSUN
    bence barfix çok gerekli bi hareket ben evde boş kaldımı devamlı çekerim...
    min 7 max 13 yapabliyorum...
    şınavda çok faydalı bi hareket bana göre ama hareketi antremandamı yoksa öyle aklına geldikçe mi yapma daha faydalı olur bilemiyorum...

19. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Re: barfiks kancasi

Bence kancaya tamamen alışmak ve çıplak elle çalışmayı bırakmak da yanlış. Kanca da kullanılabilir ama sürekli kullanılmamalı. Bileşik bir hareketin amacı birçok kas brubunu aynı anda yormak olduğuna göre bence ön kollar da yorulmalı ki GH salgımız daha da çok artsın. Hem kavrama gücünü de bu şekilde arttırmak daha yerinde olacaktır.

20. selimefe_

selimefe_ Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    şınav çekemedimm askerlik hayatımda dahil ama bu spora başladığımda hocam çekmek zorundasın gelişmek için dedii ve hergün idmanımın başında 1 tane de olsa çektimm çekemedim yerde barfiks çubuğunda asılı kaldımm. şimdii çok rahat 10 tane barfiks çekiyorumm az bel vursam sayı artıyorr,zor görülsede yapılabiliyorr ve sırt ve kanat bölgesinin güçlenmesi için bence çok önemlii.
    idmanımın başında her zaman ısınmak için sınav ve barfiks çekerimm vücudu çok güzel ısındırıyor ve esnetiyorr bencee .

Sayfayı Paylaş