Sigarayı bırakmanın püf noktaları :)

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve ImmortaL_ tarafından 7 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bir tanıdığım var ki 25 yıl kadar önce tek seferde bırakıp bir daha ağzına koymamış olmasına karşın bir tanıdığım da tek seferde bırakıp 11 sene sonra canının sigara çekmesiyle birlikte sigaraya içmeye tekrar başlamış durumda olup tiryakiliğine ara verdiği yerden devam ediyor. Sigarayı bırakmak ve bir daha tek bir tane bile demeden bir gün dahi geriye dönüş yapmamak en dikkat edilmesi gereken nokta olmalı. Tabii ki cidden kişi bırakmakta samimiyse...

2. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    16 sene içtiğim sigarayı 09.01.2010 tarihinde tarihe gömdüm :) 14 ayı geçti allaha şükürler olsun. içen herkeze kurtulmayı nasip etsin rabbim. bıraktıktan sonraki etkilerini yazayım. ilk 3 gün kafamın arkası uyuşuktu karıncalanma vardı sanki uyuşturucu iğne vurulmuş gibi sersem sersem gezdim 3 gün. tabi ağzım boş durmadı abur cubur çerez falan 1 haftayı geçince kokusundan acayip tiksindim sigara içen insanlarla toka yapıp öpüşemiyordum bile o derece burnumu tıkıyordum.etrafımdaki herkez bırakamayacağımı boşu boşuna kendine eziyet etmemem gerektiğini söylediler arkadaş nasihatına bakın ; iç olm nasılsa 2 gün sonra yine başlıcan boşu boşuna işkence çektirme kendine senin iraden zayıf bırakamazsın :)

onu diyen arkadaş hala 1 paket sigara içiyor günde bense her sabah tertemiz hava soluyorum ellerim sigara kokmuyor evim sigara kokmuyor giysilerim sigara kokmuyor yiyeceklerin tadı bir başka soluduğum hava başka bambaşka yaşıyorum şuan.

16 sene boşu boşuna içmişim üstede para vermişim insanın kendi ettiğini gerçekten kimse yapamıyor. bırakmak isteyen arkadaşlar şunu aklınızdan cıkarmayın bu illeti içmedende çok iyi yaşıyabilirsiniz!!! sigarasız yapamam edemem demeyin bi an önce bırakın. saygılar.

deist190 bunu beğendi.
  3. isa2711

isa2711 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    güzel bir yazı olmuş umarım kullananlara faydası olur.
    bende 1 senedir kullanmıyorum 13 sene kadar içtim niye böyle bişi yaptım anlamış değilim keşke daha önce bıraksaydım.
    kullananlara tavsiyem birden kesin sakız filan alın baktınız olmuyor için.ama tekrar deneyin
    asla pes etmeyin çokda vazgeçilmicek bişi değil.

4. zrb20

zrb20 Üye

Beğenileri:
    219
    Ödül Puanları:
    53
    [

sigarayı bırakalı 4 ay oldu yaklaşık 30 kilo aldım. kilom şu an 160-170 civarı 150 yi geçince tartılmayı bıraktım.

bir tane belime tam olan kemer aldım . 1 ayda 2 delik inceldim sadece öğünlerimden ekmeği çıkardım. daha önceleri amatör güreş bady vs yapıyordum. tekrar bady yapmaya başlkadım bugün itibari ile :)

5. tybalt88

tybalt88 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    bende zamanında çok çaba sarfettim sigarayı bırakmaya. benimde sahip olduğum tecrübeleri yazıyım en azından.
    sigarayı bırakmak için önce ciddi azalatma yapmıştım azaltma derken bugün 5 bugün 3 gibi değilde gittikçe hafifleterek başladım(camel içerdim, marlboroyo sonra, lightına sonra gri kente diye gitmişti) mg larını en düşük mg lı sigaraya varana kadar adet azaltmadan değiştirdim sürekli. içenler dicekki marka değişince tad kötü oluyo ama zaten bırakmaya çalışıyosun :))). en son o zamnlar unutmam kent white vardı hala varmı bilmiyorum. ona düştükten sonra her 3 günde 2 şer sigara azaltarak düşürdüm ve çok uzun bir süre günde 2 adet sigara içtim. 2 adete içtiğim güne varınca her canım sigara istediğinde maximum yapabildiğim kadar şınav çekerdim çok işe yarardı isteğimi cidden azaltıyodu. ayrıca tek sigaralı dönemimde 15 gün sürdü ve gittikçe o tek sigarayı geç saat kaydırarak son günler sadece akşam içme şeklinde yapıp bıraktım. umarım herkes kurtulur büyük bela

6. purulence

purulence Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    System Tech.
    Yer:
    Ankara
    topici açan arkadaşa teşekkürler,öncelikle ilk yazıda yazan bir madde cidden %100 doğru.Ben günde ortalama 1 paket içiyorum.Bu paketteki 20 adet sigara içerisinde en fazla 5 tanesini gerçekten nikotin ihtiyacımdan dolayı içiyorumdur,gerisini tamamen alışkanlıklardan dolayı yapılması gereken bir görev olarak gördüğüm için.o 5 tane hayati sigaranın iki tanesinide sabah kahvaltıdan sonra filtre kahveyle içiyorum.o içtiğim 2 sigaranın cidden bana zarardan fazla yarar sagladıgına inanıyorum.Aslında olay 5 sigara harici olan 15 ini içmeden hayatı idame ettirebilmek.Eğer kişinin iradesi gerçekten güçlüyse ilerde o 5 ininde üstesinden gelebilir.Ama sigarayı bırakmak cidden o kadar kolay bir olay değil.Daha önce bir çok kez sigarayı bırakmıştım.Hatta bir keresinde 4 ay civarında içmedim ama daha sonra tekrar aynı kapıya döndüm.Ben kendimi sigara tiryakisi olarak görmüyorum ama onsuzda yapamadığım bazı anlar var.Bunlar üzüntü yada sevinç anları değil.Aksine durağan,boş kaldıgım beynimin düşünmediği anlar.Sigara içmeye ben tetikleyen aktiviteler var bunlar (kahve,çay içmek. alkol almak,boş kalmak,araba sürmek,otobüs beklemek,yemek yemek,uyanmak,uykusu gelmek vs..) örneklerdende anlaşılacağı gibi hep beynin boş kaldıgı anlar bunlar.Belki bu aktiviteleri yamasak sigara içmeyede ihtiyaç duymayız ama mümkün değil tabi.Özellikle antremandan sonra sigara içme isteğide en ölümcül buldugum alışkanlıgım.Bunu yenmeye çalışıyorum.Ama şuda unutulmamalıdırki,nikotin bazı bünyelerde gerçekten kafein gibi olumlu uyarıcı etki yaratmaktadır ve sigara ile olmasada bir şekilde kafi miktarda alınması o kişiyi daha iyi hissettirecek,enerjik kılacaktır. Mike Mentzer'in pro zamanlarında bile günde galon galon kahve ve yaklaşık 2 paket sigara içtiğinide söylemeden geçemeyeceğim.Bu asla bir rahatlatma yazısı değildir,tamamen kişinin kendi içindeki savaşın açığa çıkma anıdır.

7. rakkibeni

rakkibeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    An itibariyle bırakıyorum 10 senedir koşu,futbol,basket oynamama rağmen son zamanlarda vg'den önceki ısınma amaçlı cardio(10dk kadar) acayip yorulduğumu hissettim ve bu yüzden bırakacağım.

Daha önceki bırakma denemelerimde spor yaptığım zamanlar hiç canım çekmiyordu tekrardan başladığım için içmeyeceğimi düşünüyorum,tek zorluk yemek sonrası olacak sanırım :D

8. declorx

declorx Yeni Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    hiç başlamayın böylece bırakması sorun olmaz :)

çoğu çocuk, "genç" 10-15 yaş arasında başlar. zanneder ki sigara onu daha havalı yapacak !?

sigara içerek garip beklenti içerisine girerler, çevreleri tarafından daha fazla ipleneceğini filan düşünürler. tabii böyle düşünenler 15 yaşından sonra farklı şeylerde denerler... kabahat bu cahil gençlerde değil toplumda bence

babanın yanında sigara içilmemesi, alkol içilmemesi vb gereksiz saygı gösterileriyle sigara ve alkol gözde büyütülüyor. (tamam alkol karaktersiz insanların kendini açığa çıkartmasına sebeb olduğu için içilmeyebilir)

size komik gelebilir ama ben küçükken sigaranın içerisinde Kuru Bok olduğuna inanırdım. sebebi ; ben 8 yaşıma kadar köyde büyüdüm. köyde hayvan gübreleri çayırlara yayılır. samanla karışık hayvan gübresi sıcakta kurur ığıl ığıl yanar ve duman çıkarır. çıkan dumanın kokusuyla sigaranın kokusu aynı gelirdi.

isa2711, rakkibeni ve Azi bunu beğendi.
  9. ozan119

ozan119 Yeni Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    0
    istemek ben sadece isteyerek bıraktım onu ye bunu ye falan olmuyo pek

10. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540